logo

Borçka’da Çin’e protesto

Borçka ilçesinde bir grup genç, Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yapılan zülmü Merkez Cami önünde Mısır’da yaşananlara tekbir sesleri ile protesto ettiler.

Grup adına konuşan Erdem Özbaş,”Şayet bir zulmü engelleyemiyorsan en azından duyur’’ bu gün burada mübarek ramazan ayının mübarek Cuma gününde basın açıklaması yaparak Doğu Türkistan’da kızıl Çin zulmünü duyurmak, safımızı mazlumlardan yana belirlemek adına toplanmış bulunmaktayız” dedi.

Özbaş konuşmasının devamında; “Yıllardan beri her ramazan, farklı bir coğrafyada rabbim Allah’tır diyenlerin çığlıkları arşa yükselmektedir. Her ramazan, farklı coğrafyalarda aynı zulümler inanan insanlara yapılmaktadır.

Geçen sene ramazan ayında Gazze’ye İsrail saldırılarını telin etmiştik. Bu ramazan Çin katliamlarını telin ediyoruz. İlk önce doğu Türkistan neden Çin için vazgeçilmezdir ve neden katliamlara girişmektedir, bunu izah edelim.

Yüz ölçümü 1.828.418 km2 olan Doğu Türkistan zenginlik yeraltı kaynaklarına sahiptir. Başta altın, kömür, uranyum, bakır, gümüş, olmak üzere 118 çeşit maden mevcut olup, 511 merkezde petrol çıkarılmakta. 108 noktada doğalgaz çıkarılmaktadır. Çıkarılıp depolanmış olarak 24 milyar ton petrol mevcuttur. Doğal gaz kapasitesi ise 32 trilyon m küp ün üzerindedir. Dünyadaki petrol ihraç eden ülkelerden Suudi Arabistan ve Kuveyt’in toplam mevcut kapasitesini de aşmaktadır.

Toplu kıyımlara maruz bırakılan halkın, evlerine, iş yerlerine, arazilerine, Çinli göçmenler yerleştirilmiştir. Bu göçmenler arkalarına devlet gücünü de alarak katliamlarını, işkencelerini rutin hale getirmişlerdir.

Yıllarca yapılan zulümlere rağmen bir türlü yok edilemeyen Müslümanlar bu kez de dini yaşantılarına zorla engel olunmak suretiyle asimile edilmek istenmektedir. Namaz kılmanın yasak olmasının yanı sıra ramazan ayında oruç tutmayı bile yasaklamışlar, Müslümanlar toplu şekilde gün ortasında şarap içmeye zorlanmaktadırlar. Ve hatta Çinlilerin kendi çektikleri görüntülere göre görmekteyiz ki Müslümanlara zorla çiğ çiğ köpek eti yedirmektedirler. İtiraz edenler ise kafaları taşla ezilmek suretiyle katledilmektedir.

Küçük çocuklar yetiştirilmiş vahşi köpeklerin önüne atılmakta parçalanışlarını kahkahalar ile izlemektedirler. Yine küçücük çocuklar, anne babalarının gözleri önünde kızgın sacın üzerine koyulmakta canlı canlı pişirilip etleri zorla anne babalarına yedirilmeye çalışılmaktadır” dedi.

Grup, attıkları sloganlarla Müslüman Türklere Çin’de yapılan zülmü kınadılar.

Etiketler: » » » » »
Share
662 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?