logo

Borçka’da Bin 200 Adet Arı Kovanı Dağıtıldı

Artvin’in Borçka ilçesinde 60 Orman Köylüsüne bin 1200 Adet Arı Kovanı ve 60 Adet Elektroşoklu Çit Sistemi Dağıtım Töreni Yapıldı.

 

Çoruh Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi Gelir Getirici faaliyetler kapsamında Borçka’da 60 Orman Köylüsüne  bin 200 adet Arı Kovanı ve 60 adet Yaban Hayvanı Zararlarının Azaltılması için Elektroşoklu Çit Sistemi dağıtım töreni gerçekleştirildi.

Artvin Borçka ilçesi Kale Köyü Borçka Orman İşletme Müdürlüğü Düzhanlar Deposunda gerçekleştirilen dağıtım törenine Murgul Kaymakamı ve Borçka Kaymakam V. Hüseyin Çam, Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan, Artvin Orman Bölge Müdürü Mehmet Sedat Ecevit, Bölge Müdür Yardımcılarından Muammer Tizi ve Ali Uzuncan, Borçka Orman İşletme Müdürü Recep Aydemir, Şube Müdürleri, İşletme Müdürleri, İşletme Şefleri, diğer kurum müdürleri, muhtarlar ve çok sayıda Borçka halkı katıldı.

Yapılan törende Borçka Orman İşletme Müdürü Recep Aydemir, “Bugün buradaki tamamı hibe olmak üzere 60 Orman Köylüsüne 1200 adet Arı Kovanı ve 60 adet Yaban Hayvanı Zararlarının Azaltılması için Elektroşoklu Çit Sistemini vermek için toplandık. Bu hibenin hem Borçka’mıza hem de ülkemize hayırlı olmasını dileyerek hepinize geldiğiniz için çok teşekkür ederim” dedi.

Artvin Arı Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Yazıcı; “Çoruh Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi kapsamında Macahel ve diğer 5 köyde bulunan çiftçi kardeşimize toplam 1200 adet boş kovan ve cip elektroşok cip bedeli dağıtım töreni için buradayız. Bu tören de birçok arıcı arkadaşımız bundan faydalanacaklar. Biz burada katkı sunan başta Sayın Bakanımıza, Genel Müdürlüğümüze, Orman Bölge Müdürlüğümüze tüm emeği geçen herkese bu katkılarından dolayı şükranlarımı sunuyorum. Sadece Çoruh Nehri Havzası kapsamında sadece bu değil bunun devamı var bildiğiniz gibi Şavşat ilçemizde 1000 adet arılı kovan dağıtımı olacak. Yusufeli ilçemizde 1740 adet arılı kovan dağıtımı olacak ilerleyen günlerde yani Haziran ayında bitmiş olacak. Biz arıcılar birliği olarak da bu arı alımlarında bizler de yer aldık. Bu durum biz arıcıları çok heyecanlandırmıştır. Biliyorsunuz ilimiz Kafkas Arısı il merkezidir ve koruma altına alınmıştır. Bunun için bizde kendimizi görevli azlederek bu alımlarda yer aldık. Görevimizin 3/2’lik bölümünü neredeyse tamamladık. Son bölümüne geldik buradan artık yararlanacak arkadaşlarımıza bu arılı kovanların dağıtımını gerçekleştireceğiz. Tabi bunun toplam bütçesi  2800 milyon bu tabi ki çok büyük bir bedel bu Artvin arıcısını arı satımıyla ilgili bir bölge olarak adlediyoruz. Bundan sonra ki gerek Orman Bakanlığının, Tarım Bakanlığının yaptığı veya yapacağı çalışmalarda biz Arıcılar Birliği olarak biz bundan büyük feyiz aldık. Bundan sonra ki diğer bölgelerden arı alımları konusunda gelecek olan tekliflere bu bir örnektir diyerek biz bütün bedenimizle bu arı alımlarında yer alacağımızı söylüyorum. Tabi sadece bu destekler de değil 2016 yılında Sayın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın da desteği var tabi yeri gelmişken bunu da söylemek isterim. Artvin Arı Yetiştiriciliğinin 1100 asıl üyesi 95000 arı varlığı senede 1200 ton bal kapasitesi üreten bir iliz ayrıca Kafkas arısı gibi gen merkezimiz var. 2016 yılında Tarım Bakanlığımızın da desteği olacak bunu hepiniz biliyorsunuz. 6000 adet polen tuzaklı taban dağıtımı 300 adet elektroşok cip sistemi 1000 tane de saf kafkas ana arısı üye başına bir tane olmak üzere dağıtımını gerçekleştirdik. Gerek bu proje de gerekse Tarım Bakanlığının bütçelerinde başta her iki bakanımız Orman Su işleri bakanımıza, Tarım ve Köy İşleri Bakanımıza, Orman Bölge Müdürlüğümüze, Tarım Kredi Kooperatifi Müdürlüğüne emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Desteklerin devamını diliyorum ve buradan yararlanacak bütün çiftçi kardeşlerime üstün başarılar diliyorum” dedi.

Artvin Orman Bölge Müdürü Mehmet Sedat Ecevit; “2016 yılında Çoruh Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi (ÇNHRP) gelir getirici faaliyetleri kapsamında Artvin ili Borçka ilçesi Camili Mikro Havzasında bulunan Camili, Düzenli, Efeler, Kayalar, Maral ve Uğur köylerinde bulunan 60 aileye 1200 adet Arı Kovanı ve 60 adet Yaban Hayvanı Zararlarının Azaltılması için Elektroşoklu Çit Sistemi dağıtımı gerçekleştirileceğini” ifade etti.

Ecevit konuşmasının devamında; “Artvin ili Yusufeli İlçesi Mikro Havzasında bulunan Alanbaşı, Bakırtepe, Çeltikdüzü, Kılıçkaya, ve Köprügören köylerine, 27 aileye 540 adet Arılı Kovan ve 27 adet Yaban Hayvanı Zararlarının Azaltılması için Elektroşoklu Çit Sistemi, Bıçakçılar Mikro Havzasında bulunan Altıparmak, Balcılı, Bıçakçılar, Demirdöven, Özgüven ve Yüksekoba köylerine 60 aileye 1200 adet Arılı Kovan, 60 adet Yaban Hayvanı Zararlarının Azaltılması için Elektroşoklu Çit Sistemi toplamda 87 aileye 1740 adet Arılı Kovan ve 87 adet Yaban Hayvanı Zararlarının Azaltılması için Elektroşoklu Çit Sistemi verileceğini” beyan etti.

Ecevit; “Artvin ili kapsamında Camili, Veliköy, Yusufeli ve Bıçakçılar Mikro Havzalarında toplam 30 köyde, 197 aileye Gelir Getirici Faaliyetler içerisinde yer alan Fenni Arıcılık Projeleri uygulanmaktadır. Bu projelerin toplam tutarı tamamı hibe olmak üzere 2.795.722,62 TL’dir. Uygulanacak olan bu projelerin ilk ayağı Borçka-Camili Mikro Havzasında, Camili Düzenli, Efeler, Kayalar, Maral ve Uğuru köylerinde olmak üzere 60 aileye 1200 adet Arı Kovanı, 600 adet Yaban Hayvanı Zararlarının Azaltılması için Elektroşoklu Çit Sistemi dağıtımı gerçekleştirileceğini” beyan etti.

Ecevit konuşmasının son bölümünde ise; “Jayka dediğimiz Japon-Türkiye işbirliği ile ilgili bu proje bütün bu bölgelerde Artvin Bölge Müdürlüğü, Trabzon Bölge Müdürlüğü ve Erzurum Bölge Müdürlüğü bazında uygulanıyor. Orman köylerini kalkındırma, destekleme, gelirlerini arttırmak adına yapılan bu proje şimdiye kadar uygulandığı gibi bundan sonra da uygulanacaktır. Borçka da yapılan bu 60 kişiye verilecek kovanlar arısız çünkü bu arıların Macahel tarafındaki arıların gen koruma sahası olduğu için arısız veriyoruz. Arılarını kendileri aynı bölgeden temin edip üretim yapacaklar. Gelirlerini arttıracaklar, ümidimiz bu yönde. Jayka dediğimiz bu proje Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü ve Artvin Orman Bölge Müdürlüğünde ciddiyetle uygulanmaktadır. Çoruh Nehrinin Rehabilitasyonu dediğimiz bu proje aynı zaman da ağaçlandırma, seracılık diğer köylerde, diğer ilçelerde erozyonu önleme toprağı muhafaza etme ve daha bir sürü yatırımlar yapılıyor. Bu projeye katkı veren Bakanımıza, Genel Müdürümüze çok teşekkür ediyoruz, çok önem veriyorlar. Bu proje kapsamında yine Yusufeli’nde yapılacak olan arı ve kovan dağıtımını Mayıs ayının sonunda inşallah onu da bir törenle devam edeceğiz. Bu hizmetler yeni Türkiye’de gerçekten yeni bir anlayışla hele arıcıların biz iki senedir buradayım ben arıcılara arıcılık eğitimi yaptık yeni, sistemde yeni eğitimle dünya çapında bir profesörümüz Muhsin Doğaroğlu hocamız gerçekten ben böyle bir profesör görmedim. Bu profesör burada ezberleri değiştirdi ve yapılan arıcılıkta bal üretiminde gerçekten yaptıkları köylülerle bende katıldım bu eğitime biz arının bal yapmaması için çalışıyormuşuz ama sizin dediğiniz şekilde yaparsak balı arttırırız. Geçen sene biliyorsunuz Artvin’de yağış yüzünden bal yok dediler, Borçka’da bu yağıştan etkilendi dolayısıyla ama bir tane Yusufeli’nde veya Ardanuç’ta bir arıcı çok güzel bal elde etmiş. Bunu anlattığımda o profesöre yağışla ilgisi olmadığını arının her an yapabileceğini, çok çalışkan bir hayvan olduğunu söyledi ve yöntemlerini de anlattı. Ben bu konu da biliyorsunuz sevinçler paylaşıldıkça çoğalır, üzüntüler de paylaşıldıkça azalır. İlimde bilgi de paylaşılınca çoğalır ve herkese topluma yayılır herkese de bir yararı olur ve toplum kalkınır. Ben bu anlayışla hocama bunları söyledim. Profesör hocamızda bunları köylülerimize arıcılarımıza kadın erkek ayırt etmeden anlattı. Hakikaten bizde bir yüksekokul mezunu olarak hayret ettik. Yani bu arının nasıl bir hayvan olduğunu öğrendik tabi kısmen hepsini bilemeyiz bu bakımdan ben bütün ilçelerimize teşekkür ediyorum. Bu kurslara katıldılar, iyi bilgiler öğrendiler inşallah bunun faydasını görürüz” dedi.

Murgul Kaymakamı ve Borçka Kaymakam V. Hüseyin Çam; “Bugün burada Çoruh Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi gelir getirici faaliyetleri kapsamında Borçka ilçesi Camili Mikro Havzasında bulunan Camili, Düzenli, Efeler, Kayalar, Maral ve Uğur köylerinde bulunan 60 aileye 20’şer kovan olmak üzere 1200 adet Arı Kovanı ve 60 adet Elektroşoklu Çit Sistemi dağıtım törenindeyiz. Burada ülkemizin kalkınması için, bölgemizin kalkınması için, ilimizin ve ilçemizin kalkınması için, bütün kurumlar bir araya gelerek üretim için seferber olmuş durumdalar. Bir ülkenin gelecek noktasında hedeflerine ulaşılabilmesi adına özellikle bizim gibi 2023 hedefleri olan 2051 ve 2071 hedefleri olan ülkemizin üretime ihtiyacı var. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘Köylü Milletin Efendisidir’ derken üretim yapan köylüyü kastetmekteydi. Herhalde yumurtasını, etini, yoğurdunu ilçesinde, manavından, kasabından alan köylüyü kastetmemişti. Onun için milletin efendisi olabilmek için üretim yapmak gerekiyor. Milletin efendisi olabilmek için kendi ihtiyaçlarını ziyadesiyle hiç kimseye muhtaç olmadan yerine getirebilmek gerekiyor. Büyük ülke olabilmek içinde bu böyle, eğer biz hem bölgemizde hem İslam Coğrafyasında hem dünyada adaletin gelmesi noktasında büyük bir ülke olmak istiyorsak kurulan oyunlarda sadece piyon değil, oyunları kuran ülke olmak istiyorsak o zaman çok ama çok çalışmamız gerekiyor. Üretim yapmamız gerekiyor. Bir söz vardır, vatanının en çok seven işini en iyi yapandır. Eğer biz köyde yaşıyorsak o köyün nimetlerinden ziyadesiyle istifade etmemiz gerekiyor. Allah bir bölgeyi yaratırken hem olumlu avantaj hem de dezavantaj vermiştir. Bizim bölgemiz anlamında dezavantajımız ulaşılabilirlik noktasında sıkıntımızın olmasıdır. Diğer bölgelere çok uzak olmamızdır, bir sınır bölgesiyiz. Bunun yanında öyle bir coğrafyamız var ki üretim yapabilmek özellikle arıcılıkla alakalı bal ile alakalı üretim yapılabilecek en nadide en güzide bir yerdir. Ülkemizin başka coğrafyalarında kilosu 100-150 TL’ye ürettiğiniz ürünün kilosu 100-150 TL fiyatı olan başka bir ürünü yoktur. Ve ülkemizin daha sağlıklı toplum olabilmesi adına da bizim bu bölgenin balına ihtiyacımız vardır. Türkiye’de Antibiyotik kullanım oranı bakıldığında Artvin ilimiz en son derecededir. Bunun en önemli sebebi Artvin’deki belki baldır. Çünkü çocuklarımız hasta olduğu zaman onlara antibiyotik değil kendi ürettiğimiz bu bölgenin balını yediriyoruz. Daha sağlıklı nesiller ve çocuklar olsun diye ilerde ihtiyaç olduğunu hissetmeden doğal beslenen hem akli hem de bedeni olarak daha güçlü bir insan olsun diye. İşte bu ülkenin daha güçlü bir ülke olabilmesi için bizim bu bölgenin balına gerçekten çok ihtiyacımız var. Onun için bu balı üretmek için hepimizin hem gelir getirici faaliyetimizdir hem de ödev ve sorumluluğumuzdur. Bu ödev ve sorumluluğumuz içerisinde devlet-millet işbirliğiyle daha güzel üretimlerde bulunmamız gerektiğini ifade ediyorum” dedi.

Konuşmaların sonunda 2016 yılında Çoruh Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi (ÇNHRP) gelir getirici faaliyetleri kapsamında Artvin ili Borçka ilçesi Camili Mikro Havzasında bulunan Camili, Düzenli, Efeler, Kayalar, Maral ve Uğur köylerinde bulunan 60 aileye 1200 adet Arı Kovanı ve 60 adet Yaban Hayvanı Zararlarının Azaltılması için Elektroşoklu Çit Sistemi dağıtımı kura çekilişi gerçekleştirilmesinin ardından tören sona erdirildi.

Share
1805 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?