logo

Borçka’da Ağlatan Engelliler Günü  Kutlaması

Borçka’da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü düzenlenen etkinlikte göz yaşları sel oldu.

 

Borçka Belediyesi tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Spor Salonunda düzenlenen etkinlikte hem neşe hemde gözyaşları vardı.

Belediye Meclis Üyesi,Sosyolog Aile danışmanı Mehtap Şentürk tarafından organize edilen etkinlik işaret dili ile okunan İstiklal Marşı ille başladı.

Engelliler salona sandalyeleri ile alınırken, yapılan etkinliğe engelli vatandaşlar ve aileleri yoğun ilgi gösterdi. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Belediye Başkanı Aslan Atan yaptı.

Atan konuşmasında, “Bundan birkaç yıl önce engelli kardeşlerimizi evlerinde saklarlardı, çünkü ortaya çıkmamak için gizlenirlerdi. Şimdi ise devletimiz şefkat elini uzatarak,onları rahatlatacak çok güzel çalışmalar yaptı ve yapmaya da devam ediyor” dedi.

Engellilerin sorunlarına değinilen ve şiirlerin okunmasıyla devam eden organizasyon, engelli ve sağlıklı bireylerin entegrasyonu ile bir birinden güzel gösteriler sundular. Down Sendromlu genç kızın hayali olan kına gecesi yapıldı ve Nenni Gurubunun şarkıları ile programda duygu yüklü renkli sahneler yaşandı.

Bedensel engelli Ahmet Altıparmağın seslendirdiği “Benden Vazgeçme Anne” şiiriyle salonun havasını hüzne boğarak,şiiri ile anneleri ağlattı.

Organizasyonun devamında ise resim sergisi gezildi ve kaybettiği gözleriyle çocuklarına hem annelik hem babalık yapan görme engelli Nurhan Kahya yılın en fedakar annesi seçildi. Kahya, plaketini Kaymakam Hasan Meşeli’den aldı. Öte yandan bedensel engelli Melis Öztürk’e sandalyesini Belediye Başkanı Aslan Atan takdim etti.

Organizasyonu gerçekleştiren Belediye Meclis Üyesi Sosyolog Aile Danışmanı Mehtap Şentürk toplumun tüm katmanlarına engelli bilincini oluşturmak, sosyal hayatta engelli ve engelsiz bireyleri entegre adaptasyonu sağlamak adına böyle bir organizasyona ev sahipliği yaptıklarını ifade ederek, “Bu tür organizasyonların devamı olacağını” kaydetti.

Engelsiz eğlence,geniş halka eşliğinde horonlar ile sona erdi.

Share
533 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?