logo

Borçka‘da 5. Geleneksel Bişi Günü Yapıldı

Borçka Yeniyol İlköğretim Okulu’nda geleneksel “Bişi Günü”  öğrenci, veli ve öğretmenleri bir araya getirmeye ve sosyal kaynaşmaya büyük katkı sunmaya devam ediyor.

 

Okul Müdürü Ercan Orhan’ın başlattığı veher yıl Ramazan ayının gelişine göre ayarlanan ve Ramazan öncesine denk gelen tarihlerde yapılan “Geleneksel Bişi Günü”  bu yılda renkli görüntülere sahne oldu. Güzel bir havada, yeşilin yeniden fışkırdığı, mavinin, bulut ve güneşle eşlik ettiği, okul bahçesinde veli, öğrenci, idareci ve öğretmenlerin bir arada buluştuğu ve kaynaştığı etkinlikte imece usulü bişi pişirildi.

Bişi Gününde Kültürümüzde Kaybolmaya  Yüz Tutan Oyunlarımız Da Canlandırılıyor

Bişi Günü’nde öğrenciler, geleneksel, kültürümüzün de bir parçası olan İp çekme, yoğurt yeme,  Elma kapma, sandalye kapma, yumurta yarışı,  Çuval yarışı gibi oyunlarla eğlendi.

Borçka Yeniyol İlköğretim Okulu Müdürü Ercan Orhan, “Bundan 5 yıl önce başlattığımız “Bişi Günü”  inanılmaz bir ilgi çekti. Kendiliğinden geleneksel hal aldı. Çünkü velilerimiz, öğrencilerimiz, öğretmen arkadaşlarımız bundan büyük mutluluk duydu.

Velilerimiz Öğrencilerimiz Öğretmenlerimiz İstedi Bize De Bu Etkinliği Yapmak Düştü

Velilerimiz ve öğrencilerimiz mutlaka her yıl yapılmasını istedi. Böylece geleneksel bir hal aldı. 5 yıldır aralıksız bu etkinliğimizi yapıyoruz. Velilerimizle, öğrencilerimizle, öğretmenlerimizle bambaşka bir mutluluğu paylaşıyoruz. Burada “Bişi” kahve misali bahane oluyor. Asıl güzel olan bu birliktelik. Bişileri velilerimiz imece usulü yapıyor. Bişiyle birlikte içilen yerli ayran bir anlamda yerli malı gününü yaşatıyor.

 Velilerimize Teşekkür Ediyorum

Ben “Bişi Gününü sahiplenip yaşatan değerli velilerimize, sevgili çocuklarımıza ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Yeniyol İlköğretim bu geleneği daha nice 5 yıllar boyunca sürdürecek ve diğer okullarımıza da belki güzel bir örnek olacaktır.  Bu tür sosyal etkinlikler çocukların başarısını da artırıyor. Onlar mutlu olunca söylediğiniz her şeyi en iyi şekilde yapmak için gayret gösteriyorlar. Biz bundan çok mutlu oluyoruz.”dedi.

Yeniyol İlköğretim Okulu’nun Velisi Olmaktan Gurur Duyuyoruz

Yeniyol İlköğretim Okulu’nun başlattığı ve 5 yıldır devam eden Geleneksel Bişi Günü” ile ilgili değerlendirmede bulunan okul velileri; “ Yeniyol İlköğretim Okulu velisi olmaktan gurur duyuyoruz. Mutlaka her okulun velileri kendi okullarından gurur duyar. Biz de onlara saygı duyarız. Ancak bizim 5 yıldır devam eden çok güzel bir geleneğimiz var.

Bu Geleneği Başlatan Ve Devam Ettiren  Okul Müdürümüze Teşekkür Ediyoruz

Bişi Günü” bizi bir araya getiriyor. Her zaman velilerin okullara ilgisizliği şikâyet edilir. Biz bu gelenek sayesinde daha çok okula gelip öğretmenlerimizle konuşmayı, öğrencilerimizi takip etmeyi görev biliyoruz. Bu geleneği başlatan okul müdürümüz Ercan Orhan’a teşekkür ediyoruz. Öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz. Biz de güzel bir gün geçiriyoruz, mutlu oluyoruz. Bir arada olmanın mutluluğunu yıl boyunca yaşıyoruz. Bu geleneği bizden sonraki velilerimize aktaracağız.” İfadelerine ver verdi.

Share
677 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?