logo

Borçka HEM ve ASO Yıl Sonu Sergi Açılışı Yapıldı

Borçka Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü yıl sonu sergi açılışı yapıldı.

Mavi Çarşı İş Merkezinde bulunan Mavi Köşk Düğün Salonunda Borçka Kaymakamı Şakir Öner Öztürk, Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan, Cumhuriyet Savcılarından Hasan Aydoğdu ve Mehmet Emin Şen, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Bakır, Borçka Acarlar Meslek Yüksekokulu Yard. Doç Dr. Muhammet Ardıç, Çalışma ve İŞKUR Artvin İl Müdürü Cevdet Ertürk, İlçe Müftüsü İbrahim Görmüş, Borçka HEM ve ASO Müdürü Turgay Özder, siyasi parti temsilcileri, okul müdürleri, kurs hocaları, diğer daire amir ve müdürleri, kursiyerler ve çok sayıda Borçka halkı katıldı.

Günün anlam ve önemi ile ilgili Borçka HEM ve ASO Müdürü Turgay Özder yaptığı konuşmada; “2015 Eğitim döneminin sonunda Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzün yapmış olduğu kurs sergisine hoş geldiniz. Milli Eğitim faaliyetleri içerisinde Halk Eğitim Merkezlerinin büyük yeri ve önemi vardır. Artık biçki, nakış kursları ile anılmaktan olmaktan çıktı. Merkezlerimiz beşikten mezara kadar eğitim ilkesinden hareketle tüm bireylere toplumun tüm içindeki tüm renklerini millete hizmet etmeyi amaç edinmiş ilgiye ve çağın gereklerini yerine getirmeye, eğitimlerin verildiği hayat boyu öğretme yerine dönüşmüştür. Vatandaşlarımızın sosyal ve kültürel olmalarındaki beceriyi sağlamak, okuma yazma bilmeyenlere okuma yazma öğretme, eksik kalan eğitimlerini yardımcı olmak, sınavlarına hazırlamak, kültürel eserlerimizi korumak, yaşatmak, yaygınlaştırmak kursların en belirgin özellikleri olmalıdır ve ilçemizde de bu yönde kurslarımızın açılmasına öncelik verilmesi konusunda çalışmalar yapılmıştır. 2014-2015 Eğitim Öğretim dönemimizde ilçemizde toplam 153 adet kurs açılmıştır. 1584 erkek, 1325 bayan olmak üzere toplam 2909 kursiyer bu kurslardan faydalanmıştır. Bu kurslardan 4’ü okuma-yazma kursu, 60’ı genel kurs, 93’ü de mesleki ve teknik kurslardan oluşmuştur. Ayrıca İş-Kur desteğiyle 4 tane meslek edindirme kursu açılmıştır ve gayet başarılı kurslar olmuştur” dedi.

Borçka Kaymakamı Şakir Öner Öztürk yaptığı konuşmada; “Bir yıllık emeğin meyvesinin alınacağı gün. Bir yıl boyunca Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüz, çok kıymetli usta öğreticilerimiz, kursiyerlerimizle birlikte çok önemli bir çalışma içerisinde oldular. Birçok farklı branşta mesleki alanlarda, üniversiteye hazırlanma aşamasında özellikle kadınlarımıza yönelik kurslar açtık. Bu sene bu kurslardan ziyadesiyle faydalandık ve ümit ediyorum bu kurslara katılan hanımefendiler, beyefendiler günlük, mesleki yaşamlarında bu kursun faydalarını görürler. Tabi çok ciddi bir emek var, bu kurslarda elemeği göz nuruyla hazırladıkları belli, bu hizmet uğrunda emeği geçen başta usta öğreticilerimize ve kursiyerlerimize teşekkür ederken bu hizmetlerin kapalı alanlarda bırakmamaları ülke, ilçe ve ev ekonomilerine katkı sunmaları için girişimlerde bulunmalarını istiyorum” diyerek hayırlı olması dileklerinde bulundu.

Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan ise; “Eğitimci bir belediye başkanı olarak bu güzel faaliyette burada sizinde bu ortamı paylaşmaktan çok derece memnun olduğumu belli etmek istiyorum. Hepinizi en kalbi duygularla selamlıyorum. Tabi ki eğitimimizde Halk Eğitimler örgün eğitimin önemli bir parçası olarak yapmış oldukları faaliyetler açısında eğitim camiamız da çok önemli bir yeri teşkil ediyor. Özellikle nitelikli eleman yetiştirme konusunda ciddi sıkıntılarımız var. Çalışma ve İş-Kur müdürümüz burada ben daha önce Çalışma ve İş-Kur Müdürlüğü yaptım. Ülke genelinde işsizlerimize baktığımız zaman işsizlerimizin büyük çoğunluğunun niteliksiz olduğunu görüyoruz. Yani inanın ki niteliksiz insanın toplumda ayakta durması iş güç sahibi olması çok zor yani zaten insan nitelikli hale geldiği zaman zaten iş buluyor onun için bu insanlarımızı nitelikli hale getirmede örgün eğitimin önemli bir yeri olan bu Halk Eğitimlerin çok önemli bir yeri teşkil ediyor. Gerek kendi bünyesinde açmış olduğu kurslarla gerekse son zamanlarda İş-Kur destekli mesleki kurslarla toplumumuzun önemli bir kesiminin nitelikli hale gelmesinde çok önemli faaliyet yürütüyorlar. Ben bu çok önemli faaliyetlerde önemli emek sarf eden başta Milli Eğitim Müdürümüz olmak üzere Halk Eğitim Müdürünü ve çalışanlarını, usta öğreticilerini ve kursa iştirak edip nitelikli hale kendini getirmek isteyen yaşı ne olursa olsun emek sarf eden bütün hemşerilerimizi bir kez daha tebrik ediyor çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Kurs hocalarına ve kursiyerleri katılım ve başarı belgeleri protokol tarafından takdim edildikten sonra Borçka Kaymakamlığı KÖYDES İlçe Müdürlüğüne ait yerdeki serginin açılış kurdelesini beraberce kesen yetkililer daha sonra sergiyi beraberce gezdiler.

Burada açıklamalarda bulunan Borçka Kaymakamı Şakir Öner Öztürk; “Hanımefendiler, Beyefendilerle yapmış olduğumuz bu yılsonu sergimizde yıl boyunca yapılan çalışmaların, emeğin karşılığını hep birlikte görüyoruz. Ben çok büyük bir mutluluk duydum. Başta kurum amirimizi, personellerini, usta öğreticilerimizi, kursta emeği geçen tüm herkesin ve bu kurslara gelen katılan çabalayan emek gösteren yaşı belli bir seviyenin üstünde olmasına rağmen hayattan vazgeçmeyen kendini çeşitli donanımlarla donanım sahibi yapmaya çalışan özellikle ev hanımlarımıza çok çok teşekkür ediyorum. onların çok büyük emeği var, göz nuru var, el emeği var bunlar hiçbir şeyle ölçülemez. Çok mutlu olduğum bir taraf var ki her geçen gün Halk Eğitimler yeni ürünler, yeni modeller ve hediyelik ürünler yapma konusunda çok büyük çaba harcama konusunda yaptıkları çabanın karşılığını almaya çalışmaktalar. Bu amaçla da bu çok güzel bir durum. Görüyoruz ki biraz önce alanda gezerken, sergi alanında gezerken kursiyerlerimizin yapmış oldukları birçok üründe satılmış değerli arkadaşlar bunlar da çok önemli bir şey yapılan şeyin demek ki bir karşılığı var, verilen emeğin bir karşılığı var. Bu da beni ayrıca sevindiriyor ayrıca aile bütçelerine katkı sağlamaları, çocuklarına katkı sağlamaları bizleri ayrıca sevindiriyor mutlu ediyor” dedi.

Daha sonra Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan; “Yaygın eğitimin bir parçası olan önemli kollarından olan Halk Eğitimimizin yılsonu sergileri her yıl düzenli olarak yapılıyor. İnsanlarımızın meslek edinmesi nitelik kazanması açısından bu faaliyetlerin, kursların çok önemli yeri var. Türkiye genelinde baktığımız zaman işsizlerimizin büyük çoğunluğunun niteliksiz mesleksiz olduğunu görmekteyiz. Tabi mesleksiz, niteliksiz olan insanların iş bulmaları da zor onun için bu Halk Eğitim kanalıyla açılan bu kursların İş-Kur destekli kursların insanlarımızın nitelikli hale gelmelerinde çok önemli ben bugün bu çalışmaların çok güzel örneklerini gördüm. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Belediye Başkanı olarak bu kurslara elimizden geldiği kadar yer konusunda, yakıt, malzeme konusunda imkanlarımız doğrultusunda destek veriyoruz. Bütün mesleki kursları destekliyoruz. Ortaya çıkarılan el emeği ürünlerin aile bütçesine kazandırılması çok önemli bu konuda tabi ki bizimde projelerimiz, çalışmalarımız var. Özellikle atıl durumda bulunan Borçka merkezinde bulunan tarihi köprümüzü atıl durumdan kurtarmak ve ekonomiye kazandırmak ve halkın kullanımına sunmak için bir çalışma başlattık. O köprü biliyorsunuz tabiat varlıkları koruma kurumu kontrolünde olan bir köprü ve Karayollarının ulaşım ağı içerisinde olan bir köprü o köprüyle ilgili hem boya, ışıklandırılması tadilatıyla ilgili ciddi anlamda sıkıntılar var. Karayolları müdürlüğüne başvurumuzu yaptık. projesi bitmek üzere yaklaşık 700- 800 bin liralık bir tadilat projesi hazırlatıyoruz. O proje bittiği zaman köprümüz bir elden geçmiş olacak çürük yerleri, paslanmış yerleri elden geçecek boyanacak, ışıklandırılacak ve ondan sonra da inşallah belediye olarak oranın Belediyenin kullanımına verilmesi için gerekli girişimleri başlatıp orayı reyonlar şeklinde bu el emeği bu sanat eserlerinin orada sergilenmesini sağlayıp hem de ülke ekonomisine hem de aile ekonomisine sunulmasını inşallah birlikte sağlayacağız” dedi.

Kursiyer Hocalar ise; “6 aylık çalışmamızın sonucu bugün ki sergimiz öğrencilerimize öncelikle makinamızı tanıttık. Ondan sonra nakışın başlangıcını, desen tasarımını adım adım ilerleyerek bu hale getirdiler. Bizim örgün eğitim gibi değil yaygın eğitim de yaş sınırı yoktur. Her yaşta herkes gelebilir” denildi.

3 gün boyunca açık olacak olan Halk Eğitim sergisi 12 Haziran mesai saatine kadar açık olacağı bildirildi.

Etiketler: » » »
Share
1210 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?