logo

Borçka CHP İlçe Başkanını Seçti

Cumhuriyet Halk Partisi Borçka İlçe Başkanlığı 35. Olağan Genel Kurul seçimini yaptı.

Tekbaş Düğün Salonunda yapılan genel kurul seçiminde CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan, CHP Artvin Eski Milletvekili Metin Arifağaoğlu, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, CHP Artvin Başkanı Ali Yücel Kurt, CHP Borçka İlçe Başkanı Sefer Şirin, İl Delegeleri, İlçe Kadın Kolları, Gençlik Kolları ve çok sayıda parti üyeleri katıldı.

Verilen önergede Divan Heyetine Divan Başkanlığına Metin Arifağaoğlu, Başkan Yardımcılığına Salih Günay, Saymanlığa Galip Yılmaztürk seçildi.

Kongrede CHP Artvin Eski Milletvekili Metin Arifağaoğlu tarafından yapılan açılış konuşmasında; “Her 3 buçuk, 4 yılda bir seçim yapılıyor. 93 yıldır 3 ayda 5 ayda 2 kez seçim yapılmamıştır. İlk defa bir yılda daha doğrusu 5 ayda 2 seçim yapacağız. 7 Haziran da bir seçim yaptık, birde 1 Kasım’da seçim yapacağız. Olu mu? Hiç kimse şahit olmadı bugüne kadar biz olmaz biliyorduk, olmaması lazımdı. Niçin? Aslında halkımızın iradesine saygı gösterilmemiştir. Eğer 7 Haziran seçimlerine saygı gösterilseydi bu parlamentodan koalisyon çıkardı. Bu parlamentoda görev verilen Davutoğlu koalisyon kurmak için çalışmamıştır. 3 aylık seçim hükümeti kurmak için çalışmıştır. Koalisyon için hiçbir zaman ileri bir adım atmamıştır. Niçin atmamıştır? Çünkü bir numaralı kişiden öyle talimat almıştır. Yine bir numaralı kişi 17 Ağustos 2015 günü diyor ki “Kabul etseniz de etmeseniz de Türkiye’de yönetim şekli fiilen değişmiştir” diyor. Bu sözlere tüm CHP karşı çıkmıştır, protesto etmiştir ama iki yürekli Artvinli de gazetelere çıkarak bu beyanatı kınamıştır. Bunlardan biri yüzümüzün akı Marmara üniversitesi Anayasal Hukuk profesörü İbrahim Aloğlu’dur. İkinci isim Savcımız Ömer Faruk Eminağaoğlu’dur. Değerli Cumhuriyet Halk Partililer, sevgili delegeler biz bu durumu 1 Kasım’da kabul etmiyoruz diye sandıklara gidip haykırmalıyız ve mutlaka partimizi 1 Kasım’da Artvin’de 1. Sıraya koymalıyız. Recep Tayyip Erdoğan’a Borçka’dan seslenmeliyiz biz bunu kabul etmedik 1 Kasım’da da kabul etmiyoruz demeliyiz.

Bu arkadaş bu projeyi biliyor. Bunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum ve tüm Artvin halkı olarak bu projenin arkasında durmalıyız. Bu proje 1995’le parlamentoya gittim. O zaman 97’de Deriner Barajının temeli atılıyordu. Ben Enerji ve Tabii Kaynaklar bütçesi üzerinden CHP’nin görüşlerini açıkladım ve o zaman parlamentoda şunu söyledim. “Artvin barajlar kenti oluyor, barajlar kentinde yaşayan insanlar % 20- 25 arasında kayıp ve kaçak elektrikle üretimden tüketime %20-25 kayıp ve kaçak vardır. Artvin’de yaşayanlar bu kayıp ve kaçaklara iştirak etmemelidir” dedim. Birde tüm siyasetçiler söylüyor. Biz kalkınmaya doğudan başlayacağız diyorlar. Bizim de politikamız budur. Biz doğudan güneydoğudan kalkınmaya başlayacağız. Bu açıdan kuzeydoğuda bulunan Artvin’e de %25 öncelik verelim ve Artvin’de yaşayanlar elektriği % 50ucuz kullansın dedim. Bunu ben 4 yıl savundum. O zaman ki enerji bakanları bu güzel projedir, barajlar bitsin bunu bir düşünelim. Şimdi barajlar bitti bunu gündeme getirelim. Ben bu projeye Artvin de yaşayanların elektriği %50 indirimli kullanması projesine bir yeni proje daha eklemeliyiz. O nedir? Baraj bölgeleri için bölgesel kalkınma bu İskandinav ülkelerinde varmış. Ben parlamentoda bulunduğum sürece bunu araştırdım, inceledim ve bu İskandinav ülkelerinde bulunuyor bu proje. Nedir bu? Baraj gelirlerinden o bölge de yaşayanların yaşam standartlarını yükseltmek için baraj gelirlerinden pay ayırma projesidir bu. Niçin bunlardan bahsediyorum. Değerli arkadaşlar Muratlı barajı 1 yılda 444 milyon kw saat elektrik üretiyor. Borçka barajı bir onda bir milyar kw saat elektrik üretiyor. Deriner barajı 2.2 milyar dolar kw saat elektik üretiyor. Toplam üç baraj 3 milyar 744 milyon dolar kw saat elektrik üretiyor. Sordum 1 kw saat ortalama toplam 15 kuruşmuş. Buradan kazanılacak geliri eğitim ve turizmde eksiklerimiz var üniversitenin eksikleri var, diğer eğitim birimlerinde birçok eksiğimiz vardır. Bu eksiklere kullanılabilir. Sonra diyoruz ki turizm kenti yapacağız. Ben birkaç yıldır Karagöl’e gitmemiştim. Birkaç hafta önce gittim araba park edecek yer yoktu. Tuvaletler yetersiz. Oradaki yetkililere sordum. Günde 854 küçük vasıta gitmiş oraya bütçeden ayrılan pay ile biz Artvin’i eğitim ve turizm kenti yapamayız. O zaman barajlardan pay almamız lazım. Bunları CHP iktidar olduğunda mutlaka gerçekleştirmeliyiz. Milletvekilimizin arkasında duracağız ve bu projeleri sahipleneceğiz. Artvin’in kurtuluşu budur” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Daha sonra 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından CHP Borçka İlçe Başkanı Sefer Şirin; “Önümüze bir seçim tablosu çıktı ve telefonla arkadaşlar beni aradılar fırsat bile bulamadık telefonla yönetim kurulu listesini yaptık. Onaylandı ve göreve başladık. Bu görev esnasında çok üzülerek söylüyorum. CHP Cumhuriyetle eşdeğerde olan bir partinin görev verilip de kabul etmemesi hiçbir CHP vicdanına ve şerefine yakıştıramam ama ben vicdanıma dokunarak bunu kabul etmek zorunda kaldım. Niçin? CHP böyle bir şeye ihtiyacı olduğunda cebinde kalbinde beyninde o CHP’nin 6 okunun değerini vermesi lazım. Bir program yaptık köylerimize gidelim dedik, Artvin’de liste yaparken ben şunu dedim baktım ki Borçka’ya 3 -5-6 gün Borçka’dan 2 gün daha kısıp bunu Hopa’ya Ardanuç’a verin arkadaşlar çünkü Borçka’ya 10 gün dahi ayırsak Borçka’ya alacağımız oy belli. Yani birbirimizi kandırmanın anlamı da yok. Şimdi önümüzde yeni bir seçim var ilerleyen günlerde hepimize başarılar diliyorum ama bize başarı dilemek değil her CHP’li görevini yapması gerekir. Bu bizim için namus şeref ve onur meselesidir” dedi.

Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir ise; “Öncelikle birkaç gün önceki felaketten dolayı Borçka halkına geçmiş olsun diliyorum. Hopa’daki Arhavi’deki halkımıza geçmiş olsun diliyorum, ölenlere rahmet diliyorum. Bu kongrenin Borçka ilçemize, Artvin’imize hayırlı olmasını diliyorum. Yeni seçilecek yönetime de şimdiden başarılar diliyorum” dedi.

CHP Artvin İl Başkanı Ali Yücel Kurt; “Parti içerisinde hemen hemen aynı benzer bir örnek yaşanıyor. Buradan yola çıkarak aklıma bir şey geldi şimdi arkadaşlar hakikaten bizi bu partide tutan ne, az önce ilçe başkanımızın anlattıklarını katılıyorum. Nedir bizi bu partiye bu kadar bağlayan nedir biliyor musunuz düşüncelerimiz, ideolojimiz. Televizyonlarda doçentler, profesörler çıkar ideolojiler bitmiştir der, bakın ideolojiler bitmez, ideolojiler bitmişse düşünceler bitmiştir demektir. Veya onun karşılığında kapitalizm bitmiş demektir, emperyalizm bitmiş demektir. Emperyal düşünceyi yaratmıştır kapitalizm. Birbirleriyle sömürü düzenini dünyada sağlar her ikisi birbirini besler ama bu beslenmeye karşılık işte bu düşünceler devamlı onun karşısında durur. İşte bu düşüncenin bir örgüt üyesiyiz. Bu örgüt işte CHP’dir. Köklerini o yüzden deriz ki 1923’lerden alır. Savaşlardan meydanlardan alır. O düşünce bugün aynı savaşı işte demokrasi ve hukuk, bağlılık, paylaşım adalet ve hukuk üzerine düşünülmüştür. Bu paylaşım bugün aynı Türkiye’de gösterilmeyecek halde, zenginlikleri ve demokrasi ölçüsünü dağıtabilecek tek parti işte CHP’dir. Bizim aşkımız budur, sevgimiz budur, o yüzden bizler bu mücadeleyi yapıyoruz. Bugün biz bu mücadelemizi kesinlikle ve kesinlikle demokrasi, hukuk ve paylaşım üzerinde oturturmuş bir partiyiz. Değerli katılımcılar biz mücadelemizi, asil mücadelemizi biz rakiplerimize karşı yapmalıyız, kendimize karşı değil. Neden rakiplerimize karşı yapmalıyız, çünkü rakiplerimiz öyle bir tutucu ve bağlılık içerisindeler. Bu duygu ve düşüncelerle Borçka ilçemizin yapılan 35. Olağan genel kurul seçimi ilçemize ilimize ve CHP’mize hayırlı uğurlu olsun” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

35.Olağan Genel Kurul seçiminde tek aday olan Vehbi Yılmaz partililere yaptığı konuşmada; “Konuşmama başlamadan önce Hopa, Arhavi ve Borçka ilçesinde meydana gelen sel felaketi nedeniyle hayatlarını kaybeden hemşerilerimizin ailelerine başsağlığı, yaralı ve selzedelere acil şifalar dilerim.

Sayın divan, değerli milletvekillerim, il başkanım, ilçe başkanlarım, belediye başkanım, değerli CHP’liler ve kongremizi onurlandıran misafirlerimiz 35. Dönem olağan kongremize hoş geldiniz. Ülkemizin bugün ki gelinen siyasi ortamına bakıldığında, sistemin değiştiğini söyleyen bir Cumhurbaşkanı seçimi kazanamadıkları gibi istedikleri Başkanlık sistemine getiremediklerinden yurdumuzun her yerinde kaos ortamı yaratılarak kardeşin kardeşi vurdurulduğu ve her gün şehit cenazelerinin ocaklara ateş düşürdüğü bu iktidara karşı bugün birlik ve beraberlik günüdür, bugün Ulu Önder Atatürk’ün bizlere emanet etmiş olduğu bu güzel yurdumuza sahip çıkma günüdür.

İşte bundan dolayıdır ki küskünlük ve kırgınlıkları bir tarafa bırakarak senci benci diyerek gruplara ayrılmadan ve hiç kimse kendini Genel Merkezimiz ve Genel Başkanımızdan üstün görmeden partimizin yayınlamış olduğu tüzük, yönetmelik, genelge ve talimatlarla belirtilen çizgide yürüyerek tek amacımızın partimizi iktidara taşımak olacaktır.

Bu iktidar yürüyüşünde bize yol gösterici olan ve partimizin büyümesinde mücadele vermiş tüm genel başkanlarımıza, milletvekillerimize, belediye başkanlarımız, il ve ilçe başkanlarımıza çok kritik bir dönemde ilçe teşkilatımıza sahip çıkıp görevi devralan şu anki ilçe başkanımız ve yönetimine, parti üyelerimize ayrıca ülkemizin güzel yarınları için sol adına mücadele vererek hayatını kaybetmiş tüm arkadaşlarımız rahmetle anıyor, onlardan devir aldığımız aydınlık meşalesi ve Cumhuriyet Halk Partisi bayrağını çocuklarımızın mutlu yarınları için görev verilmesi halinde ben ve parti üyelerimiz yönetimimiz, kadın ve gençlik kollarımızla birlikte en yükseklere taşıyacağımıza söz veriyor herkese saygılarımla teşekkürlerimi sunuyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Son olarak CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ise; “Pazartesi günü akşamı Hopa’da çok dramatik bir haber aldık Ankara’dan, sayın Genel Başkanımız tarafından telefonla arandım akşam üzere, dedi ki bir milletvekili heyetiyle Salı günü sabah erkende Hopa’daydık. Benim başkanlığımda kamuoyuna açıklama yapıldı. İzmir, Bursa, Tekirdağ milletvekili arkadaşlarımızdan oluşan heyetle birlikte sabah erkenden geldik ve çok korkunç bir tabloyla karşı karşıya kaldık. Hasar tespit çalışmalarını yerinde tespit ettik. Giresun belediyemiz 10 kişilik acil bir ekip gönderdi, 2 tane su çekme aracı, 10 adet motopop, aynı gün Beşiktaş belediye başkanımız kendisi bizzat buradaydı, 20 tane su çekme aracı, dün sayın milletvekillerim söylediler 3 tane tır. Bakın CHP ne kadar güçlü bakın Giresun belediyemiz 2 tane dolu tur gönderdi kapı kapı dağıttık. Hep beraber tüm ihtiyaç sahiplerine su dağıttık, daha sonra 1 adette Bakırköy belediyesinde geldi. Dünden beri olan gelişmeleri söyleyeyim, bugün Hopa belediye başkanı yardımları kabul etmiyoruz dedi, bunu asla biz kabul etmiyoruz. Biz devlete yük olmayacağız, milletvekili, il başkanım oradaki ilçe yönetimim teşkilatım tüm kademelerimiz evlere tek tek gidip yardımlarımızı dağıtacağız. Benim tahminim 20 tıra yakın yine malzemem gelecek. CHP’li belediyelerimiz Türkiye’de güçlü. Tüm CHP’li belediyelerimiz bizleri tek tek arıyorlar yardımlar gönderiyoruz diye göndersinler depolarımız mevcut. Bizler sadece seçimlerde değiliz, cenazesinde, düğününde, bayramında, afetinde her zaman yanlarındayız. Yaşamlarını yitiren yurttaşlarıma, hemşerilerime Allah’tan rahmet diliyorum, 17 yaralımız vardı onlara da acil şifalar diliyorum. 3 kaybımız var. İnşallah onlar da bulunur, tüm ekip elinden gelen gayretli çalışmalar yapıyorlar ama bir şeyi göz ardı etmeyelim değerli Borçka’lılar her şeyi Allaha havale ederek bunların içinden asla çıkamayız. Zamanında yapılan dere yataklarımızda evler kamu binaları yapılmıştır. Gittim gözlemledim. Kemalpaşa’da dere yatağının tam ortasında bir kamu binası var. Dere yataklarını kıstarmışız, üstünü kapatmışız sonrada diyoruz ki niye sel oluyor diye. Karadeniz sahil yolu ile ilçenin deniz ile bağlantısını kesmişiz diyoruz ki efendim niye denize niye su gitmiyor geri basıyor diye. Bir insan hatası var evet yağmur yağmış kabul ama bu küresel ısınma niye olmuş bunları konuşmak lazım. Karadeniz’deki çevre felaketlerinden Artvin Milletvekili olarak ne gerekiyorsa parlamentoda yapacağım. Yeni dönemde parlamento 2 gün açık kaldı, o parlamentodaki tek eylemi ben yaptım CHP adına, 24 saat o parlamentoda oturma eylemi yaptım. Halkım için gerekirse 1 senede yatarım, dururum. Geçen dönemde demiştim ki  Artvin’in milletvekilliğini yaptım bu dönemde gittiğim zaman bir Muharrem İnce’yi görecek dedim Artvin. 2 güne ancak bu kadarını yetiştirebildim. İnşallah 1 Kasım’da parlamentoya gittiğim zaman neler yapacağımızı hep beraber göreceğiz. Az önce eski ilçe başkanım Sefer Şirin abimiz benim unutmayacağım siyasi konuşmalardan birini yaptı. Evet AKP’nin 2 ayaklarını kestik, kabul edemiyorlar, bunu kabul etmek çok zor düşünün bir siyasal iktidar ülkeyi ele geçirmiş, tek başına adam yönetiyor bu ülkeyi. Bakın bugün bu ülkede egemenliğimiz kaybettik. Bugün pkk denen bela ülkenin bir bölgesinde tamamıyla hakimiyetini kurmuştur, bu gerçeği kabul et. Bakın ben Adana Osmaniye’den geliyorum, Ankara’da şehit cenazelerinde en öndeyim Artvin Milletvekili olarak, o aileleri görüyorum. Hani birisi diyordu ya bende şehit olmak istiyorum diye seni tutan mı var ya git de şehit ol. Al bayrağımıza sarılı tabutlar geliyor, gencecik fidanlarımız. Ne diyorlardı bunlarla oturan şerefsizdir diye oturmadılar mı Borçkalılar. Masalarda oturup pazarlık yapmadılar mı, eli kanlı katillerle pazarlıklar yapmadılar mı, şimdi de çocuklar geliyor, efendim bu şehitler niye geliyor.  Ben onların yerinde olsam utanırım o şehit cenazelerine katılmaya, tablo vahim, gerçekten çok vahim. Şimdi iktidarı paylaşmak istemediği için. Şimdi diyor ki yeniden seçim yapalım diye. Elimizde kamuoyu araştırmalarımız var, şu anda CHP’nin oyları % 30 bantın üzerinde, AKP’nin ise % 30-38 oranında gözüküyor. Bunu yakalayacağımız bağlam var 4 puanlık. Demin Yıldırım başkanım güzel bir şey dedi 2 ayaklarını koparttık. Şimdi ön ayaklarına geldi sıra, eğer bu gidişatı durdurma değil isteği aslında, adam ne istiyor aslında ben bu iktidarı paylaşmak istemiyorum diyen kim bu kaçak sarayda oturan, kaçak külliye de oturan. Buradan baktınız mı o sarayı gördünüz mü bilmiyorum, ülke kan ağlıyor, beyefendi keyif çatıyor. O iktidarı kaybetmek istemiyor, o nedenle bu süreçte hepimize düşen büyük görevler vardır. Artvin’de geçen dönemde Borçka’yı demin ilçe başkanımız çok güzel bir şey söyledi, 6 gün Borçka’yı gezdik bütün köylerini gezdik gezmediğimiz köyler kalmadı 6 günde Metin Arifağaoğlu abimize çok teşekkür ediyorum. Bütün köylerimize Metin abimizle birlikte bir CHP’lin nasıl olması gerekliliğiyle gezdik, herkes gördü. Bakın Muharrem İnce nediyor CHP’lileri 2’ye ayırıyorum. Bir AKP’lilerle kavga edenler, birde CHP’lilerlen kavga edenler. Ben AKP’lilerlen kavga eden bir CHP’liyim, ben CHP’lilerle asla kavga etmem. Bizim bir tek hedefimiz var iktidar. Cumhuriyetin değerlerine sahip olan gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü tartışmayan, Al bayrağı gördüğü zaman yüreği titreyen her adamla yürüyeceğimiz yol vardır. Bu nedenlerle geçmiş dönemlerde görev yapmış tüm herkese tüm teşkilatımıza, partimize gönül vermiş tüm yurttaşlarımıza cani gönülden şükranlarımı sunuyorum. Bu vesile ile yeni seçilecek başkanımızla ve de tüm teşkilatımızla beraber daha şevkle ülkemiz ve CHP’miz için canla başla hiç yılmadan 1 Kasım’da yapılacak olan erken genel seçim için sonuna kadar çalışacağız. Çünkü herkes CHP’nin iktidar olmasını istiyor. Bir tek Recep Tayyip Erdoğan iktidar olmamızı istemiyor, neden mi koalisyon sürecinde oturduk ülke adına anlaşmaya vardık, bütün projelerimiz sunduk ama tek adam istemiyor, çünkü koltuk elden gidiyor. Şu saatten sonra AKP’nin tek başına iktidar olması tarih olmuştur” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Yapılan konuşmaların ardından 35. Olağan Kurul seçiminde tek liste halinde seçime giden CHP Borçka İlçe Başkan Adayı Vehbi Yılmaz ilçe başkanı seçilirken Yönetim Kuruluna Celal Alparslan, Hamit Atalay, Burhan Gökçelik, Yüksel Gülcihan, Kadir Güven, Şaban Kerastacı, Hüseyin Merttürk, Orhan Özçelik, Sedat Özdemir, Hülya Sönmez, Nazım Topal, Şenor Yılmaz olurken Yönetim Kurulu Yedek Üyeliklerine ise; Mehmet Kasımoğlu, Sabri Şentürk, Rıza Bursal, İsmail H. Alparslan, Sebahattin Özçelik, Kazım Sönmez, Savaş Yılmaz, Kenan Gökden, Mecit Yelkenci, Volkan Solmaz, Temel Keskin, Hüseyin Şirin oldu.

İl Kongre Delegelerine ise; Sefer Şirin, Metin Arifağaoğlu, Affan Balaban, Tamer Bekiroğlu, Avni Kavasoğlu, Osman Kocaman, Erhan Orhan, Burhan Özden, Arif Solmaz, Vehbi Yılmaz, Ahmet Yılmaz, Galip Yılmaztürk seçildiler.

 

Etiketler: » » » » » » »
Share
1466 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?