logo

Borçka Arap Turistlerin Gözde Mekanı Oluyor

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA), Doğu Karadeniz Bölgesi’ni uluslararası alanda tanıtmaya devam ediyor. 

Borçka Arap Turistlerin Gözde Mekanı Oluyor (1)Son yıllarda yapılan yurt dışı tanıtımların meyvelerini vermeye başlamasının ardından yurtdışı tanıtımlara hız veren DOKA, Suudi Arabistan’ın Cidde kentinin en büyük alışveriş merkezi Red Sea Mall’de bölgeyi tanıtan stand açtı.

Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize ve Trabzon’un birlikte tanıtıldığı standın açılışını Heyet Başkanı Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile Suudi Prensi Abdallah Bin Suud Bin Mohammed Alsuud yaptı. Programa Artvin Kültür ve Turizm İl Müdürü Hüseyin Ateş ve İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Kalender ile birlikte katıldı.

Konuyla ilgili İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Kalender tarafından verilen bilgilerde şunları ifade etti. “Artvin’in ön plana çıkan tanıtımlarda Arabistan’ın yeni incisi olarak gösterildi. Büyük beğeni alan özellikle Borçka Karagölden bahsedil, Arap turistlere konaklama anlamında çalışmaların yapılması gerektiğini söyledi. Artvin olarak turizmin merkezi Borçka olduğunu” belirti.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin turizm bakımından en önemli pazarı konumundaki Suudi Arabistan’ın en büyük kentlerinde olan Cidde’de gerçekleştirilen organizasyona Doğu Karadeniz’de faaliyet gösteren seyahat acenteleri de katılarak, çok sayıda Suudi muadilleriyle tanıtım, işbirliği ve bağlantı gerçekleştirdiler.

İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Kalender Son yıllarda Doğu Karadeniz Bölgesi’nde turizm alanında yaşanan gelişmelerin bölge olarak, ülke olarak kendilerini son derece mutlu ettiğini ifade ederek, Arapları turist olarak değil misafir olarak gördüklerini söyledi.

Yurtdışı tanıtımların önemine de değinen Kalender; Son 4 yılda yapılan tanıtımlarla alınan mesafenin hiç kimse tarafından inkar edilemeyeceğini, 8 Mart’ta sona eren organizasyon ile bölge firmalarının desteklenmesi, Suudi turizm pazarın büyütülmesi hedeflenmiş bu sayede firmaların muhtemel bağlantılarını güçlendirmeleri ve yeni bağlantılar kazanmaları amaçlandı. Acente temsilcileri organizasyonu son derece faydalı bulduklarını belirterek birçok görüşme gerçekleştirdiklerini, bu şekilde İstanbul firmaları üzerinden gerçekleştirilen turizm hareketini bölge firmalarına kaydırarak prosedürü azaltmayı, güveni ve katma değeri artırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Etiketler: » » »
Share
897 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?