logo

Boğalarını 2 Bin 600 Rakımlı Artvin Dağına Emanet Ettiler

Artvin Kafkasör Doğasını, Boğasını ve Turnagöl Yaylasını Koruma ve Yaşatma Derneği yıllar sonra Artvin Dağını eski günlerine kavuşturdu. Dernek sayesinde yıllar sonra Artvin’de yaşanan yayla kültürü yeniden canlanmış oldu. Yaylaya çıkan boğalar, bu sefer doğal ortamında sürünün liderlerini belirlediler.

Boğacılar yıllar sonra yeniden Artvin dağında. Artvin Kafkasör Doğasını, Boğasını ve Turnagöl Yaylasını Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Sedat Algın ve dernek yönetimi öncülüğünde Artvin dağı bu yıl yeniden canlandı. Artvin Belediyesi’ne ait 2 bin 600 rakımlı Artvin dağına boğası olan olmayan yaklaşık 100 kişi ilk gün etkinliklerine katıldı. Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Kafkasör Doğasını, Boğasını ve Turnagöl Yaylasını Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Sedat Algın ve yönetimi, Boğa Güreşlerini Yaşatma Yaylaları Koruma Derneği Başkanı Erkan Keskin ve yönetimi, boğacılar ve çok sayıda Artvinli katıldı. Artvin Belediye Başkanlığı sabahın erken saatlerinde yolda her an gibi aksaklık yaşanmaması için iş makinesi ve çalışanlarını bölgeye sevk etti. Boğaların kamyonlara yükleyen boğa sahipleri yaklaşık 3 saatlik yolculuğun ardından Artvin dağına ulaştılar.

Yaylada doğal ortamda boğa güreşi

Muhteşem doğa manzarası eşliğinde hayvanların araçlardan indiren boğacılar, önceden hazırlanan ağıla boğaların yerleştirdiler. Kamyon kasasından inen hayvanların doğayla buluşması görülmeye değer detaylardan biriydi.

Bu sırada aralarında Kaskasör başboğa Aslan’ında bulunduğu baş kategori boğaları ağıl dışında geniş bir alanda güreştirildi. Ağılda bir birlerine zarar verme olasılığı nedeniyle hayvanlarını dışarda güreştiren boğa sahipleri aynı zamanda bir birinden heyecanlı güreşlere tanıklık etmiş oldular.

Boğacılar yıllar sonra yeniden Artvin dağında. Artvin Kafkasör Doğasını, Boğasını ve Turnagöl Yaylasını Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Sedat Algın Dernek yönetimi dedelerinin, babalarının yılarca emek verdiği yaylacılık kültürünün yok olamaması için hareket geçtiler. Birçok kişinin emeği bulunan bu proje zorda olsa hayata tamamlandı.  Geçtiğimiz yıl hazırlıklara başlanıp bir yıl süren çalışma sonrası Artvin dağında birçok yenilik yapıldı. Sedat Algın, Besim Aydemir, Ali Aydemir, Mansur Yıldız, Serkan Yerlikaya, Kenan Yapar, İshak Aydemir, Kemal Algın, Şişine İsmet gibi bir çok isim bir araya gelerek Artvin dağını o eski günlerine kavuşturmaya çabaladı.

Şu anda içlerinden bir bölümün hayatta olmadığı Ali Saraç, Hilmi Algın, Ramiz Soysal, Süleyman Arı, Yaşar Tosun, Yalman Yılmaz, yılar önce Artvin dağının yok olmaması boğacılık kültürünün devam etmesi için para toplayarak Artvin dağına yol yaptırmışlardı. Devamında gelen nesil ise babaların bu miraslarını sürdürmek amaçlı sıkı bir çalışma içine girmiş.  Artvin Kafkasör Doğasını, Boğasını ve Turnagöl Yaylasını Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Sedat Algın, Yıllar önce bu dağda 450 çift  büyükbaş hayvan, 4 çoban olduğunu hatırladığını ifade ederken, “iyi kötü bu geleneği yaşatmayı hedefledik” dedi. Algın, “Bu çalışmada bir çok kişinin emeği bulunmakta öncelikle dernek yönetimim, Artvin esnaflarımızdan maddi manevi destekleri olan Ahmet Şimşek,  Esnaf Odaları Başkanımız Demirhan Elçin, Belediye Başkanımız Mehmet Kocatepe ve ismini sayamadığım bir çok kişiye emeklerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Bu yıl Artvin Gıda Tarım İl Müdürlüğü’nün katkılarıyla demir aksamı ve su yalaklarını aldık. Belediye başkanlığı iş makineleri ve işçi desteği verdi. Bu yıl iyi kötü bir şeyler yaptık fakat seneye daha güzel olacak. Artvin dağına bir yayla evi yapacağız. Ayrıca Temmuz’un sonunda dernek olarak bir şenlik düzenlemeyi düşünüyoruz.  O zaman bütün Artvin halkını Artvin dağına bekliyoruz” dedi.  Algın sözlerinin sonunda, “ Hayvanlara 3 ay boyunca bakıcılık yapacak olan Yavuz Seçkin’de Artvin dağının yeniden canlanmasına büyük rol oynadı. Kendisine şahsım ve yönetimim adına teşekkürlerimi bir borç bilirim” ifadelerini kullandı.

Hikâye Kafkasör’de Başlayıp Artvin Dağı’nda Biter

Artvin’in kültürel mirası ve boğa güreşlerine düşkünlüğüyle bilinen Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, soğuk havaya ve çamura aldırış etmeden çizmelerini giyerek Artvin dağının yolunu tuttu.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe,  Artvin Dağı’nda yaptığı açıklamalarda şunları söyledi. Kocatepe “  Kafkasör festivalin de boğalarımızı tanıştırdık. Tabi boğaların hepsi aynı anda birbirleriyle güreşmesi mümkün değil.  Orada belli kategorilere göre güreşler düzenleniyor. Güçlü boğalar birbirleriyle tanıştı ama birbirlerine denk gelmeyen boğalar da var. Onları da Dağda bir arada toplayarak burada tanıştırıyoruz. Bu sefer bire bir değil hepsini aynı anda birbirine katarak gerçek liderlerini seçiyorlar. Kafkasör de birbiriyle güreşmemiş olanlar hatta birbiriyle güreşip bir şekilde yenenler bile burada yeniden güreşebiliyor. Çünkü boğa iki şey için güreşir. Birincisi alan hâkimiyeti için ikincisi de dişisi varsa. Kafkasör başka bir alandı burası başka bir alan. Orada ne kadar birbiri üstünlüğünü kabul etmişseler de orada hesabı göremediğini düşünenler burada bir daha güreşiyor. Bugün Artvin Dağı’nda yıllar sonra ilk defa daha düzenlenmiş şekilde bakıcı kulübesi, hayvanların ağılı yapılarak daha düzenli oldu. Aslında hikâye Kafkasör’den başlayıp Artvin Dağı’nda devam ediyor. Birkaç gün daha hayvanlar birbirleri ile mücadele ederler sonrasında liderin sürüsü de ortaya çıkar. Gruplaşmalar da netleşir. 3 ay boyunca hayvanlar bu dağın zirvesinde mutlu bir şekilde yaşarlar” dedi.

Besim Aydemir,“ Yıllar önce bu dağa 550 – 600 hayvanın geldiğini bilirim. Bizlerde birkaç yıl devam ettik. Sonrasında ara verdik. Şimdide arkadaşlarımız heves ettiler Boğa sahipleri yıllar sonra Artvin dağına tekrar getirdiler. Bu dağın hazırlanmasında başta Belediye Başkanımız Mehmet Kocatepe’nin ve Bayındırlık il müdürlüğünün çok büyük katkıları var. Onlara da çok teşekkür ediyoruz. Allah nasip ederse bundan sonra bu geleneğimiz devam edecek” dedi.

Artvin esnaflarımızdan aynı zamanda Başboğa sahibi Yılmaz Köse ise , “Gelenek Kafkasör’den başlar büyük pehlivan boğaları orada güreştirerek barıştırırız. Devamın da ise Artvin’in 7 mahallesine ait olan Artvin Dağı’nda bir hayvan bakıcısı tutularak şehirde ki boğa sahipleri hayvanlarını buraya getirir. Burada boğalar yeniden güreştirerek iyice barıştırılır.  Dağda boğaların kuralları geçtiği için burada barıştırmak daha tehlikeli olabiliyor. Çok yara alanlar dağı tutmayan boğaları geri götürürler diğerleri de son güze kadar dağda kalırlar” dedi.

Başboğa sahibi Seçkin Kurt, “ Artvin’in Kafkasör festivali ile başlayan 35 yıldır devam ettirdiğimiz bir geleneği sürdürmek için buradayız. 35. Kafkasör Kültür Sanat Turizm festivalinde birinci olan baş boğamızın arkadasından Artvin’in 7 mahallesine ait Artvin’in yaylasına çıktık. 3 gün kadar burada çadırlarda kalacağız. Hayvanlar birbirleri ile barışıp normal kendi doğal hayatına dönene kadar onları kontrol etmeye çalışacağız” dedi.

Yaylaya çıkan boğaların barışabilmeleri için önemli olan ilk gün etkinliklerine katılan boğa sahipleri, geceyi yaylada çadırda geçirdiler. Gece yaylada ateş yakıp sohbetler eden boğa sahipleri böylece geçmişi de yad ederken, uzun yıllar önce yaşanan yayla kültürünü yeniden yaşatmanın mutluluğunu yaşadılar.

Share
1397 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?