logo

Bizim Artvin Derneği’nin Açıklamaları Üzerine


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Artvin’in en önemli gündem maddelerinden biri hiç kuşku yok ki Cerattepe Maden Projesi. Geçtiğimiz günlerde Yeşil Artvin Derneği uzun sürenin ardından basın açıklamasında bulunmuştu. Bildiğiniz üzere Artvin’de olağanüstü hal kapsamında basın açıklamaları, toplantı ve gösteriler yasaktı. Bu yasakların ardından ilk açıklama geçtiğimiz gün gerçekleştirilebilmişti.

Açıklamanın öncesinde CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan’da basın mensuplarına özel açıklamalarda bulunmuş idi. Gerek Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ve CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan’ın açıklamaları siyasette ciddi etki yarattı. Özellikle Artvin Valisi’ne Artvin’i öğreteceklerine dayalı açıklama ise ses getirdi. Bu açıklamalara yanıt ise Bizim Artvin Derneği Başkanı Mehmet Ali Ergül verdi.

Öncelikle o haberi sizlere aktaralım ve kısa bir yorum ile yazımızı tamamlayalım.

Ergül’den Bayraktutan Ve Karahan’a Tepki

Bizim Artvin Derneği Başkanı Mehmet Ali Ergül, yaptığı basın açıklaması ile geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunarak ‘Devletin Valisi’ne de Artvin’i öğreteceğiz’ diyen CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ile Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan’a provokatörlük suçlamalarında bulundu.

Bizim Artvin Derneği Başkanı Mehmet Ali Ergül, açıklamasında; “ Geçtiğimiz günlerde Yeşil Artvin Derneğinin yaptığı basın açıklamasında “Burada bir tane adamın burnu kanarsa bunun bedelini ödeyemezsiniz, sanmasınlar bunu yerim yutarım diye. Bir adamın bir kenti şahsi ihtiraslarına kurban etmeyeceğimizi, bunları biz devletin valisine de öğreteceğiz” gibi oldukça provokatör sözler sarfeden CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’a ve “Referandum öncesi ilimiz için doğru olan kararı biz biliyoruz” diyerek siyasi söylem oluşturan dernek başkanı Neşe Karahan’a tepki gösterdiklerini söyledi.
Bizim Artvin Derneği Başkanı Mehmet Ali Ergül tepki açıklamasında; “ Sayın Bayraktutan parlamentoda seçilmiş bir milletvekili ve bir hukukçu olarak Artvin’i ve Türkiye’yi temsil eden önemli bir makamdadır ancak böylesine önemli bir makamı temsil eden birisinin o makamın gerektirdiği sorumluluktan ve birleştiricilikten uzak kin ve öfke yüklü açıklamaları önceden de Artvin’imize zarar getirmiştir bugünde zarar getirir.
Bu zararı biz 16 Şubatta hep beraber yaşadık. Bayraktutan’ın bu süreçteki provokatif ve ikircikli tavırlarına hep birlikte şahit olduk ve bu tavırlar sonucu Artvin’de neler yaşandığını da iyi biliyoruz. Zorla işyeri kapattırmalar, vatandaş fişlemeler, mahalle baskıları ve ayrıştırmalar sonucu Artvin derin yaralar almıştır. 40 yıllık dostlukların arasına kin ve nefret girmiştir. Çok şükür ki Artvin kısa sürede üzerine oynanan oyunu görmüş ve buna karşı tavrını net bir şekilde koymuştur. Bu süreçte sayın Bayraktutan’ın ve örgütünün eylemleri hafızalarda canlıdır. 16 Şubat 2016 eylemlerinde halkı güvenlik güçlerinin önüne bırakarak kendilerinin ortadan kaybolması, ekonomik durumu iyi olmayan esnafa zorla dükkanları kapattırılırken kendi örgütünün eski ve şimdiki il başkanlarının kendi işyerlerini açık tutup satışa devam etmeleri kamuoyunun gözünden kaçmamıştır ayrıca Bayraktutan’ın Artvin’de hain ve katil ilan ettiği Eti Bakır A.Ş.’ nin Murgul’da yapımını tamamlayıp 2014 Mart ayında CHP Belediyesine hediye ettiği konukevi açılışına tüm CHP kadrolarıyla katılarak şirkete teşekkür plaketi vermesi de yine kamuoyunun gözünden kaçmamıştır. Sonuç olarak dememiz şudur ki Artvin için önemli ve hassas bir konuda toplumun samimi kaygılarını istismar ederek toplumda ayrıştırma, kin ve öfke yaratarak oy devşirme çabaları kimseye fayda sağlamaz. Sayın Bayraktutan da bu tavırları ile gün geçtikçe toplumdaki saygınlığını ve itibarını hızla kaybetmektedir. Kendisine tavsiyemiz bir an önce bu şehrin ve ülkenin seçilmiş bir milletvekili olarak bir parlamentere bir hukukçuya yakışır şekilde bu davayı parlamento ve hukuk çerçevesinde kırmadan dökmeden savunmasıdır
Neşe hanıma gelecek olursak kendi her basın açıklamasında defaatle belirttiği “biz siyasi bir oluşum değiliz her görüşten insan bu çatı altında savunma yapıyor” diyerek derneğinin siyasallaşmadığını savunuyordu ancak son yaptığı açıklamada “Referandum öncesi ilimiz için doğru olan kararı biz biliyoruz” söylemi aslında derneğin ağırlıkla CHP ve diğer sol örgütlerin arka bahçesi olduğu eleştirilerini haklı çıkarmıştır.

Bizde kendisine buradan şunu söylüyoruz merak etmeyin bizlerde sizin 16 Şubat ve ertesi günlerde polis kardeşlerimiz için esnafa “bunlara yemek vermeyin, su vermeyin derken kirada oturan polis kardeşlerimizin ev sahiplerine baskı yaparak evlerinden kapı dışarı attırırken, bu memlekette Alman ajanlarının, HDP’li milletvekillerinin, yöneticilerin iştahını kabartan zeminler yaratıp onların bu şehri savaş alanına çevirmelerini sağlarken, “direniş Artvin’den başlıyor tüm Türkiye’ye yayılıyor” çığlıkları atarken aslında bizlerde sizin bu memleket için düşüncenizin ve kararınızın ne olduğunu çok iyi gördük ve çok iyi biliyoruz son olarak Artvin kardeştir Artvin’i kimseye böldürtmeyiz diyoruz. ” şeklinde ifadelere yer verdi.
Yorum Size ait

Değerli okurlarım yaptığımız yorumlar genellikle büyük eleştirilere neden oluyor. Ben bu noktada çok bir yorum yapmayacağım. Sadece şunu net olarak belirtmek gerek ki Valiler, devleti temsil eder. Devleti temsil eden Valilerin ise mutlaka yaptıkları her zaman devlet adınadır. Yani tek başlarına karar vererek yasaklama ya da serbest bırakma şeklinde bir karar vermezler.
Bu noktada ilimizin Valisi Ömer Doğanay’ı eleştirirken Vali Beyin yerine insanların biraz empati yapması gerekir. Bugün vali olsanız acaba alınan bu kararın dışında bir karar mı alabilirdiniz? Bende Vali olsam aynı kararı alırım. Huzur ortamının bu günlerde bozulmaması adına Vali Ömer Doğanay, doğru bir karar almış ve eylem, toplantı, basın açıklamaları faaliyetlerinin yasaklanmasına karar vermişti. Tabi ki bu kararı verirken de ilgili bakanlığa ve başbakanlığa sorarak bu kararı almıştır.

Bizim Artvin Derneği başkanının açıklamalarının da dikkatlice okunmasında fayda var. Yorum size ait.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ya Bunlar Artvin Halkı İle Adeta Dalga Geçiyorlar

  16 Ocak 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Yaklaşık bir aydır derin bir sessizliğe gömülen Yeşil Artvin Derneği Yöneticileri ile yıllardır savundukları maden karşıtlığının tam tersini yaparak madenle doğrudan ve dolaylı olarak iş yaptığı için il başkanlarını aday yaptırmayan CHP, yine ortaya çıktı. Biran da imza kampanyaları, meclis ziyaretleri falan. Değerli okurlarım resmen Artvin halkının aklı ile dalga geçiliyor. Artvinliler ile dalga geçiliyor. Artvinlilerin çevre hassasiyeti resmen kullanılıyor. Yazmayacağım dedim ama yazmadan duramıyorum. Beni resmen çileden çıkardılar. Bir ay...
 • Araştırma Sonuçları Ülkemizin Lehine Görünüyor

  16 Ocak 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Şu an seçim olsa; AK Parti: % 44,9, CHP: % 23,7, MHP: % 10,6, HDP: % 9,1, İyi Parti: % 2,7, Diğer: % 2,2, Cevapsız: % 2,0, Kararsız: % 2,1, Geçersiz/İptal: % 0,7, Sandığa gitmeyecek: % 2 Seçim ittifakları sonucu siyasi ağırlık merkezi açık ara AK Partiden yana. AK Parti - MHP ittifakı % 55 gibi gözüküyor. CHP - HDP ittifakı % 33 gibi. İyi Parti % 3 bile değil. Diğer Partiler % 2, Bağımsız % 2, kararsız % 2, oy vermeyecekler % 2, geçersiz % 1. Bu öngörüler milletvekili seçimleri için. Sonuç...
 • Ayyuka çıkmak

  16 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Halk arasında çok kullanılan bir kelime ya da kelime grubunun, araştırıldığında ne kadar yüksek bir ilmi derinliğe sahip olduğu anlaşılabilir. Bunlardan biri de ayyuka çıkmak tabiridir. Ayyuka çıkmak, haddinden fazla büyüyen olaylar için kullanılır. Mesela "Rezalet ayyuka çıktı!" denir. Yani haddinden fazla büyüdü. Ayyuk kelimesinin Arapça, Yunanca veya Türkçe kökenli olduğu ile ilgili farklı görüşler vardır. 1."Ayyuk" (عيّوق) bir yıldız ismi. Arapça bir kelime. Dünyaya yaklaşık 2000 ışık yılı mesafede olan Auriga (arabacı) tak...
 • Bankalar ne zaman kaldırılacak?

  14 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Emek piyasasındaki aracılar (taşeron) kaldırılıyor; *Sermaye piyasasındaki aracılar (bankalar) ne zaman kaldırılacak ? *Elektrik piyasasındaki aracılar (dağıtım şirketleri) ne zaman kaldırılacak ? *Tarım piyasasındaki aracılar (tüccar ve haller) ne zaman kaldırılacak ? Bu örnekler artırılabilir ama bunlar sembol ve baskın örneklerdir. Bu aracılar kaldırılırsa diğer ufak tefek aracılar da kaldırılır....