logo

Bizim Artvin Derneği’nin Açıklamaları Üzerine


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Artvin’in en önemli gündem maddelerinden biri hiç kuşku yok ki Cerattepe Maden Projesi. Geçtiğimiz günlerde Yeşil Artvin Derneği uzun sürenin ardından basın açıklamasında bulunmuştu. Bildiğiniz üzere Artvin’de olağanüstü hal kapsamında basın açıklamaları, toplantı ve gösteriler yasaktı. Bu yasakların ardından ilk açıklama geçtiğimiz gün gerçekleştirilebilmişti.

Açıklamanın öncesinde CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan’da basın mensuplarına özel açıklamalarda bulunmuş idi. Gerek Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ve CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan’ın açıklamaları siyasette ciddi etki yarattı. Özellikle Artvin Valisi’ne Artvin’i öğreteceklerine dayalı açıklama ise ses getirdi. Bu açıklamalara yanıt ise Bizim Artvin Derneği Başkanı Mehmet Ali Ergül verdi.

Öncelikle o haberi sizlere aktaralım ve kısa bir yorum ile yazımızı tamamlayalım.

Ergül’den Bayraktutan Ve Karahan’a Tepki

Bizim Artvin Derneği Başkanı Mehmet Ali Ergül, yaptığı basın açıklaması ile geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunarak ‘Devletin Valisi’ne de Artvin’i öğreteceğiz’ diyen CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ile Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan’a provokatörlük suçlamalarında bulundu.

Bizim Artvin Derneği Başkanı Mehmet Ali Ergül, açıklamasında; “ Geçtiğimiz günlerde Yeşil Artvin Derneğinin yaptığı basın açıklamasında “Burada bir tane adamın burnu kanarsa bunun bedelini ödeyemezsiniz, sanmasınlar bunu yerim yutarım diye. Bir adamın bir kenti şahsi ihtiraslarına kurban etmeyeceğimizi, bunları biz devletin valisine de öğreteceğiz” gibi oldukça provokatör sözler sarfeden CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’a ve “Referandum öncesi ilimiz için doğru olan kararı biz biliyoruz” diyerek siyasi söylem oluşturan dernek başkanı Neşe Karahan’a tepki gösterdiklerini söyledi.
Bizim Artvin Derneği Başkanı Mehmet Ali Ergül tepki açıklamasında; “ Sayın Bayraktutan parlamentoda seçilmiş bir milletvekili ve bir hukukçu olarak Artvin’i ve Türkiye’yi temsil eden önemli bir makamdadır ancak böylesine önemli bir makamı temsil eden birisinin o makamın gerektirdiği sorumluluktan ve birleştiricilikten uzak kin ve öfke yüklü açıklamaları önceden de Artvin’imize zarar getirmiştir bugünde zarar getirir.
Bu zararı biz 16 Şubatta hep beraber yaşadık. Bayraktutan’ın bu süreçteki provokatif ve ikircikli tavırlarına hep birlikte şahit olduk ve bu tavırlar sonucu Artvin’de neler yaşandığını da iyi biliyoruz. Zorla işyeri kapattırmalar, vatandaş fişlemeler, mahalle baskıları ve ayrıştırmalar sonucu Artvin derin yaralar almıştır. 40 yıllık dostlukların arasına kin ve nefret girmiştir. Çok şükür ki Artvin kısa sürede üzerine oynanan oyunu görmüş ve buna karşı tavrını net bir şekilde koymuştur. Bu süreçte sayın Bayraktutan’ın ve örgütünün eylemleri hafızalarda canlıdır. 16 Şubat 2016 eylemlerinde halkı güvenlik güçlerinin önüne bırakarak kendilerinin ortadan kaybolması, ekonomik durumu iyi olmayan esnafa zorla dükkanları kapattırılırken kendi örgütünün eski ve şimdiki il başkanlarının kendi işyerlerini açık tutup satışa devam etmeleri kamuoyunun gözünden kaçmamıştır ayrıca Bayraktutan’ın Artvin’de hain ve katil ilan ettiği Eti Bakır A.Ş.’ nin Murgul’da yapımını tamamlayıp 2014 Mart ayında CHP Belediyesine hediye ettiği konukevi açılışına tüm CHP kadrolarıyla katılarak şirkete teşekkür plaketi vermesi de yine kamuoyunun gözünden kaçmamıştır. Sonuç olarak dememiz şudur ki Artvin için önemli ve hassas bir konuda toplumun samimi kaygılarını istismar ederek toplumda ayrıştırma, kin ve öfke yaratarak oy devşirme çabaları kimseye fayda sağlamaz. Sayın Bayraktutan da bu tavırları ile gün geçtikçe toplumdaki saygınlığını ve itibarını hızla kaybetmektedir. Kendisine tavsiyemiz bir an önce bu şehrin ve ülkenin seçilmiş bir milletvekili olarak bir parlamentere bir hukukçuya yakışır şekilde bu davayı parlamento ve hukuk çerçevesinde kırmadan dökmeden savunmasıdır
Neşe hanıma gelecek olursak kendi her basın açıklamasında defaatle belirttiği “biz siyasi bir oluşum değiliz her görüşten insan bu çatı altında savunma yapıyor” diyerek derneğinin siyasallaşmadığını savunuyordu ancak son yaptığı açıklamada “Referandum öncesi ilimiz için doğru olan kararı biz biliyoruz” söylemi aslında derneğin ağırlıkla CHP ve diğer sol örgütlerin arka bahçesi olduğu eleştirilerini haklı çıkarmıştır.

Bizde kendisine buradan şunu söylüyoruz merak etmeyin bizlerde sizin 16 Şubat ve ertesi günlerde polis kardeşlerimiz için esnafa “bunlara yemek vermeyin, su vermeyin derken kirada oturan polis kardeşlerimizin ev sahiplerine baskı yaparak evlerinden kapı dışarı attırırken, bu memlekette Alman ajanlarının, HDP’li milletvekillerinin, yöneticilerin iştahını kabartan zeminler yaratıp onların bu şehri savaş alanına çevirmelerini sağlarken, “direniş Artvin’den başlıyor tüm Türkiye’ye yayılıyor” çığlıkları atarken aslında bizlerde sizin bu memleket için düşüncenizin ve kararınızın ne olduğunu çok iyi gördük ve çok iyi biliyoruz son olarak Artvin kardeştir Artvin’i kimseye böldürtmeyiz diyoruz. ” şeklinde ifadelere yer verdi.
Yorum Size ait

Değerli okurlarım yaptığımız yorumlar genellikle büyük eleştirilere neden oluyor. Ben bu noktada çok bir yorum yapmayacağım. Sadece şunu net olarak belirtmek gerek ki Valiler, devleti temsil eder. Devleti temsil eden Valilerin ise mutlaka yaptıkları her zaman devlet adınadır. Yani tek başlarına karar vererek yasaklama ya da serbest bırakma şeklinde bir karar vermezler.
Bu noktada ilimizin Valisi Ömer Doğanay’ı eleştirirken Vali Beyin yerine insanların biraz empati yapması gerekir. Bugün vali olsanız acaba alınan bu kararın dışında bir karar mı alabilirdiniz? Bende Vali olsam aynı kararı alırım. Huzur ortamının bu günlerde bozulmaması adına Vali Ömer Doğanay, doğru bir karar almış ve eylem, toplantı, basın açıklamaları faaliyetlerinin yasaklanmasına karar vermişti. Tabi ki bu kararı verirken de ilgili bakanlığa ve başbakanlığa sorarak bu kararı almıştır.

Bizim Artvin Derneği başkanının açıklamalarının da dikkatlice okunmasında fayda var. Yorum size ait.

Etiketler:
Share
497 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Cinlerin ve İnsanların Müftüsü (Müftiy-yüs-sekaleyn) Olan Ebu Suud Efendi

  23 Ekim 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    “Cinlere de fetva vermesiyle meşhurdur.” Ebu Suud Efendi, Kanuni Sultan Süleyman ve Sultan İkinci Selim zamanlarında 27 yıl kadar Şeyhülislamlıkta bulunmuş, devrin en büyük alimlerinden biridir. Kanuni Sultan Süleyman zamanında 22, Sultan İkinci Selim zamanında ise 6 yıla yakın bu görevde kaldı. 84 yaşında ölen Ebussuud Efendi, Eyüb civarında yaptırdığı mektebin yanına gömüldü. Şahsiyeti o kadar ün saldı ki ölümünde Mekke ve Medine halkları da cenaze namazı kıldı. Bütün ilimlerde mahir olup, bilhassa tefsir, fıkıh ve Arabi iliml...
 • Elveda Musa Ulutaş

  23 Ekim 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Daha önceki yazılarımda da belirtmiştim, bu ile hizmet etmek, hizmet ettikten sonra da iyi bir şekilde anılabilmek herkesin harcı değildir. Bir düşünür demiştir ki, ‘ Bir insanın iyi olup olmadığını, yaşadığı çevre açısından bir değer olup olmadığını cenazesinde anlayabilirsiniz.’ Sevgili Musa Ulutaş, Arhavi’de uzun yıllar siyaset yapmış, 2002 ila 2009 yılları arasında da Arhavi Belediye Başkanlığı görevinde bulunmuş, Arhavi’nin önemli bir değeriydi. Bu sözleri bugün yazabiliyor isek o ünlü düşünürün belirttiği gibi Musa Ulutaş’ın cenazesind...
 • MHP’nin Geleceğini Yerel Seçimler Belirleyecektir

  23 Ekim 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  “Gerek Türkiye genelinde gerekse de Artvin’de 2019 yılında gerçekleştirilecek olan tüm seçimlerde belirleyici parti hangisi olacak?” diye bana soru soracak olursanız kesinlikle MHP’dir diye yanıt verirdim. Bu seçimlerde MHP’nin alacağı oy oranı diğer partilerin kaderini belirleyecek. Buna AK Parti, CHP ve yeni kurulacak olan Meral Akşener’in partisinin alacağı oyda meclisteki sandalye sayılarını da MHP belirleyecektir. Bugüne baktığımız zaman MHP’yi ben yüzde 10 diliminde görüyorum. Bu aşağıya da inebilir yukarıya da çıkabilir. Meral Akşener...
 • Beyaz Gelinliğin Tarihi (Osmanlı’da)

  22 Ekim 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Osmanlı'da ilk beyaz gelinlik giyen, Sultan 2. Abdülhamid'in kızı Naime Sultan'dır. II. Abdülhamid beyaz gelinliği Avrupa’da katıldığı bir düğünde görmüştü. II. Abdülhamid’in kızı Naime Sultan, 1898’de Gazi Osman Paşa’nın oğlu Kemalettin Paşa ile evlenirken babasının önerisiyle beyaz gelinlik giydi. Böylece Osmanlı’da beyaz gelinlik giyen ilk kadın oldu. Gelinliğini ise elbette Padişah’ın ve tüm Osmanlı’nın modacısı Jean Botter yaptı. O güne kadar işlemeli, nakışlı ve genelde kırmızı renkli gelinlikler giyiliyordu. II. Abdülh...