logo

“Bize Trabzon’da Artvin”

 

Trabzon’da Artvinlilerin 7 Mart Coşkusu Yaşandı.

Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 94.yıldönümü etkinlikleri kapsamında Trabzon Artvinliler Derneği bir gece organize etti. Gecede Trabzon’daki Artvinliler, Trabzon’a atıfta bulunarak “Bize Trabzon’da Artvin!” derlerken, gece özellikle milletvekili aday adaylarının akınına uğradı.

Trabzon Artvinliler Derneği’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği kurtuluş günü etkinlikleri bu yıl Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi Sahil Sosyal Tesislerinde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Organize edilen geceye,  Artvin Valisi Kemal Cirit, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Çevre ve Şehircilik eski Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe,  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şeref Malkoç, Trabzon Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç,  Basın İlan Kurumu eski Genel Müdürü Mehmet Atalay, Trabzon İl Emniyet Müdürü Murat Köksal,  Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi eski Dekanı ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Fehmi Türker, Trabzonspor Kulübü Yöneticileri Engin Hacısalihoğlu ile Köksal Sadıklar, AK Parti Artvin Milletvekili adayı Dilek Alkan, Trabzon Artvinliler Dernek Başkanı Ahmet Külekçi ile Yönetim Kurulu ve üyeleri, Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Tolga Gül, Artvin Faal Gazeteciler Dernek Başkan Yardımcısı Turan Şentürk, Trabzon’da faaliyet gösteren çeşitli vakıf ve dernek yöneticileri, Trabzon’da ticari faaliyet gösteren Artvinli işadamları, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve bürokrat olan Artvinliler, Trabzon’da öğrenim gören üniversite öğrencilerinin yanısıra Trabzon ve Artvin basını katıldı.

Gecenin açılış konuşmasını organizasyona ev sahipliği yapan Trabzon Artvinliler Dernek Başkanı Ahmet Külekçi, yaptığı konuşmada, “Bu gece Trabzon’da sizlere bir Artvin havası yaşatmaya çalışacağız. Sizleri Artvin’le buluşturmaya çalışacağız. Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yıl dönümünü tüm yurt genelinde olduğu gibi Trabzon’da büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Biz Trabzon Artvinliler Derneği olarak, 6 yıldır bu gecenin devam edebilmesi ve yaşatılması noktasında elimizden geldiği ölçüde gayret gösteriyoruz” dedi.

Dernek olarak geleneksel hale getirdikleri kutlamaları önümüzdeki yıllarda da aynı coşku ve heyecanla kutlamaya devam edeceklerini ifade eden Külekçi,” Trabzon Artvinliler Derneği olarak Kurtuluş Bayramımızı, bir dayanışma gecesi olarak inşallah önümüzdeki senelerde de devam ettirmeye çalışacağız. Bize bu noktada destek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Trabzon Artvinliler Derneği’ni kurmaktaki tek amaç ve hedefimiz şudur. Trabzon’da 2 bin Artvinli öğrencimiz var. Öğrencilerimizin konaklama noktasında çok ciddi sorunları var. Biz öğrencilerimiz için Trabzon’da bir “Artvin Öğrenci Yurdu” kazandırabilirsek ve Trabzon’a özellikle çeşitli sağlık sorunları nedeniyle tedavi görmeye gelen hastalarımıza, yakınlarına konaklayabilecekleri bir misafirhane kazandırabilirsek, biz derneğin amacında ulaştığını söyleyeceğiz. Belirttiğim hususların çok büyük ihtiyaç olduğunu belirtmek istiyorum. Sağolsun valimiz ve belediye başkanımız her zaman desteklerini veriyorlar. Bu geceleri yapmamızdaki en temel husus Trabzon’da bir Artvinliler evini kazandırmak. Geceye katılan başta Sayın Valililerimiz olmak üzere herkese teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

Artvin Valisi Kemal Cirit ise, “Trabzon’dan ve Artvin’den aramızda bulunan çok kıymetli hemşerilerimiz, arkadaşlarımız,  kıymetli Hanımefendiler ve Beyefendiler bu gece bölgemizin merkezi konumdaki ve çekim gücü konumundaki Trabzon’dan size hitap etme şansı buldum. Trabzonlular derler ya “Bize Her Yer Trabzon diye bende bugün diyorum ki “Bize de Her Yer Artvin. Sizlere Artvin’den, Arhavi’den, Hopa’dan, Kemalpaşa’dan, Borçka’dan, Murgul’dan, Ardanuç’tan, Şavşat’tan, Yusufeli’nden, Barhalden, Macahel’den mülasa bütün Artvin’den selamlar getirdim, selam olsun hepinize.” dedi.

Artvin iş adamlarıyla Türk ekonomisine, sanatçısıyla Türk sanatına, edebiyatçısıyla Türk Edebiyatına, politikacısıyla Türk politikasına, basınıyla Türk basınına ciddi anlamda hizmet ve emek verdiğini belirten Vali Cirit, şunları söyledi :”Bugün Trabzon da bir derneğimizin lokali bile olmayan bir derneğimizin yapmış olduğu organizasyonla bir aradayız. Ben huzurlarınızda Trabzon Artvinliler Derneği Başkanı Ahmet Külekçi Beyefendi ile Yönetim Kurulu Üyelerini bir kez daha tebrik ediyorum ve başarılarının devamını diliyorum. Tabi buraları gurbet olarak görmek istemiyoruz ama sonuçta Artvin’den dışarıda yaşıyorsunuz. Sizler buraları kendinize vatan yapmış Artvinlilersiniz ve Trabzon’un hem sosyal hayatına hem de ekonomik hayatına ve bütün alanlarına katkı sunmaktasınız ve bizde buna büyük bir memnuniyetle Artvinlileri bu tür ortamlarda görmekten büyük bir memnuniyet duyduğumuz belirtmek isterim. Ben Valisi olmaktan gurur duyduğum Artvin’imizin önümüzdeki süreç içerisinde birçok noktada enlere ulaştığını ifade etmek istiyorum. İnşallah Borçka-Hopa Cankurtaran Tüneli bu yılsonunda hizmete girdiğinde Trabzon’a daha da yaklaşmış olacağız. Yapımı tamamlandığın da ise ülkemizin en uzun tüneli olacak.  Takii Rize-Ovit Tüneli tamamlanıncaya kadar.”

Artvin’in geleceğinde turizm ve eğitim olmak üzere iki unsuru gördüklerinin vurgulayan Vali Cirit, “Eğitimde önemli bir aşama kaydettik. Ülkemizde eğitim alanında ilk 30 içerisinde Artvin var. Turizm alanında da önemli gelişmeleri yakaladık. Eğer deniz ve kum dışında bir turizm çeşitliliği isteniyorsa özellikle Karadeniz’in tamamında olan yani alternatif dediğimiz bu turizm çeşidinde Artvin İngiltere merkezli bir turizm araştırma merkezince dünyada ziyaret edilmesi gerenken 100 turizm destinasyonundan birisi olmuştur. Yani dünyada ziyaret edilmesi gereken ilk 100 şehir arasında yerini almıştır. Biz hedeflerimize siz hemşerilerimizle birlikte ve Artvin’de yaşayan Artvinli hemşerilerim ve mesai arkadaşlarımla birlikte emin adımlarla ilerliyoruz. Bizler sizler için çalışmaktayız. Kapımız ve gönlümüz her zaman açıktır. Bizler sizler için varız. Yaşadığınız sorunlarınız var ise bizlerle paylaşmaktan lütfen çekinmeyin. Bu anlamlı geceyi organize eden başta Trabzon Artvinliler Derneği Yönetim Kuruluna ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz ise, Trabzon için üreten, Trabzon için çalışan, eğitiminde, sağlığında, sivil toplumunda, siyasetinde,  bürokrasisinde ve bütün alanlarda görev alan Artvinlilere hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

Karadeniz’in özellikle Doğu Karadeniz’in kaderinin ve coğrafyasının birbirine çok benzediğini ifade eden Öz,  “Bu coğrafya maalesef ekmek davasına çok göç vermiştir. Bu göçlerden bir kısmı uzak memleketlere olmuş ama bir kısmı da kendi içerisinde gerçekleşmiş. Bu anlamda Trabzon aslında bölgenin özellikle Doğu Karadeniz’in bir özeti bir mozaiği olmuştur. Bu zengin mozaik çalışkan insanlardan oluşan bu mozaik Trabzon’u bu hale getirmiş yarınlara umutla bakmasını sağlıyor. Onun için bu mozaikte yer alan Artvinlilere Trabzon için üreten Trabzon için çalışan ve eğitiminde, sağlığında, sivil toplumunda siyasetinde bürokrasisinde bütün alanlarda görev alan Artvinlilere hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Şehrimizin kültür sanat ve diğer alanlarında gelişmesinde olanak sağlayan Artvinlilere teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ise, Artvin’in düşman işgalinden kurtuluş etkinlikleri gecesine katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Artvin insanın çok çalışkan ve mert inanlar olduğunu ifade eden Gümrükçüoğlu, “Artvin’in çalışkan insanları sadece Trabzon da değil tüm Türkiye’mizde ürettikleriyle ayrı bir yer ayrı bir konum elde etmiş durumdalar. Onların eğitimdeki okumuş insan kitlesindeki oransal büyüklüklerini de çok büyük bir saygıyla ve hayranlıkla izliyoruz. Son olarak da diyoruz ki Trabzon Artvinlilerindir, Artvin kökenlilerindir. Her zaman kendilerini burada hissetmeleri, bu şehrin barış ve kardeşliğine katkılarından dolayı onların hepsini saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Bu gecenin de kutlu olmasını ve her yıl devam etmesini temenni ediyoruz. Hepinize hayırlı akşamlar ve iyi eğlenceler diliyorum.”dedi.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ise, “Sevgili dostlarım Trabzon’da Artvin’in vatan topraklarına yeniden katılmasının hasretin 35 seneyi aşkın hasretin bitmesinin 94. yılını kutlamaktan onur duyuyoruz, şeref duyuyoruz. Herhalde Artvin kadar Türkiye’de kurtuluş gününü Türkiye’nin hemen her yerinde yaygın olarak kutlayan bir şehir daha yoktur diye düşünüyorum ve bununla guru duyuyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Artvinliler tulum, zurna ve akordeon eşliğinde horon oynayıp,  halaylar çekti.

Ayrıca etkinlikte daha önce düzenlenen bir yarışmada Türkiye birincisi olan Artvin Belediyesi Halk Dansları Topluluğu yöresel oyunlar oynadı.

Gecede yerel sanatçılar da sahne aldı. Gecenin finalinde ise gelen konuklara Türk Sanat Müziği’nin birbirinden güzel eserleri dinletildi.

Artvin Şavşatlı olan, Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğimi Öğretim Görevlisi Özdemir Hafızoğlu yönetimindeki Saz sanatçıları, Solist Salim Önder’in güzel yorumlarıyla katılımcılara muhteşem bir müzik ziyafeti sundu.

Öte yandan 08 Artvin Dergisi’nin imtiyaz sahibi Gazeteci Ramazan Balcıoğlu’da gecede Artvin fotoğraflarından oluşan bir sergi açtı.  Gecenin sonunda kısa bir konuşma yapan dernek başkanı Ahmet Külekçi geceye katılan ve destek olan herkese teşekkür ederek, gelecekte çok daha güzel etkinlikler yapmayı planladıklarını, Artvinlilerin Trabzon’da uğrayabilecekleri, irtibat kurabilecekleri ve konaklayabilecekleri ve de misafir olabilecekleri bir yer olmasını arzuladıklarını sözlerine ekledi. Gece sona ermeden mikrofon uzatılan Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Tolga Gül ise Trabzon’daki geceye Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olarak son kez katıldığını, bundan böyle bir gazeteci olarak geceyi takip edeceğini ifade ederken, Trabzon Belediye Başkanının bir önceki yıl dernek yeri ile ilgili verdiği sözü hatırlatarak biran önce bu sözün yerine gelmesini beklediklerini söyledi. Başkan Gül, gecelerde bir araya gelmenin güzel olduğunu ancak Trabzon’daki Artvinlilerin mutlak surette Trabzon’da bir Artvin Evi yapmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Bu konuşmaların ardından gece son bulurken, Trabzon ve civar illerdeki Artvinliler bir sonraki gecede de bir araya gelmek için sözleşerek geceden ayrıldılar.

 

Share
895 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?