logo

Birçok İlde Elektrik Sorunları Yaşanırken Artvin’de Yaşanmaması Başarıdır


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Elektrik, çağımızda insanımızın en büyük ihtiyacıdır. Böylesine ihtiyaç olan bir konuda ilimizin seviyesini incelemekte fayda var. Özellikle de son yılların en yağışlı kışını yaşadığımız bu günlerde konuyu değerlendirmekte fayda var.

Öncelikle son 5 gündür aralıklarla yağan yoğun kar yağışının üzerine mevcut duruma bir göz atalım.

Kar Yağışı Elektrik Kesintilerine neden olsa da ekiplerin başarılı müdahaleleri takdir topluyor

Artvin son yılların en yağışlı kışını yaşarken, kar yağışı aralıklarla sürüyor. Kar yağışının yoğun yaşandığı 7 Aralık’ı 8 Aralık’a bağlayan gece Artvin Merkez ve bazı ilçelerde aralıklarla da elektrik kesintileri yaşandı. Yaşanan elektrik kesintisinin Yeni Mahalle İskebe Bölgesi’ndeki elektrik tellerinden kaynaklı olduğu Artvin AKSA Müessese Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan müdahalelerle giderildi. Yaşanan elektrik kesintilerin şehrin büyük bir bölümünde yaşanırken, AKSA ekipleri sabaha kadar yoğun bir mesai harcadı. Elektrik kesintilerine neden olan yer ve bölgesi tespit edilirken, kesintinin giderilmesi için çalışmalar gerçekleştirildi. Tel kopmalarına karşın elektrik verilmesinde yer yer sıkıntılar yaşandı. Yoğun gayretler ile kesintilerden şehrin en az bir şekilde etkilenmesi sağlandı. Sabah saatlerinde yine yaşanan elektrik kesintisi yaşansa da yine ekiplerin yoğun gayretleri ile arıza giderildi.

Artvin genelinde 80’e yakın köyde elektrik kesintileri oluştu. AKSA Ekipleri yoğun yağış nedeniyle yolları kapanan bu köylere yeniden elektrik vermek için büyük bir mücadelede bulundu. Ekiplerin 24 saat uyumadan gerçekleştirdikleri çalışmalar neticesinde elektrik verilemeyen köy sayısı 7-8 civarlarına düşürüldü. Bu köylerin büyük bir bölümünün ise yüksek bölgelerde bulunan köyler olduğu öğrenildi. Ayrıca Macahel bölgesinde birkaç köye de elektrik verilmesinde sıkıntıların yaşandığı, bu sorunun çözümü için de çalışmaların yapıldığı ifade edildi.

Yoğun yağışta en çok mesai yapan kesimlerin başında hiç kuşku yok ki AKSA Elektrik Dağıtım A.Ş. arıza ekipleri oldu. Ekiplerin Artvin Merkez, Şavşat, Borçka, Murgul ve diğer ilçelerdeki köylerde arıza mesaisi 7/24 aralıksız sürüyor. Ekiplerin zorlu kış şartlarında, köy yolları açık olmayan bölgelerde adeta koşullarla savaşarak arızaları giderme çalışmaları ise takdirle karşılandı.

Ağır kış koşullarına rağmen Artvin genelinde elektrik arızalarının minimumda kalması ve yaşanan arıza sürelerinin kısa sürede giderilmesi de vatandaşların memnuniyetine neden oldu. Ekiplerin zorlu kar şartlarında arızaları giderebilmek için yolların dahi ulaşıma açık olmadığı bölgelerde yaptıkları çalışmalar, elektrik direklerinde arıza gideren arıza ekiplerinin görüntüleri de sosyal medyada büyük beğeni görürken, ekiplerin mücadelesi örnek teşkil etti.

Böylesi yoğun yağışlarda günlerce elektrik verilemeyebilirdi de

Artvin’de zaman zaman sıkıntılı günler yaşanır. Bazen yağan yoğun kar yağışı bazen ise sel ve heyelan felaketleri hayatı olumsuz etkiler. İlimiz yakın geçmişte büyük felaketler yaşadı. Şavşat, Borçka ve Hopa’daki sel felaketlerinde hayatını kaybeden vatandaşlarımız oldu. Yaşanan sel felaketlerinde günlerce ulaşılamayan köyler dahi oldu. Bu felaketlerin yaşandığı günlere bile baktığımızda bir veya iki gün içerisinde ilçelerimizin tamamına elektrik verildiğine şahit olduk.

Yoğun yağış olur, birçok köyümüz hatta ilçemizde 100 santimetreyi aşan kalınlıklarda da kar kalınlığına ulaşılır. Böylesi bir yoğun kar yağışında haftalarca ulaşılamayan köylerimiz olur. Bizim ilimizin kar, açıkçası kaderidir. Bu coğrafyanın şartları budur. Yapacak çok da bir şey yoktur. Tabi ki çarpık kentleşmeler, gelişigüzel yapılaşmalar falan sorunun olumsuzluğunu arttıran sebeplerdir.

Artvin’de zaman zaman en çok eleştiri alan kurumların başında elektrik dağıtım kurumu gelmektedir. Bu konu yerel basının da gündemine gelir ve eleştiriler de yapılır ancak ben konuyu öyle birkaç kesintinin günlerce gündemde kalacak bir sebep olduğunu hiç düşünmedim. Zira şartları biliyorum ve verilen mücadeleyi de görüyorum. Bu nedenle bir kısım gazeteci arkadaşlarımın eleştirdiği kesintileri genellikle eleştiri konusu yapmıyorum. Yapmamamın sebebi de, biliyorum ki ilimiz elektrik açısından ülkemizin en ileri illerinden biridir.

Artvin ili son yılların kar yağışı bakımından en yağışlı dönemini yaşıyor. 168 köye ulaşım sağlanamıyor. Eğitim-öğretime son 5 günde iki kez ara verilmek zorunda kalındı. İlimizin birçok ilçesinin yükseltisi de fazla. Bu nedenden dolayı da yer yer kar kalınlığı 100 santimetreyi geçiyor. Bütün bu koşullara karşın ilimizde elektrik kesintileri minimumda kalıyor. Bu yazım ile birlikte sizlerle birkaç fotoğrafta paylaşacağım. Yolları olmayan bölgelere yol açılarak AKSA ekiplerinin elektrik arızalarını buldukları ve o arızaları da zorlu koşullarda tamir ettiklerini gösteren fotoğraflar. Bu fotoğraflar dahi ilimizdeki elektrik anlamında yaşanan şansın kanıtları niteliktedir.

Evet, son kar yağışları nedeniyle özellikle 7 Aralık’ı 8 Aralık’a bağlayan gece Merkez ilçede elektrikler kesildi, doğrudur. Kaldı ki bu elektrik kesintilerinden en çok etkilenen kesimlerin başında da biz gazeteciler geliyoruz zira işimiz sürekli elektrik ile. Elektrik olmayınca sosyal medyayı kullanma şansımız da düşük oluyor. Biz dahi bu denli olumsuz etkilenmez iken gece yaşanan elektrik kesintilerinin eleştiri konusu olmasını mantıklı görmüyorum. Son yaşanan elektrik kesintisinin nedeni Yenimahalle İskebe mevkiindeki elektrik tellerindeki kar birikintilerinin oluşturduğu elektrik akımının sistemi kapatmasıdır. Bu arızanın nedeni bulunur bulunmaz müdahaleler yapılmış olmasına karşın, elektrik arızası yapılan kontrollerin ardından düzeltilmesi ise biraz zaman aldı.

Ben elektrik kesintilerinin olduğu zaman mutlaka AKSA ile iletişim kurarım. Sorunun ne olduğunu anlamaya çalışırım. Bu sebepten dolayı da diğer meslektaşlarıma karşın biraz daha anlayışlı oluyorum. Son İskebe’den kaynaklı arızayı dahi incelediğimizde bu bölgeye yağan kar miktarına baktığımızda dahi arızanın bu koşullarda normal olduğunu göreceksiniz.

Evet, ilimizde bazen elektrik kesintileri yaşanmaktadır. Bu kesintilerinin bir bölümü Erzurum’dan gelen nakil hattından bazen ise il içi dağıtım hattından kaynaklanmaktadır. Arızalarda ülkemiz genelinde ki ortalamaya baktığımızda normalin çok ama çok altında kalmaktadır. Üstelik ilimizde yaşanan arızalara müdahale ve arızanın giderilmesi bakımından olayı incelediğimizde de ülkemiz ortalamasının çok ama çok üzerindedir.

İlimiz, elektrik dağıtım kalitesi açısından da incelendiğinde ülkemizdeki ilk 15 il arasında yer almaktadır. Bölgemizde ise ilimiz birinci konumunda bulunmaktadır. Zorlu koşullarına rağmen ilimizin elektrik dağıtımı açısından ileri noktada olması da ilimiz adına bir şanstır. Kim ne derse desin Artvin elektrik dağıtımında oldukça iyi konumdadır. Arızalar çok abartılmamalıdır.

Ben inanıyor ve biliyorum ki, büyük bir iyi niyet ve mücadele sergilenmektedir. TEDAŞ döneminde de AKSA döneminde de elektrik dağıtımı noktasında ortalama kalitenin çok üzerinde olan bu ilde elektrik dağıtım şirketinin fazlaca eleştiri alıyor olması ise olaya olumsuz yaklaşma gayretinden mütevellittir. Artvin ile benzeri sıkıntıların yaşandığı illerde durumları incelediğimizde sahildeki felaketlerde o illerin büyük bir bölümüne günlerce elektrik verilememiş iken Artvin’de kısa sürelerde elektrik kesintilerinin yaşanması veya elektrik kesintilerinin beklenenden kısa sürelerde giderilmiş olması başarıdır.

Dar ve kısıntı bir kadro ile hizmet üretmeye çalışan kurumları basit sebeplerle eleştirmek o kurumlarda çalışan insanların şevkini azaltacak nedenlerdir. Bundan dolayıdır ki eleştiri yaparken biraz insaflı olalım. Eleştirirken, gelen arıza ihbarlarına ivedi bir biçimde koşan, arıza bölgelerine zorlu coğrafi şartlar nedeniyle güçlükle ulaşabilen, zaman zaman saatlerce sırtlarında yük taşıyarak arıza bölgelerine ulaşan ve de vatandaşlarımızın elektriğe biran önce kavuşmaları için gerekirse canlarını hiçe sayan insanlarımıza biraz sabırla yaklaşmak en insanı davranış olacaktır. Biraz empati yapmakta fayda görüyorum.

Ben zorlu kış koşullarında insanlarımızın hayatlarının minimum etkilenmesi için mücadele eden başta AKSA’nın yöneticileri ve arıza ekipleri olmak üzere, tüm kişi ve kuruluşlara teşekkür ediyorum.

Etiketler:
Share
576 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?
#

Birçok İlde Elektrik Sorunları Yaşanırken Artvin’de Yaşanmaması Başarıdır” için 1 yorum

 1. Tarık Akyüz : diyor ki:

  Çamlık mahallesinde hemen hemen hergün kesinti oluyor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Beyaz Gelinliğin Tarihi (Osmanlı’da)

  22 Ekim 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Osmanlı'da ilk beyaz gelinlik giyen, Sultan 2. Abdülhamid'in kızı Naime Sultan'dır. II. Abdülhamid beyaz gelinliği Avrupa’da katıldığı bir düğünde görmüştü. II. Abdülhamid’in kızı Naime Sultan, 1898’de Gazi Osman Paşa’nın oğlu Kemalettin Paşa ile evlenirken babasının önerisiyle beyaz gelinlik giydi. Böylece Osmanlı’da beyaz gelinlik giyen ilk kadın oldu. Gelinliğini ise elbette Padişah’ın ve tüm Osmanlı’nın modacısı Jean Botter yaptı. O güne kadar işlemeli, nakışlı ve genelde kırmızı renkli gelinlikler giyiliyordu. II. Abdülh...
 • Muhtarların Görev, Yetki ve Sorumluluklarını Biliyor muyuz?

  22 Ekim 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz Perşembe günü Türkiye’de Muhtarlar Günü kutlandı. Kutlamalar dolayısıyla Artvin Valisi Ömer Doğanay, muhtarlara bir de yemek verdi. Yemeğe bende katıldım. Muhtar değilim ama basın mensubu olarak bu yemekte yer aldım. Valimiz ile aslında sık sık özel sohbetlerde bir araya gelmemize rağmen bir türlü haberlere katılamıyordum, bu sefer katılalım dedik. İyi de yapmışız. Gerçekten sıra dışı bir Valimiz var. Valimiz tam bir devlet adamı. Devlet ciddiyetini her yerde korumanın yanı sıra devletin şevkatlı elini de gösteren bir kişilik. Ken...
 • Marksizmin Ekolleri (Mezhepleri)

  21 Ekim 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: *Marksizm, bilimsel sosyalizm ve komünizmin kurucusu Karl Marx'ın ve Friedrich Engels'in çalışmalarından çıkarılan insanlığın özgürleşmesiyle ilgili bir düşünce sistemi ve ideoloji. *Leninizm işçi sınıfını odak noktası olarak kabul eder. *Maoizm’de Çinde işçi sınıfı olmadığı için köylüler işçi sınıfı yerine konmuştur. *Cheizm’de İşçi ve köylü sınıfı birlikte hareket eder. *Marksizm’in bu ideolojileri İslamdaki mezheplere benziyor. İslam bir tane olduğuna göre mezhepler niye var diyenler, Marksizmdeki bu farklı ideolojileri ...
 • İki Röportajla İSME Dosyasını Kapatıyorum

  19 Ekim 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bildiğiniz üzere Bodrum’da düzenlenen Madencilik ve Çevre Sempozyumu’nda düzenlenen Madencilik ve Çevre Sempozyumu (İSME 2017) de gerçekleştirdiğimiz röportajlardan bir bölümünü yayımlamıştım. Şimdi son iki röportajla İSME 2017 dosyasını kapatıyorum. Bu röportajlardan biri alanında ülkemizin aranılan akademisyenlerin Prof. Dr. Hürriyet Akdaş hocanın açıklamalarını içeriyor. Bir diğeri ise ise iş dünyasından iki röportajı içeriyor. Yine her zaman olduğu gibi yorumsuz bir biçimde sizlere aktarıyorum. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğretim G...