logo

Bir Süleyman İnal Klasiği Daha

Artvinli Fotoğraf Sanatçısından Muhteşem Bir Eser Daha

süleyman inal  (2)Artvinli Fotoğraf Sanatçımız Süleyman İnal’ın geçtiğimiz günlerde çektiği fotoğraf sosyal medyanın fenomeni oldu.

Çektiği fotoğraflarla ve meslek aşkıyla Artvinlilerin gönlüne taht kuran fotoğraf sanatçımız Süleyman İnal isminden söz ettirmeye devam ediyor. İnal’ın geçtiğimiz günlerde Artvin’in üzerine düşen yıldırımı görüntülemesi sosyal medyanın fenomeni oldu. Havanın yağışlı ve gece olması münasebetiyle Atatepe’den çekilen bu fotoğrafta yıldırım,  gece görünümlü Artvin üzerinde düşmesi mavi ve mor renge bürünmüş gökyüzünü birleştiriyor.  Dağların arasında yer alan serhat şehir Artvin’in üzerine düşen yıldırım ne kadar ürkütücü olsa da çekilen bu fotoğrafla bu korku yok olmuş muhteşem bir eser ortaya koymuş halde. Uzun zamandır böyle bir eser ortaya çıkartmak için uğraşan Süleyman İnal havaların yağışlı olması münasebetiyle bir ay boyunca bu fotoğrafı pozlamak için Atatepe’ye gidip bu anı yakalamaya uğraşıyordu. Defalarca Atatepe’ye giden İnal istediği fotoğrafı sonunda yakaladı.  Havanın yağışlı olduğu bir gün yine bölgeye çıkan Artvinli fotoğraf sanatçısı Süleyman İnal 5 saatlik bir çalışmanın ardından istediği kareyi yakaladı. Yağmur altında defalarca denemenin ardından Artvin’in üzerine yıldırım düşme anını yakalayan İnal istediği eseri tamamlamanın mutluluğuyla bu güzel kareyi Artvin halkıyla paylaştı.

Süleyman İnal Kimdir?

Artvin 1975 doğumlu, Uludağ Üniversitesi Otomotiv bölümünden mezun oldu, 1995 yılında mesleğinden vazgeçip fotoğrafçılığı tercih etti,  halen özel bir şirkette fotoğrafçı olarak çalışmakta, Artvin’de Temel Fotoğrafçılık kursları verdi, Artvin Fotoğraf Sanatı Derneği’ni kurdu halen Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine devam ediyor. Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD) üyesidir.  3 Kişisel sergi açtı, birçok karma sergiye katıldı ve çeşitli yayın organlarında fotoğrafları yayınlandı, Artvin Başta olmak üzere birçok ilde fotoğraf gösterileri yaptı, Birçok fotoğraf yarışmasında dereceler ve sergilemeler aldı.  Kültür Bakanlığı tarafından “Fotoğraflarla Artvin” isimli albümü basıldı. Yaşadığı coğrafyayı foto-grafik bir dille anlatan  “Artvin Gezi Rehberi” adlı kitabını 2009 yılında çıkardı. Artvin Belediyesi için “ARTVİN”  isimli fotoğraf albümünü çıkardı. Çektiği ve yönettiği “Artvin Tanıtım Filmi” projesini 2012 yılında tamamladı ve yayınladı. Fotoğrafın peşinden koşmaya devam ediyor. Öte yandan 2014 yılında Artvin Boğa Film Festivali için, “Artvin’de Zaman” isimli filmi hazırladı.

süleyman inal  (1)

Share
2276 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?