logo

Bilgin, “Ülke Yanıyor- Meclis Tatilde”

DİSK/GENEL-İŞ Sendikası Şube Başkanı Selim Bilgin ülke ve yerelde gündem değerlendirmesinde bulundu.

11865133_694415967356444_455761792_o

DİSK/GENEL-İŞ Sendikası Şube Başkanı Selim Bilgin TBMM’ye çağrıda bulunarak, “TBMM hiç vakit kaybetmeden toplanmalıdır” dedi.

DİSK/GENEL-İŞ Sendikası Şube Başkanı Selim Bilgin yaptığı açıklamada, ”Demokrasilerde partilerin görevi sorumluluğu milleti hiç ayırmadan refah ve huzur içinde yaşatmaktır. Özellikle 7 Haziran seçimlerinden sonra yaşadığımız olaylar her yurttaş gibi beni de derinden üzmüştür. Her türlü Terörü lanetliyor ve kınıyorum.  Bizler emek ve meslek örgüt temsilcileri sadece seçim sonrası gelişmelerle ilgili olarak değil seçimlerden önce verilen sözlerin de yerine getirilmesi için tatili bırakıp TBMM’nin toplanması gerekmektedir. Öncelikli olarak yurdun her köşesinde barış ortamının sağlanmasının çabası içine girilmelidir hem de hiç vakit kaybetmeden. Bir sendikacı olarak tekrar tekrar yineliyorum ve diyorum ki tüm partiler başta hükümet toplumsal bir yara olan taşeron olayını çözmelidir. İş yaşamında büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. Asgari ücretten vergi alınmamalıdır. Asgari ücret makul bir orana yükseltilmeli en az 1800 TL olmalıdır Bugün memurlara önerilen hem de 1 yıl sonrası için zam oranı için sadece el insaf diyoruz. Yapılacak yeniden bir seçimin mevcut fotoğrafı değiştirmeyeceği herkesçe malum olmasına rağmen tekrar seçim de ısrar edilmesinin  ne vatandaşa nede birikmiş sorunlara çare olmayacağını belirtmek isterim. TBMM çatısı altın da bir araya gelip Türkiye yi bu ateş çemberinden çıkarmanın yollarını hep birlikte aramak lazım biran önce vakit kaybetmeden. Birikmiş sorunları uzlaşı içinde çözmek gerekiyor Eğer memleket derdi varsa    Siyaset çözüm üretme sanatıdır. Kişisel kuruntu ve hırslara yenilmemeli. Seçim bize göre zaman kaybıdır. Yapılacak seçim nerdeyse bir milyar dolar bir yük getiriyor. İsraf değil de nedir? Bizler bu ülkenin alın terimizle var ettiğimiz kaynaklarının amaçsız Ortadoğu savaşında heba olmasını istemiyoruz. Bu karanlık gidişe dur demek için Eşitlik-Adalet-Barış ve Demokrasi isteğimizi daha da haykırmaya devam edeceğiz. Taşeron bitene kadar bu köle düzenine karşı olmaya ve mücadeleye devam edeceğiz. Savaşa karşı barışı, baskı şiddet ve zora karşı özgürlükleri ve demokrasiyi, hırsızlığa ve sömürüye karşı emeğin mücadelesini yaşamın her alanında vermeye devam edeceğiz” dedi.

Bilgin’e basın mensupların, siz bugün seçim yapılmasın diyorsunuz ama AKP İle CHP  kuramadı koalisyonu   sizin öneriniz nedir? Sorusu üzerine, Bilgin, “ben yapılacak tekrar seçimin ülke ekonomisine yük getireceğini bugün ki fotoğraftan değişik bir fotoğrafın çıkmayacağı kanaatindeyim.  Yapılan anketlerde onu söylüyor. Gelelim AKP  ve CHP’nin koalisyon turlarına, görüştüler ama her iki taraf da çok istemedi  Koalisyon ben ne dersem doğrudur anlayışı ile olmaz. Koalisyon ülke sorunlarını çözmek için ülkeyi ileri götürmek için partilerin taviz vererek değil bir proje üzerinde sorumluluk alması yani uzlaşı içinde ülkeye hizmet etmek olarak algılanması lazım. AKP CHP olmadı başka seçenek olabilir.     Meclisten bir barış hükümeti sorunları çözecek gün gün yıl yıl projelendirilmiş bir mutabakat la hükümet çıkmalıdır diyoruz. Yani vatandaşa ey vatandaş siz 7 Haziranda oy verdiniz ama biz bunu beğenmedik olmadı demek etik değil. Milli irade milli irade denilmiyor mu? Milli irade bu işte diğer türlüsü benim istediğim Milli irade anlamı taşımaz mı? Öyle olursa oda Milli irade olmaz. Siyasi partilere büyük görev düşüyor, önce tatili bırakıp meclise gitsinler oturup bir yol bulsunlar. Seçmen denilen insanlar bu memleketin insanları 2 ay önce oy vermiş az çok. Vatandaş işsiz geçim derdin de üstüne birde kan gözyaşı çözün bu sorunları diyor. Ben oynamam, ben bir araya gelmem, kırmızıçizgi filan olmaz olmamalı.  AKP CHP olmadı AKP MHP olur, AKP HDP olur” dedi.

Bilgin’e son olarak Artvin de Cerattepe direnişi için ne düşünüyorsunuz? Sorusu üzerine, “ben sizlerin aracılığı düşüncelerimi değişik zamanlar da aktarmıştım. Ben Artvinlilerin bu direnişi ile gurur duyuyorum. Görüyoruz yediden yetmişe insanlar kendi imkanları ile Cerattepe ye gidiyor Artvin yok olmasın diyor. Ben şahsım adına bu mücadeleyi veren tüm hemşerilerime arkadaşlara saygılarımı sunuyorum Mücadeleye devam diyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Share
448 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?