logo

Bilgin, “Bel-Yap İşçilerine Sendika Değiştirme Baskısı Mı Yapılıyor?”

Disk Genel-İş Artvin Şubesi Başkanı Selim Bilgin, Artvin Belediyesi’nde çalışan işçiler için yetkili sendika olarak toplu görüşmelere devam edildiğini belirtti. Başkan Bilgin, Artvin Belediyesi’nin taşeron işçilerine baskı yapılarak sendika deştirmeleri için çalışanların tehdit edildiğini iddia etti.

Belediye Başkanı Kocatepe’nin il dışında olması nedeniyle gün itibarıyla görüşmelerin yapılamadığını anlatan Disk Genel İş Sendikası Başkanı Bilgin, Artvin Belediyesi önünde yaptığı açıklamada; “Bugün yine Artvin belediyesine geldik. Neden derseniz, Artvin Belediyesi’nde çalışan sendikamız üyesi arkadaşlarımız adına toplu sözleşme görüşmesini yürütmekteyiz. Belediye Başkanı il dışında olduğu için bu görüşmeyi haftaya yapacağız. Bir konunun altını çizmek istiyorum. Artvin Belediyesi’nde işçi adına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca yetkili sendikası Genel İş Sendikası’dır. Genel iş sendikası adına toplu iş sözleşmelerini yürütüyoruz. Pazarlıklar sonucu görüşmelerin tatlıya bağlanmasını umuyoruz.

Diğer bir konu ise uzun biz zamandır bizi rahatsız eden, Açık ve net söylüyorum Artvin Belediyesinin yada Başkan’ın bilgisi dahilinde midir değil midir onuda bugün konuşmak için gelmiştik ama haftaya kaldı.

İnşallah bunlar başkanın bilgisi dahilinde değildir, açıkça çalışanlara sendika değiştirmek için özellikle Artvin Belediyesi BELYAP şirketinde çalışan arkadaşlarımızı başka bir sendikaya geçirmeleri yönünde çok büyük baskılar uygulanmaktadır. Hatta evlerine kadar telefonla aranarak teciz edilmektedirler.

Bizim bunu bir Artvinli olarak, bırakın sendikayı filan, Artvinli olarak, insan olarak kabul etmemiz mümkün değil. Buradan uyarımızı yapıyoruz. Bu işyerinde mobbing’e son versinler. Mobbing yapmak çalışma yaşamında Anayasal bir suçtur.

Bunda gereğini yapmayı düşünüyoruz, olmadı savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. İş yerinde yapılmasın herkes evine üç kuruş ekmek parası götürmek için burada mesaisini harcamaktadır. Kimse burada turistlik amaçlı çalışmıyor. Herkes iş aş derdinde asgari ücretle çalışan arkadaşlarımıza yapılan bu baskıyı kabul etmiyoruz. Bu baskıyı yapanları da afişe edeceğiz ve kamuoyuna da duyuracağız. Bu yanlıştan geri dönmelerini istiyoruz bu baskıya son vermelerini istiyoruz. Bizde yasalar öngördüğü çerçevede işini yapmaya çalışan bir sendikayız. Artık yeter diyoruz.” Diye konuştu.

Share
385 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?