logo

Berkin Elvan Ölüm Yıldönümünde Anıldı

 

AÇÜ Öğrenci Kolektifi üyeleri,  Berkin Elvan’ın ölüm yıldönümü nedeniyle çok katlı otopark önünde bir anma etkinliği gerçekleştirdi. Anma etkinliğine 78’liler Derneği Başkanı Seyfettin Altıkulaç, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, AÇÜ Kolektif üyeleri katıldı. Sloganların atıldığı ve Elvan hakkında şiirlerin okunmasının ardından basın açıklaması yapıldı. AÇÜ Öğrenci Kolektifi üyesi Bahar Aydın basın açıklamasında ise şu ifadelere yer verildi;

“Tarih 16 Haziran’dı. Bir Pazar sabahı ailesi ile kahvaltı yapmaya hazırlanan Berkin, evin en küçük çocuğu olarak kutsal vazifelerinden birini yapmak üzere, ekmek almak için fırının yolunu tuttu. Ara sokaktan caddeye çıktığında ise mahallenin gençlerine denk geliyor. Uyarıyorlar Berkin’i  “caddeye çıkma polisler gelişi güzel biber gazı ve plastik mermi atıyor.” Bir arkadaşı da “GİTME” diyor. Ancak Berkin ”Ben çocuğum bana atmazlar ki” deyip yoluna devam ediyor. Caddeye çıktığında ise biber gazı bombasının kapsülü başına isabet ediyor ve Berkin yere yığılıyor. Sonrası 269 gün süren bir direniş. Bir savaş veriyor Berkin’in bedeni. 16 kiloya kadar zayıflıyor. 269 günlük uyanma umudu, 11 Mart sabahı son buluyor.

Berkin, Gezi direnişinde devlet şiddeti sonucunda yaşamını yitiren 8’inci isim olurken, 12 yıllık AKP İktidarında katledilen yüzlerce çocuk gibi vicdan yarası olarak Türkiye’nin tarihine geçti. Yitip giden ne ilk çocuktu, ne de son çocuk oldu. Berkin’in katilleri miting meydanlarında yine kana susadıklarını, yeni canlara kıyacaklarını haykırmaya devam ediyordu.

Berkin Elvan’ın cenazesini 3 milyon insan kaldırdı. Cenaze töreni bile günlerce konuşuldu. Dönemin başbakanı Erdoğan’ın her konuşmasında hedef göstermesine, saldırmasına, polisin tacizlerine rağmen, halk Berkin Elvan’ı son yolculuğuna, adeta vicdanlarla hesaplaşırcasına uğurladı.

Her fırsatta Berkin Elvan’ı sorduk. Okulda, sokakta, mahkeme salonlarında Berkin Elvan’ın katillerini istedik. Berkin Elvan eylemlerinde neredeyse bine yakın kişi gözaltına alındı, işkenceden geçirildi, tutuklandı. Bu eylemlerin bir sonucu olarak Berkin Elvan’ın vurulma görüntüleri açığa çıkmış oldu.

Berkin’in yaşamını yitirmesinin ardından miting meydanlarında, “polise talimatı ben verdim” diyerek polis şiddetini meşrulaştıran dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, “eline sapan verilmiş çocuk” sözleriyle çocukları hedef göstermeye devam etti. Bir anayı miting meydanlarında yuhalattı. Gözleri kör, vicdanları taş olan insanlar, koro şeklinde ‘yuh’ çekti. Polisler korundu. Katiller aramızda dolaşıyor. Çocuklar öldürülüyor. Çocuklar terörist ilan ediliyor. Çocuk bedenlerde kurşunlar sayılıyor.

Eğer bizler barışı bu topraklarda egemen kılmazsak, egemen olmazsa adalet cellatların egemenliği sürüp gidecek. Biz isyanı örgütlemezsek onlar isyanlarda kendi iktidarını tekrar tekrar güçlendirecek. Eğer umudu örgütlemezsek umutlarımız körelecek.

Bu güzelim memlekette en şanlı elbisesiyle, işçi tulumuyla dolaşmazsa hürriyet, kan, gözyaşı ve zulüm egemen olacak bu memlekette. Ama söz verdik bir kere; cellatlarla çocuklar aynı evrende yaşamayacak.  Söz verdik: Katillerinden hesap soracağız!”

Basın açıklamasının ardından anma etkinliği olaysız bir şekilde sona ererken Emniyet Müdürlüğünün aldığı güvenlik tedbirleri ise dikkat çekti.

Share
746 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?