logo

reklam

Bence Çarşı Karıştı !


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

7 Haziran Genel Seçimleri sonuçları belki de en fazla ekonomiyi etkileyecek. Siyasi ve sosyal hayata da etkileri olmuş olsa da bence asıl etkileri ekonomiye olacak.

Seçimlerden önce gerek iş dünyası gerekse de Türkiye’nin aydın kesimi sürekli tek bir  alternatif üzerine söylemlerde bulundu. Türkiye’de daha aydınlık bir gelecek için 4 partili bir meclis önerisi oldu. Bu anlamda yönlendirmeler ve çaba içerisine giren kesimlerin çabaları nihayetinde sonuç verdi. 7 Haziran akşamı sonuçlar açıklanmaya başladıkça, hatta sonuçlar açıklandıktan sonra bile bu kesimlerin yüzleri gülüyordu. Hayalleri kurulan bir ortam gerçeğe dönüşmüş, HDP barajı geçmiş, AK Parti tek başına üstünlüğünü kaybetmiş, MHP ve CHP’de beklendiği kadar oy almıştı. Belki biraz CHP beklentinin altında kalmış olsa da yine de amaçlanan dengede bir oy almıştı. Oy oranları tamda hayal edildiği gibiydi. Aslında hayal değil de kurgulandığı gibi olmuştu. Kurulan hesap tam tamına tutmuştu. Artık çarşıya çıkma vaktiydi.

Seçimin ertesi günü büyük bir coşku vardı. 12 yıllık iktidar gücünü kaybetmiş, 3 partinin bir araya gelerek kurabileceği bir hükümet formülü ortaya çıkmıştı. Hatta beklentiler seçim öncesinde o kadar güçlü dillendirilmişti ki gerek borsa gerekse de para piyasaları sonuçlara itinalı bir tepki vermişti. Her şey normal idi. Ama ya hesap çarşıya uymuş muydu? Çarşı 7 Haziran seçimlerine karşı mı, yoksa değil miydi? Bunu tabi ki çarşıya çıkınca anlayacaktık.

Toplum olarak çarşıya Çarşamba’dan sonra çıkmaya başladık. Perşembe’nin gelişi ise Çarşamba’dan belli olacaktı. O ilk iki günün heyecanı bitmiş ve artık düşünme aşamasına gelinmişti. Çarşıya çıkılacak ve torbalar, seleler doldurulacaktı. Millet olarak seleye ne koyacağımızı düşünmeye konulmuştuk.

Önce seleye CHP-MHP-HDP koalisyonunu koyalım, dedik. Biz dedik ama seleye sığmadı. Fazla geldi. Hani CHP-MHP olsa seleye sığacaktı da HDP fazla geldi. HDP’siz ise sele dolmadı.

Sonra döndük bu sefer AK Parti-CHP birlikteliğini seleye koyalım, dedik. CHP kanadından ortaya konulan şartlarda seleyi yırtmaya başladı. Bu da pek olası görülmemeye başlandı.

Artık Çarşı’dan alabileceğimiz bir tek AK Parti-MHP kaldı. Tabi ki başka şeylerde alabilirdik. AK Parti-HDP, yada azınlık hükümetli CHP destekli AK Parti, MHP destekli AK Parti ve de HDP destekli MHP-CHP azınlık hükümeti formüllerini seleye koyma formülleri geliştirdik. Bu fikirlerinde pek gerçeğe uygun olmadığı gözüktü.

Zaman geçtikçe aslında içinde bulunduğumuz durumun ne denli sıkıntılar yarattığını ve hesaplara bir türlü uymadığını hep birlikte görmeye başladık. Seçim öncesinde kurgular peşine koşanlar, şimdi seçim sonrası biz ne yaptık demeye başladılar. Halen borsa ve para piyasaları tam olarak neyin ne olduğunu anlayamadığı için tepki vermediğinden dolayı bu söylemler medya tarafından dillendirilmese de Perşembe günü ne yaşayacağımızı anlamaya başladık.

Türkiye, bu günleri daha önce görmüştü. Koalisyonlu dönemlerin ülkeye ne denli sorunlar yarattığını, belirsizlik ve istikrar ortamının bozukluğunun gerek ekonomiye gerekse de yaşama neler kattığını hep birlikte görmüştük görmesine de seçimin sonucunu görmeyenler belirledi.

Şimdi hep birlikte bu işin içerisinden nasıl çıkacağımızı sorgular olmaya başladık. Evet, bende soruyorum, bu işin içerisinden nasıl çıkacağız? Belki formüller var fakat bu formüllerin uzun ömürlü olmayacağını herkes biliyor.

Bu nedenle diyorum ki, evdeki hesap çarşıya uymadı. Ve korkarım ki bu bizim iyi günlerimiz. Yeniden erken seçime gidilse bu denli kısa sürede ne değişir. Millet yetkiyi verdi ama yetkiyi alanlar işi çözemedi. Bu sefer daha güçlü bir AK Parti hükümeti de erken seçimden çıkabilir. Böyle bir tablo da seçmenin mesajını şimdilik alıp kabul eden AK Parti’nin gelecekte daha güçlü gelmesi yaşama nasıl etki eder? Bu soru da çarşıdaki hesabın şaşmasına da neden olabilir.

Şimdi çık çıkabilirsen bu işin içerisinden. Kanımca Türkiye hızlı bir erken seçime gidiyor. Yüzde 40 ile en büyük parti konumundaki AK Parti beklemeye geçti. Cumhurbaşkanı yetkiyi Ahmet Davutoğlu’na verecek ancak ortaya bir hükümet konulmayacağını bildiği için bu parti acele etmeyecek. Belki de hükümet kurmayı deneyecek ancak şartlar bize uymuyor diyerek kenara çekilecek. Çekildikten sonra da ortaya bir hükümet çıkmayacak ve erken seçim önümüze gelecek. Böylesi bir duruma ekonomik krizlere alışık olan ülke bir yeni ekonomik kriz mi yaşayacak. Çarşıya çıkarken elimizde bulunan para bu durumda elden de gidecek yada eksilecek.

Dedik ya bu hesap çarşıya uymadı. İş dünyası da vatandaş da artık tedirgin olmaya başladı. Bu denklemin içerisinde çok bilinmeyen olduğu için erken seçim bu denklemi bozmaz ise Türkiye’yi puslu bir hava bekliyor olacak.

Unutmayın puslu hava da en çok ekonomiyi vuracak. Bundan böyle gözümüz borsa, para piyasaları ve ekonomik rakamlarda olacak. Ha bir de ağzını açıp bekleyen bir enflasyon canavarı var ki, o da epeydir uyuyordu. Bakalım bu canavar ne yapacak.

Hadi size bu denklemi çözmek için şimdiden kolay gelsin. Bence Çarşı karıştı.

Share
594 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?
#

Bence Çarşı Karıştı !” için 2 Yorum

 1. akay tekin : diyor ki:

  Başkanım yazılarınızı dört gözle beklemeye devam edeceğiz.

 2. Köksal İspirli : diyor ki:

  Bu izlediğiniz korku Politikalarını artık millet yemiyor. Demokrasiye inancınız da buraya kadarmış ANLAŞILAN yoksa neden bu tablodan rahatsız oluyorsunuz. Girmeye çaba gösterdiğimiz Ab nin 46 üye Ülkesi’nin 43 ü koalisyon Hükümet’i ile yönetiliyor. AKP Hükümet’i kurmayıp ülkeyi kaosa sürüklemek istiyor bununda gözünüz Görsün. AKP hiç taviz vermeden Hükümet’i kuramaz yolsuzluğa karışanları yargı önüne getirilmesi neden AKP nin zoruna gidiyor PKK ve bebek katili Apo ile yapılan görüşmelerin sonlandırılmak istenmesi neden zoruna gidiyor Cumhurbaşkanı’nın yetkilileri içerisine çekilmesini istemek anayasal zorunluluk değilmi zaten ,anayasaya uymaya davet etmektemi zoruna gidiyor. AKP nin genel izlemiş olduğu politikaya en yakın parti hdp dir 13 Yıldır zaten koalisyon halindeler şimdi önlerine fırsat geldi resmi nikahlarını kıysınlar 13 yıllık gayri meşruluktan kurtulsunlar gerçi zinayı suç olmaktan çıkaran AKP bu gayri meşruluktan rahatsız değildi ya ama rahatsız olan insanlar AKP ye cezasını kesti çarşı daki geçici huzursuzluk ama Tayyip bey ekonomiye güvenmemiş olacak ki isviçre bankalarında 8 ayrı bankada 8 farklı hesapla kendini güvenceye almış senin beladan paran var ki korku saldı sana bu sonuçlar seninse güvence altına alacak kadar paran varsa hiç durma cumhurun reisi ne yapıyorsa sende onu yap eeee imam ne yaparsa cemaat neyapar bilirsin hadi denklemleri sepetleri Doldur boşalt yapmaya devam edin elinize 17/25 dışında birşey sepetinizi doldurmaya yetmeyecek

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sosyal Medyada Duyduğumuz Her Bilgiyi Hemen Paylaşmamak Gerek

  17 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Sosyal medya doğru kullanıldığı zaman çok yararlı bir iletişim aracıdır ancak yanlış kullanılır ise de inanılmaz büyük zararlar veren bir iletişim aracı haline döner. Zaman zaman sosyal medyanın zararlı etkilerine şahitlikte yapıyoruz. Bu yazıyı yazmaya sabah saatlerinde sosyal medyada dolanan bir haberin doğrulanamamasından sonra karar verdim. Öncelikle konuyu bir sizinle paylaşayım. AK Parti’den 24-25 ve 26. Dönem milletvekilliği görevinde bulunan Dr. İsrafil Kışla’nın Milli Eğitim Bakanlığı’nda Bakan Yardımcılığı görevine atandığına da...
 • Dört tarz-ı İslam

  10 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    İslam elbette tek bir dindir. Fakat kabiliyetlerin farklı olmasından dolayı bu tek din farklı tarzlarda algılanmıştır. Devlet İslam’ı: Baskıcı özellikler taşır. Ebu Hanife ve Ahmet bin Hanbel Devlet İslam'ının baskıları sonucu şehit edilmişlerdir. Halk İslam’ı: Daha serbest, kolay ama hurafeler barındırabilen bir İslam tarzıdır. Tasavvuf İslam’ı: Daha dindar bireyler yetiştirir, ama taassuba düşülerek saplantılar içine girebilen bir İslam tarzıdır. Kitabi İslam: Kılı kırk yaran, düşünsel yönü ağır basan İslam’dır. Temsilci...
 • Şeriat nedir?

  08 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    En çok tartışılan kavramlardan biri de “şeriat.” Bu konuda birçok kişinin kafası bir hayli karışık. Anlamını bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Kaynak: https://twitter.com/hashtag/herkesi%CC%87cinadelet Birisiyle karşılaşıyorsunuz. Namaz kıldığından, oruç tuttuğundan söz ediyor. Sohbetiniz sürüyor ve sonunda, şeriatın en önemli iki emrini yerine getiren bu adamın, şeriata karşı olduğunu görüyor ve hayret ediyorsunuz. Bir başkasıyla görüşüyorsunuz. Şeriatı hararetle savunuyor. İç alemine, ibadet dünyasına iniyorsunuz, İslam’...
 • Yeter Artık İdam Şart

  04 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz Şubat ayında yazdığım bir yazıyı son günlerde yaşanan çocuk cinayetleri ve istismarları haberlerinin yeniden gündem olması nedeniyle bende yazımı yenilemek istiyorum. Türkiye’deki durumu maalesef ki gözler önüne seren ve artık mevcut yasaların yetersiz olduğunun kesinleştiği ve bu yasalarla olayların önüne geçilmediğinin ayan beyan ortada olduğu bir durumda maalesef ki yazımı yeniden yayınlamak durumundayım. Bu konuyu yeniden gündeme getirmeye devam edeceğimi belirterek Şubat ayında yazdığım yazıyı yenilemek istiyorum. Tam yeri ve za...