logo

Bence Asıl Tehlike Dindar Görünümlü Riyakar Burjuvalıktır


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Bildiğiniz üzere son günlerde Deizm tartışmaları aldı başını gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dahi gündemine gelen bu tartışmaları ulusal medyada yazıp çizen ve anlatanlar var. Bu konuya çok fazla girmek istemiyorum. Bence de büyük tehlikeli bir durum olmasına karşın ben başka bir noktaya parmak basmak istiyorum. Gerek Artvin’de gerekse de ülke genelinde ve İslam Aleminde gördüğüm bu tehlikeye dikkat çekmek istiyorum. Bu tehlikenin adı ‘Dindar Görünümlü Riyakar Burjuvalıktır.’

Böyle bir tehlikenin olmadığını düşünüyorsanız etrafınızı daha dikkatlice incelemenizi tavsiye ederim. Etrafımızda maalesef ki son yıllarda Dindar gibi görünen, giyinen ve davranan ama burjuva gibi yaşayan riyakar insanlara rastlayabilirsiniz. Dindarlığı kimseye bırakmazlar ancak tam bir burjuva gibi yaşarlar ve bu yaşantılarını da gayet güzel sergilerler. Mütevazilikten uzak, bir dindara asla yakışmayacak tavırlar sergileyen bu insanları gördükçe benim midem bulanıyor. Yaşantı şekilleri değme burjuvalara taş çıkartıyor. Giyim şekilleri de en açık giyenin insandan daha gösterişli olan bu insanları gördükçe canım sıkılıyor. Yaptıkları ve ettiklerini görüp izledikçe de inanın bazen insanlığımdan bile utanıyorum. Hani, boş yere kavga içerisine girmek istesem emin olun gidip yüzlerine bile tükürmem gelen bu insanların sayısı da maalesef ki toplumumuzda gün geçtikçe artıyor. ‘Dindarlık bu mudur? Dindar böyle mi davranır?’ dedirten bu tür insanlardan da mümkün mertebe uzak durmaya çalışırım. Peygamberimizin yaşantısını anlayamamış, Müslümanlığın içeriğini fark edememiş, olduğu gibi görünmeyen ve göründükleri gibi olmayan bu insanlardan bahsediyorum.

Bu insanlara artık her yerde rastlayabiliyorsunuz. Siyasette, bürokraside, sosyal hayatta ve hemen her yerde rastlayabiliyorsunuz. Sesim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ulaşır mı bilemem ama son yıllarda bu tür insanlara maalesef ki AK Parti’de de sıkça rastlar hale geldik. Sadece Artvin’i de kast etmiyorum, Artvin’de de varlar ama ülke genelinde AK Parti teşkilatlarında da rahatlıkla fark edebildiğimiz bu riyakarlık durumunun gerek AK Parti’ye gerekse de dindarlığa zarar verdiklerini anlatabilme adına bu yazıyı kaleme alıyorum.

AK Parti Oy Kaybına Uğrarsa Bu Tür İnsanlar Sebebiyle Olacaktır

Bu tür insanların son yıllarda en çok yuvalandığı yerler maalesef ki siyaset kurumları oluyor. Güçlü görünmek için girdikleri siyasi kurumlarda ön saflarda yer almayı da başaran bu insanları AK Parti’de, MHP’de ve diğer sağ partilerde de görebiliyorsunuz. Bugünlerde belki genellikle iktidar partisinde yer alan bu insanlar aslında gücün yanında yer almaya özen gösterirler. Geçmişte güçlü gördükleri yapıların içerisinde yer alan bu insanlar gömlek değiştirmeyi de çok çabuk başarmaktadırlar. Bir bukalemun gibi çok rahatlıkla ortama ayak uydurarak asıl görüntülerini saklamayı başarabilen bu insanların bugün AK Parti’de kendilerine yer bulmaları belki de AK Parti’nin son yıllarda ciddi bir yoğunluk içerisinde olmasından fırsat bulmaktadırlar. Ben buradan sesimi duyurarak Cumhurbaşkanımıza seslenmek istiyorum. Genel merkezden en ufak bir köy teşkilatına kadar rahatlıkla görebildiğimiz bu insanlara ilişkin uyarılarda bulunmak bizim görevimizdir diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dikkatini bu tür insanlara çekmek istiyorum. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin ilk çıktığı yıllarda halktan aldığı desteğin en yegane sebebi mütevazi yaşam biçimiydi. Yaşam biçimini genellikle saklayan ve kamuoyu önünde lüks bir yaşam sürmeyen insanların kurduğu bir parti olması sebebiyle de halk bu insanları kendi gibi görerek destek vermişti. Bugün halkın AK Parti desteğini alıyor ise halen bu yaşam şekline halen güven duyulmasındandır fakat bu konuda da artık halkın bir sıkıntı içerisinde olduğunu düşünüyorum. Gün geçtikçe bu tür insanların sayısı AK Parti’de arttığından şikayetçi olan ciddi bir halk kitlesi olduğunu görüyorum. Belki, AK Parti’nin kurmaylarına bu şikayetler bir takım çekinceler sebebiyle aktarılmıyor ise de emin olun ki tarafsız bir anket yapılsa AK Parti’ye yapılacak en önemli eleştiri dindar görünümlü bu riyakar burjuvalardan dolayı olacaktır.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın Partisi’nin Mutlaka Kulağını Çekmesi Gerek

Bu noktada önemli uyarılarda bulunmak istiyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaklaşan seçimler öncesinde mutlaka ama mutlaka yapması gereken şey kesinlikle tüm AK Partililerin davranış ve tavırlarına çeki düzen vermesi için kulak çekmesidir. Partinin tüm bireylerinin, bakanından milletvekiline, il başkanından köy temsilcisine kadar hemen herkesin davranış ve yaşam biçimlerinde gösterişten uzak durmasını sağlatmaktır. Lüks yerlerde yiyip içen ve bunu rahatlıkla her yerde sergileyen bu burjuva görüntüsünden partisini kesinlikle kurtarmalı Cumhurbaşkanı Erdoğan. Bunu kendisine inanan ve güvenen ve de 15 Temmuz gecesi bir sözü ile sokaklara çıkarak canlarını hiçe sayan o milyonlar için yapmalıdır. Partisinin burjuvalaşmasının önüne mutlaka geçmesi gerekir. Bu tehlikeyi ciddi bir biçimde gören bir gazeteci olarak bu tehlikenin her ilde, her ilçede olduğunun altını kalın harflerle çizerek uyarı görevimi yerine getirmek istiyorum. Aksi takdirde çay kaşığı ile toplanan oyların büyük tencere kaşığı ile akıp gittiğine şahitlik edebilir Cumhurbaşkanı Erdoğan. Onca yılın emeğinin de bu burjuvalar sebebiyle yok olup gittiğini de görmemek adına bunu yapmalıdır.

Bir Müslümana Müslümanca Yaşamak Yakışır

Gelelim olayın İslami boyutuna. Maalesef ki bugün bizim ülkemizde gördüğümüz Dindar görünümlü Riyakar Burjuvalara birçok İslam ülkesinde rastlayabiliyoruz. Özellikle de başta Birleşik Arap Emirliklerinde. Komşusu aç iken kendi tok yaşayan bizden değildir diyen bir Peygamberin ümmeti olarak komşusu açlıktan ölen insanların yaşadıkları ülkelere sahip çıkmayan ve yardım etmeyen İslam ülkelerini görmekten ve de bizzat bu ülkelerin başında da Peygamberimizin kabrinin bulunduğu ülkenin yer almasından inanın bir Müslüman olarak utanır oldum. Bakın bugün o İslam ülkelerinin yaşantılarına. Her türlü lüks yaşam biçimi var. Her türlü riyakarlık var. Sırf paraları var diye giyim kuşamları ile dindar gibi görünen bu riyakarların nasıl yaşadıklarını hep birlikte görüyoruz. Biran evvel İslam Devletleri’nin de kendilerine çeki düzen vermelerinde yarar var. İslamiyet çünkü bu değil. İslamiyet’te burjuvalığın yeri yok.

Dün Fethullah Hoca Efendi Derlerdi Bugün FETÖ Düşmanı Oldular

Şimdi bu konuya ülkemiz açısından geriye dönecek olursak eğer başka bir boyuta daha sizleri götürmek istiyorum. Dindar görünümlü bu riyakar burjuvaların en önemli söylemleri bugün bakıyorsunuz FETÖ Düşmanlığı içeren söylemlerdir. Benim asla inanmadığım bu söylemlere konuyu getirerek yazımın son bölümünde bir isyanımı daha dile getirmek istiyorum.

Ben dün bu insanların bugünün FETÖ’su ile gayet sıkı fıkı ilişkiler içerisinde olduklarını biliyor ve görüyordum. Bugün FETÖ’ya küfreden ve ağır hakaretlerde bulunan insanların dün bu yapı güçlü iken ne tür yalakalıklar yaptıklarını görür ve utanırdık. Bugünün FETÖ’suna dün ‘Fethullah Hoca Efendi’ diyerek methiyeler dizenlerin bugün ki tavırlarına mı yoksa dünkü söylemlerine mi inanmamız gerektiğini de bir türlü anlayamıyorum. Bugün AK Parti’nin içerisinde cengaverce görüntüler vermek için adeta yırtınanların dün onların içerisinde görüntü vermek için yırtındıklarını hatırladıkça da elbet bir gün bu tür insanların gerçek yüzlerinin de ortaya çıkacağını düşünüp duruyorum.

İşte bu noktada diyorum ki kimin halen FETÖ’cu olup kendisini gizleyip gizlemediğinden emin olamıyorum. Dün, her türlü ilişki kurarak o lanet yapının büyümesine neden olanların bugün ki sahte görünümlerine asla aldanmamak gerek. Hele hele de görüntülerine ve dindar tavırlarına aldanarak dünkü yalakalıklarını asla unutmamalı.
Sırf ekmek parası kazanmak için FETÖ kurumlarında çalışanlar işsiz gezerken bu insanların AK Parti’de itibar görmeleri benim vicdanıma ters geliyor

Yazımın son bölümünde bir noktaya daha parmak istiyorum. Bu bölümde öncelikle altını çizmek isterim ki FETÖ ile direk bağlantısı olan ve o hain suçta bir şekilde bağlantısı olan insanların canları cehenneme. Benim bile bağlantım ve suçum var ise benim bile canım cehenneme. Burada sorun yok ancak sırf ekmek parası için dünün FETÖ şirketlerinde bir şekilde çalışan insanlar bugün sırf tedbir amacıyla devlet kurumlarında görev yapamazken, dün o okullarda öğretmenlik yaptıkları için hiçbir şekilde bugün öğretmenlik dahi yapamaz insanlar bulunurken dün o kurumlara her türlü yalakalık yaparak o kurumlardan geçinen insanların itibar görmeleri açıkçası benim vicdanımı yaralıyor.

15 Temmuz’dan sonra yazdığım birkaç yazıda belirttiğim bir durum ile yazıma son vermek istiyorum. Dün ‘Fethullah Gülen Hoca Efendi televizyona çıkacak, abdestsiz izlenmez’ diyerek abdest almak için yarışan bugünün FETÖ düşmanlarının yeminlerini bozduklarına nasıl inanacağım. Dün abdestsiz izleyemedikleri insana bugün küfür ettiklerine mi inanacağım. Dün ben eleştirirken bana koruyanların bugün söylediklerinin ne derece samimi olduğunu düşüneceğim. Maalesef ki dün sırf ekmek parası için bu kuruluşlarda çalışanlar dışarıda boş gezerlerken dün her türlü methiyeler dizerek o kuruluşları kimseye bırakmayanların bugün itibar görmeleri, bir yerlerde mevkilerde bulunmaları, rütbe ve derece olarak daha üst noktalara gelmelerine tanıklık etmek sizin de vicdanınızı sızlatmıyor mu?

Benim en büyük duam şudur ki; Allah bu tür riyakarların hem o Dünya’da hem de bu Dünya’da helak etsin! Bende bu tür bir riyakar isem Allah beni de helak etsin İnşallah.

Share
332 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?
#

Bence Asıl Tehlike Dindar Görünümlü Riyakar Burjuvalıktır” için 1 yorum

 1. Tarık Akyüz : diyor ki:

  Halen daha Hocaefendi diyenler var. Din elbisesini tersten giyenlerdir bunlar.Bunları gorenlerde deizme kayıyor az da olsa.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Artvin’de bir lise dindarlar tarafından terk edildi.

  18 Aralık 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Bu liseye gitmek zahmetliydi, fedakarlık gerektiriyordu. Bu liseye dindar öğretmenler ders anlatmaya gitmedi, yöneticiler de yönetim görevini kabul etmedi. Bu liseye gitmek için fedakarlık yapacak dindar kişi bulma sıkıntısı yaşanıyor. Lafa gelince kimse dava kelimesini ağzından düşürmüyor ama icraat yok. Polemik olmaması için bu lisenin hangi lise olduğunu söylemeyeceğim, ama merak eden olursa özel olarak kulağına fısıldarım. Anlayana sivrisinek saz demişler. Anlaması gerekenlerin anladığını düşünüyorum. ...
 • Artvin’de Dindar Sivil Toplum Kuruluşlarının Bölünmüşlüğü Son Bulmalı

  17 Aralık 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِيعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ وَاذْكُرُواْ نِعْمَةَ اللّهِ عَلَيْكُمْ إِذْ كُنتُمْ أَعْدَاء فَأَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِكُمْ فَأَصْبَحْتُم بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا وَكُنتُمْ عَلَىَ شَفَا حُفْرَةٍ مِّنَ النَّارِ فَأَنقَذَكُم مِّنْهَا كَذَلِكَ يُبَيِّنُ اللّهُ لَكُمْ آيَاتِهِ لَعَلَّكُمْ تَهْتَدُونَ "Hep birlikte Allah'ın ipine (kitabına, dinine) sımsıkı sarılın. Parçalanıp ayrılmayın. Allah'ın üzerinizdeki nimetini düşünün. Hani siz birbirinize düşmanlar idiniz de, O, kalplerinizi birleştirmişti. İşte O'nun (bu) nimet...
 • Yürüyen Merdivenleri Kazandırdığı İçin Kocatepe ve Ekibine Teşekkür Ediyorum

  13 Aralık 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bazen bir takım duyumlara ve söylemlere şahit oluyorum ve de bunlara çok üzülüyorum. Kocatepe döneminde bir şey yapılmadığını söyleyenlerin olması gerçekten de çok üzücü. Hani burada yapılanları yazmaya kalksam 30-40 sayfa yazacağım yatırım ve hizmet çıkarda şimdilik kalsın diyerek kendimi engelliyorum. İnsafsız olmamak gerek. Sadece bir yürüyen merdivenin yapılması bile geçmişte bir seçim kazanma sebebi olabilirdi. Bugün Kocatepe döneminde yüzlerce hatta binlerce yatırım ve hizmet yapılmışken hiçbir şey yapılmamış demek birazcık insafsızlık ol...
 • TOPLUM HAYATINI DÜZENLEYEN KURALLAR

  11 Aralık 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  1.DİN KURALLARI 1.1.Tanım Allah tarafından konulmuş olan, peygamberler ve kutsal kitaplar aracılığı ile insanlara iletilmiş olan kurallardır. 1.2.Din Kurallarının Uygulanma Alanı Din, evreni yaratan ve yöneten insanüstü ilahi bir varlığa inanmayı ve ona ibadet etmeyi emreder. İnsanların Tanrı ile olan ilişkilerini düzenler. Bununla beraber, bütün dinler insanların sadece Tanrı ile olan ilişkilerini değil, insanlar arasındaki ilişkileri de düzenleyen hükümleri (emir ve yasaklar) içerir. Bir diğer deyişle, dinler hem uhrevi (öteki al...