logo

Ben CHP Genel Başkanının Koltuk Israrını Anlamıyorum


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basına yaptığı açıklama da kurultay isteğine anlam veremediğini ve birilerinin koltuk ısrarının ise şaşılacak bir durum olduğunu belirtti. İnanın haberleri okurken sizler bile hayrete düşeceksiniz. Bunca seçime girip kazanamamış ve partisine bir arpa boyu yol aldıramamış bir Genel Başkanın koltuğunda ısrarlı oturma çabasına eminim ki sizin de söyleyecek sözleriniz olacaktır.

Öncelikle konuyla ilgili yapılan ve Milliyet Gazetesi’nin haberini yayınlayalım:

Kılıçdaroğlu’ndan son dakika kurultay açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin gündemine bir bakmamız lazım. İnsanlar hapishanelerde tutuluyor. Yargı eliyle yargısız infazlar yapılıyor. Ekonomi perişan vaziyette. İnsanlar geçim derdinde. Birileri koltuk derdinde, olacak şey değil” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski bakanlardan Cahit Kayra’yı Kadıköy’deki evinde ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, ziyaretin ardından basın mensuplarının soruları yanıtladı.

‘Olağanüstü kurultay isteyenler yeterli sayıya ulaşacak mı? İmza tartışması var. Neler söyleyeceksiniz?! sorusuna Kılıçdaroğlu, “Allah aşkına Türkiye’nin gündemi ne? Türkiye’nin gündemine bir bakmamız lazım. İnsanlar hapishanelerde tutuluyor. Yargı eliyle yargısız infazlar yapılıyor. Ekonomi perişan vaziyette. İnsanlar geçim derdinde. Birileri koltuk derdinde, olacak şey değil. Gündem farklı bir gündem. Türkiye’nin gündemine kilitlenmemiz lazım. Milletvekili hapiste. Hangi gerekçe ile hapiste olduğunu hepimiz görüyoruz.

Enis Berberoğlu nasıl tutuklanıyor? Nasıl içeriye atılıyor? Hepimiz biliyoruz. Eren Erdem aynı şekilde. Davası öne alınıyor. Duruşması öne alınıyor. Tutuklanıyor ve hapse atılıyor. Yurtdışına kaçacak deniliyor. Oysa dokunulmazlığı kalktıktan sonra 38 kez yurtdışına gitti geldi. Niye kaçsın? Bütün bunlar Türkiye’nin gündemindeyken biz nelerle uğraşıyoruz. Önümüzdeki günlerde bir toplantı yapacağım. Genel yayın yönetmenleri ile bir araya geleceğim. Bu konuları belki orada biraz daha ayrıntılı oturur düşünür ve düşüncelerimi aktarırım” şeklinde cevap verdi.

Erkek: 604 İmza Bize Sunulmadı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, olağanüstü kurultay tartışmaları ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre Muharrem Erkek, “Bugün 11.00 itibarıyla şu ana kadar herhangi bir belge veya 604 imza genel merkezimize sunulmadı” dedi. Erkek, şöyle konuştu: “Bizim amacımız en başından belli olağanüstü kurultay süreci tartışmalarına partinin sürüklenmemesiydi. Ama olağanüstü kurultay talebi de ortada. Dün bir açıklama yapıldı. Olağanüstü kurultay talep edenler 604 imza topladıklarını ifade ettiler. Biz de tamamen iyi niyetli düşünerek her ne kadar salt çoğunluğa ulaşılmamış olsa da, 604 imza toplanmış ise bunun genel merkezime bugün sunulması halinde derhal gereğini yapacağımızı ifade etmiştik. Genel Başkanımız adına bunu ifade ettik. Salt çoğunluğa yakın bir irade oluşmuşsa artık partimizi, örgütlerimizi, delegelerimizi bu tartışmanın içerisinden çıkartıp gereğini yapalım dedik ama bugün 11.00 itibarıyla şu ana kadar herhangi bir belge veya 604 imza genel merkezimize sunulmadı. Zaten olağanüstü kurultay talep edenler de sunmayacaklarını ifade etmişlerdi.”

CHP’nin olağanüstü kurultay talebi ile artık anılmaması gerektiğini söyleyen Erkek, “İlk hafta itibarıyla salt çoğunluğun elde edilemediği, yeterli imzanın toplanılamadığı açıkça görülüyor. Ama buna rağmen salt çoğunluğa yakın bir irade varsa ‘Biz gereğini yapmaya hazırız’ demiştik, yine hazırız. Cuma günü genel merkeze imzaları sunacaklarını ifade etmişti. Şimdi önümüzdeki hafta ya da 15 günün sonunda sunulacağı ifade ediliyor. Eğer gerçekten salt çoğunluğa yakın bir irade oluşmuşsa, 604 imza varsa, bizce artık bu imza tartışmalarına, imza çekme tartışmalarına hiç gerek olmadan örgütlerimizi yormadan, üzmeden bizlerin sorumluluklarımızı yerine getirmesi gerekir. Sunulsaydı bugün imzalar pazartesi MYK toplantısı sonrasında Genel Başkanımız olağanüstü kurultayı toplantıya çağıracaktı. Ama değişimler, dönüşümler olağanüstü kurultaylarla değil, olağan kurultaylarla gerçekleşmeli. Biz bu tartışmanın içerisinden çıkmalıyız” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Partisini Seviyorsa Koltuğunu Bırakmalı

Açık söylemem gerekirse CHP’ye kendimi yakın hisseden bir kişiyim ama asla CHP’ye oy vermem diyecek biriside değilim. Adayı, başkanı, programı, çalışmaları gibi etmenleri değerlendirdiğimde geçmişte oy vermişliğimde var vermeyi çok düşünmüşlüğüm de var. Yani gelecekte CHP’ye oy verebilir miyim? Neden olmasın, verebilirim ama!

Neyse benim şahsi düşüncemin aslında bir önemi yok. Sadece yazıma dayanak sağlama açısından düşüncemi açıkladım. Gelelim CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu ilginç açıklamasına. Aslında bu açıklamanın benzerlerini seçimlerden sonra birkaç kez daha yapmıştı. Şimdi açıklamayı düzden okuduğumuzda bir nevi Kılıçdaroğlu’nu anlayabiliyorum ama açıklamayı tersten okuduğumuzda acaba Kılıçdaroğlu ne söylemek istiyor? Buyurun okuyalım. İşte bunu söylüyor:

Kılıçdaroğlu Aslında bunları söylemek istiyor

“Arkadaşlar, biliyorum sizler artık yeni bir heyecan istiyorsunuz. Partimizin mensupları ve CHP’ye gönül verenlerde son seçimlerde yeni bir heyecanın partiyi üst oy dilimlerine rahatlıkla çıkaracağını ve belki de seçimleri birinci turda olmasa da ikinci turda kazanabilecek bir pozisyona götürebileceğini bize göstermiştir ancak ben bunları önemsemiyorum. Ülkemizin mevcut şartlarında benim bu koltukta oturmam elzemdir. Benim yerime başka birini getirirseniz ya da son seçimlerde yüzde 30 oy verdiğiniz Muharrem İnce’yi getirirseniz CHP rayından çıkar. Başka bir noktaya gider. Hem bana yazık, hem CHP’ye yazık. Benim koltukta oturmam lazım. Hem ne olacakmış yani 10 seçim kaybetmiş isem. İnsan umudunu yitirir mi? Belki 15’te, belki de 20’de kazanacağım. Sabredin, bekleyin, bir gün başaracağız. Ben buna inanıyorum. Ayrıca seçim kazanmanın önemi var mı? Bakın HDP’yi baraj aştırdık ya! Bunun önemi yok mu? Ben başarılıyım. Yüzde 4 HDP’ye yüzde 3 İYİ Parti’ye oy verdirdik. Güzel olmadı mı? AK Parti’nin planlarını bozduk. Bizim işimizde plan bozmak değil mi?

Ne yani, illa ki iktidar olmak mı gerek? Muhalefet sizin neyinize yetmiyor? Ne yapacaksınız iktidar olupta? Partim iktidar olacağına muhalefette kalsın yeter ki benim koltuğum sağlam olsun. Bir liderin başarısı aldığı oy ile ölçülemez. Önemli olan kurultayları kazanmasıdır. Kurultayı kazanıyor isen, delegeni hazırlar ve delegeni elinde tutar ve de delegesi yoğun olan illeri elinde tutmayı başarırsan koltuğu da korursun. Bizim öyle iktidar gibi bir hedefimiz yok. Bizim hedefimiz kurultayları kazanmaktır. Seçimleri kazanıp ne yapacağız? Bir sürü angarya iş. Ne gerek var bunlara? Siz niye ikide bir kurultay falan diyorsunuz? Türkiye’nin bunca meselesi ile uğraşın. Benim koltuktan kalkıp kalkmamam ile neden bu derece gündem oluşturuyorsunuz? Benim koltukta keyfim oldukça yerinde, beni bir rahatsız etmeyin.”

İktidar hedefi olmayan bir parti olur mu? Bence Artık CHP’liler Bu Duruma ‘Artık Tamam’ Demeli

Hatırlarsanız CHP’liler 24 Haziran öncesinde ‘Artık Tamam’ kampanyaları yapmışlardı. Bilmiyorlardı ki seçimlerden sonra Kemal Kılıçdaroğlu için bu sloganların kullanılacağını. Belki de asıl kampanya amacı bu olabilirdi. Kampanya ile birinci hedefe ulaşılamaz ise ikinci hedef lider değişimine ulaşmak için kullanılabilir diye yapılmış olabilir. Recep Tayyip Erdoğan’a ‘Artık Tamam’ denildi ama o başarılamadıysa bu sefer Kemal Kılıçdaroğlu’na çeviririz ve ‘Artık Tamam’ deriz denildi ve bugün o noktaya gelindi. Bende kesinlikle katılıyorum. İktidar hedefi olmayan bir parti olamaz. Başka partilere vekil gönderip geriye alan, ödünç seçmen veren, onunla bununla ittifakla peşinde koşan, sağdan devşirme ortak adaylar arayıp duran, kendi başarısızlığına bakmadan arka arkaya 10 seçimi kazanan partinin oyunun azalmasıyla övünen, siyasi hayatında bir tek seçim dahi alamadan koltukta oturmakta ısrar edip siyasi hayatında bir kez seçim kaybetmeyen ve halk desteğini arkasında bulundurana ‘Artık Tamam’ diyen bir siyasi parti olabilir mi?

Bence bütün CHP’lilerin ‘Artık Tamam’ kampanyalarına destek vermeli ve Kemal Kılıçdaroğlu’na ‘Artık Tamam’ demelidir. Hatta bir adım ileriye götürerek ‘ CHP’nin koltuğunda illa da sen oturma Yeter! Ona buna suç yükleme kendine bak Yeter, İktidarda neymiş bana muhalefet yeter demenden sıkıldık, her kanalda gezip ben koltuğumda oturmaya devam edeceğim deyip durma, bıktık. Artık TAMAM, Bıktık, sıkıldık, usandık.’ Söylemleriyle güzel şarkılar besteleyip TV’lerde yayınlatmalılar. Belki başarırlar da CHP’nin rotasını tam sola kırılmasının önüne geçilir de birazcık normal sola dönüş yapılabilir.

Share
302 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Başkan Kocatepe’nin Projeleri Tam Not Aldı

  22 Mart 2019 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz günlerde yazdığım yazımda Artvin Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı’nın AK Partili Belediye Başkan adayı Mehmet Kocatepe’nin projelerini tanıtacağı toplantıyı büyük bir merakla açıklamasını beklediğimi ifade etmiştim. Başkan Kocatepe’nin proje tanıtım toplantısını takip ettiğim gibi, projelerini tanıttığı kitapçığı da detaylıca inceledim. Açık söylemek gerekirse Artvin’deki belediye başkan adayları arasında özellikle ittifak adayları arasındaki mukayese de kesinlikle Başkan Kocatepe, proje bazında 2-0 öne geçmiş durumda. Daha öncek...
 • Artvin’de Milliyetçi Oylar MHP’de Mündemiçtir

  21 Mart 2019 Köşe Yazıları, Taha İbrahimoğlu

  Bu sefer ki belediye seçiminin kaderini Artvin’de milliyetçi tutumu benimseyen vatandaşların oyları belirleyecek gibi. 2014 seçimlerinde kendi tabanını yansıtan doğru bir adayla yola çıkan MHP milliyetçi oyları bünyesinde tutarak, son yıllardaki en yüksek oy oranını yakalamıştı. Milliyetçi oyların MHP’de kalması sonucu, AK Parti ile CHP yarışta baş başa kalmış ve Mehmet KOCATEPE’nin farkı ile AK Parti seçimi rahat kazanmıştı. 5 yılda çok şey değişti. MHP’nin içinden yeni bir parti çıkmış ve son genel seçimlerde milliyetçi oylar ikiye bölün...
 • 3 Dönem Başkanlık Yapan Demir, Ardanuç’a Dördüncü Dönemde Ne Verebilir?

  21 Mart 2019 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Yerel seçim gündem yorumlarımıza devam edelim. Bugün ki gündem konum Ardanuç. Ardanuç ilçesine beş yıl önce yerel seçim öncesinde gittiğimde ilçede görüştüğüm insanlara sürekli olarak sorduğum soru şu idi: 2 Dönem belediye başkanlığı yapmış bir ismin yaptığı hizmetleri beğeniyorsanız oy verirsiniz. Beğenmiyorsanız da vermezsiniz. 2 Dönem başkanlık yapmış bir kişiye siyasi sebeplerle oy verilmez. Memnun iseniz oyunuzu verirsiniz. Memnun olmayıp sırf siyasi sebeplerle oy veriyor iseniz o vakit ilçenize dair eleştiride bulunma hakkınız bulunmaz. ...
 • El-Mecid (المجيد)

  20 Mart 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Mecid, mecd sıfatına sahip olan demektir. Mecd de büyüklük, genişlik, bolluk ve üstünlük ifade etmektedir. Allah (c.c.)’un zatı en yücedir. Bütün fiilleri güzeldir. Zatın yüceliği ile fiillerinin güzelliği bir araya geldiğinde mecd ortaya çıkar. Sözlükte "asil, şerefli ve seçkin olmak" anlamındaki mecd (mecade) kökünden türeyen mecid "asil, şerefli, cömert olan" demektir. Aynı kökten türeyen macid de bu manaya gelmekle birlikte sıfat-ı müşebbehe olan mecidin daha zengin içerikli olduğu kabul edilir. Mecid, Macid ile birlikte aynı anlama gelme...