logo

Belediye’den İcraat Bekliyorlar

Artvin Hayvanları, İnsanları ve Doğayı Koruma Derneği (HAYDİKO) Başkanı İmren Usta “sokak hayvanları için sözden öte çalışma istiyoruz” dedi.

 

Artvin’de ki sokak hayvanlarının durumuyla ilgili yazılı bir basın bildirisi yayınlayan HAYDİKO Başkanı İmren Usta Artvin’de Sokak hayvanları için daha önceki belediye başkanı döneminde hiçbir şey yapılmadığını baskılar üzerine son derece uyduruk, ilkel, köpek toplama ölüm kampı yapıldığını ileri sürdü.

Yeni Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’den bu konu üzerine çalışma yapmasını istediklerini kaydeden İmren Usta “Başkan bunun için çalışma yapıldığını, en kısa sürede sorunun çözüleceğini, sokak hayvanlarıyla ilgili bir birimin kurulacağını, Belediyeye veteriner alınacağını söyledi. Ancak şu ana kadar Artvin Belediyesi Sokak Hayvanları konusunda henüz hiçbir şey yapmış değil. Sokak Köpeklerini gece yarıları çeşitli yöntemlerle toplayıp, akıbeti meçhul bir şekilde ortadan kaldırıyorlar” dedi.

Usta “Belediye yetkilileri, köpekleri öldürmediklerini, zehirlemediklerini, şehrin dışında bıraktıklarını iddia etseler de HAYDİKO Dernek Başkanı İmren Usta ve dernek yönetimi söylenenlere inanmıyoruz. Bir an önce belediyenin harekete geçerek sokak hayvanları için sözden öte çalışmalara başlamasını istiyoruz. Artvin’deki Sokak hayvanlarına sayıları çok az olan Hayvan severler tarafından bakılıyor ve koruma altına alınıyor olmasına rağmen, hayvanları sevmeyen sokakta yaşamak zorunda olan sahipsiz kedi ve köpeklere karşı düşmanca davranan bazı kişilerin belediyeye şikâyetlerde bulunması ise hayvan severleri üzüyor” diye konuştu.

Sokak hayvanları için belediyenin bir birim kurmasını ve sözden öte icraat yapmasını isteyen vatandaşlar, şu ana kadar belediyeyi işin en kolayı olan sadece hayvanları toplayıp şehir dışına bir yerlere götürüp bıraktıklarını bildiklerini söylüyorlar. Artvin Belediyesi’nin veteriner almadığını, sokak hayvanlarıyla ilgili hemen hemen gözle görülür çalışma da bulunmadığını belirtiyor.

Artvin’deki Sokak hayvanlarının bir an önce aşılanarak, bakımları yapılıp, kulaklarına küpe takılarak sokağa salınmasını öneren HAYDİKO Derneği Yönetim Kurulu üyeleri ve Başkan Usta, henüz hiçbir şeyin yapılmaması nedeniyle BİMER üzerinden Artvin Belediyesini bakanlıklara şikâyet etti. Belediye ise kendisini savunan bir yazı göndererek suçlamaları kabul etmedi.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, sokak hayvanları için hayvan bakımevlerini kuracaklarını bunun için yer ve maddi kaynağın hazır olduğunu, bunun için ilk etapta 500 bin TL paranın belediye aktarılacağını söyledi.

Aradan geçen 6 ayda görünürde hiçbir şey olmaması nedeniyle HAYDİKO Başkanı Usta, Belediyenin ağır davrandığı iddialarıyla BİMER üzerinden bakanlığa şikayette bulundu. Belediye ise kendisini savunmaya çalıştı.

İrem Usta daha önce Artvin Belediyesinin hayvan hakları ve iş güvenliğini ihlal ettiğini belirttikleri ve şikayette bulundukları dilekçelerine Artvin Belediyesi tarafından verilen cevabın taraflarına ulaştığını söyledi.

BİMER kanalıyla Belediyemize gelen başvuru sahibi İmren USTA’ya ait 06.07.2015 gönderme tarihli yazı içeriğini ve yersiz suçlamaları kabul etmiyoruz.

Artvin Belediyesi İddiaları Reddetti

HAYDİKO’nun şikâyet dilekçesine yazılı olarak cevap veren Artvin Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü cevabında:

“Belediyemiz uygulamasında, sokak hayvanları özellikle başıboş köpekler öldürülmemek de, toplanıp Şehir veya ormanlık ve çöplük alanlara terk edilmemek de; sokaktaki hayvanlar, Tarım İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğünde bakım ve kontrolleri yaptırıldıktan sonra tekrar sokağa bırakılmaktadır. Zaman zaman hastalıklı ve özellikle uyuz olduğu belirlenen köpekler tedavi edilmek ve dişi köpekler kısırlaştırılmak üzere Belediyemize ait barınakta alı konulmakta ve işlem sonrası tekrar sokağa bırakılmaktadır.

Sokak Hayvanlarının ihtiyaçlarını karşılamak üzere şehrin çeşitli yerlerinde konulan yemlik ve suluklara yem ve su konulmaktadır. Halktan sıkça gelen şikayetlerden de anlaşılacağı üzere, sokaklarda başı boş köpeklerin bulunuyor olması, iddia edildiğinin aksine, Belediyemizin köpekleri öldürmediğinin bariz göstergesidir. Bu bağlamda, ne Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan’ın ne bir başka Başkan Yardımcısının ve nede herhangi bir belediye yetkilisinin sokak hayvanlarına ve özellikle köpekleri öldürme, toplayıp Şehir dışına terk etme talimatı verdiği yönünde beyanatı olmayıp ilgi başvuruda bu yöndeki iddiayı reddediyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Belediyenin verdiği cevap gerçeği Yansıtmamaktadır”

Artvin Belediyesinin yapmış olduğu bu açıklamanın gerçeği yansıtmadığını ifade eden HAYDİKO Başkanı İrem Usta hayvanlar için sokaklara suluk, yemlik konulmadığını, hayvanların hiçbir şekilde tedavileri yapılmadığını savunarak belediyenin bakımevinin olmadığını kaydetti.

Usta “Belediye bakımevi yapımı için Milli Parklar Müdürlüğünden 500.000 TL almış olup bakımevinin yapımı için hiçbir adım atmamıştır, alınan paranın akıbeti de belli değildir. Hayvanların kısırlaştırıldığı tamamen gerçeğe aykırıdır. Belediyenin veterineri dahi yoktur.

Defalarca talepte bulunmamıza rağmen veteriner hekim ve gerekli yardımcı personel alımı gerçekleştirilmemiştir. Hayvanları öldürmediğini beyan eden Artvin Belediyesinin, geçen yıl kurban bayramında etlere zehir katarak hayvanların zehirlendiği hem Tarım İl Müdürlüğüne halk tarafından götürülen zehirlenen hayvan vakalarıyla hem de halkın beyanıyla sabittir. Kurban Bayramları dini amacından uzaklaştırılmış olup bu tür hayvan düşmanı belediyeler tarafından hayvan katliamı için kendilerine fırsat olarak görülmektedir.

Hastalıklı ve uyuzlu hayvanların tedavi edildiği de doğru değildir. Bu hayvanları yakalamak için belediyenin personeli de bulunmamakta, hayvanlar gece yarıları ve usulüne aykırı olarak dışarıdan para karşılığı tutulan kişilerce yakalanmakta ve şehir dışına ve ormanlık alanlara atılmaktadır. Hayvanların tedavilerinin yapılmayıp, kısırlaştırılmamaları bir yana aşıları dahi yapılmamaktadır. Sokakta bulunan bir iki köpek diğerlerini yakaladıkları anda yakalayamadıkları köpeklerdir ki o köpekler de artık uyuz hastalığı tedavisi yapılmadığı için sırtında tüyü kalmayan, vücudunda yaralar oluşmaya başlayan ve acı çeken köpeklerdir. Bunların hepsi halkın tanıklığıyla da sabittir.

Artvin İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğünün bünyesinde veterinerler bulunmakta fakat ellerinde hayvanların tedavileri için gerekli malzemeleri bulunmamaktadır, kısırlaştırma yapamamaktadırlar ve herhangi bir kaza vakalarında müdahale edememektedirler. Herhangi bir kaza durumunda yaralı hayvanın alınması için Artvin Belediyesinin aracı ve personeli de bulunmamaktadır. Kazazede hayvanların alınması konusunda ya duyarsız kalınmakta ya da ÇÖP ARABASI kullanılmakta olup hayvanların hayatı hiçe sayılmaktadır.

Artvin Belediyesi, Hayvanların korunması ve yaşamlarının sağlanması yönünde hiçbir talebi dikkate almamıştır ve bu yönde hiçbir olumlu adım atmamıştır; 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ihlal etmiştir ve etmektedir.

Bu bağlamda Artvin Belediyesinin yapmış olduğu bu gerçek dışı beyanı asla kabul etmiyoruz ve şikayetimizi yineleyerek hayvan haklarını ve iş güvenliğini ihlal etmekle birlikte, yalan beyanda bulunan Artvin Belediyesi yetkililerinin denetlenmesini ve hukuka aykırı davranarak yaşam hakkını hiçe sayan sorumlular hakkında soruşturma açılmasını ve gerekli yaptırımların uygulanmasını talep ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Share
762 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?