logo

reklam

Baz İstasyonunu Mühürlendi

Yusufeli ilçe merkezi Halk Bankası üzerine yasal düzenlemelere aykırı biçimde kaçak olarak kurulan baz istasyonu Yusufeli Belediyesi encümen kararıyla mühürlendi.

Baz istasyonu kurulmasını istemeyen vatandaşlar da, imza toplayarak baz istasyonlarının kaldırılmasını istedi. Aynı zamanda Yusufeli Haber Gazetesinde de 2 Temmuz tarihinde yer alan baz istasyonu, büyük tepki çekti. Vatandaşların talebini dikkate alan Yusufeli Belediyesi Zabıta ve Fen İşleri ekipleri baz istasyonu ile ilgili yasal işlemleri başlattı. İzin ve ruhsat alması gerekirken izinsiz ve ruhsatsız şekilde kurulan baz istasyonu ile ilgili Fen İşleri Müdürlüğü ile Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü tarafından yapı tatil zaptı tutuldu ve baz istasyonu fotoğrafları ile birlikte encümen gündemine sunuldu.

Merkez Mahalle İnönü Caddesi üzerinde bulunan Halk Bankası binasının çatısına ETM Enerji Telekom Mühendislik A.Ş. tarafından kurulan baz istasyonu için 8 Temmuz 2015 tarihli encümen kararında, teknik altyapı alanı haricinde bulunan alanlara  baz istasyonu kurulamayacağından ve  imar planında ticaret alanı, taralı konut alanı olarak görülen bölgeye  kurulduğundan baz istasyonu, imar planına aykırı inşa edilmiştir denildi.

Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin’in başkanlığında toplanan encümen üyeleri, İmar Kanunu’na göre, ETM Enerji Telekom Mühendislik Anonim Şirketine on beş bin lira para cezası verilmesine, faaliyetinin durdurulmasına, baz istasyonu yasal süreler içerisinde kaldırılmazsa yıkım yapılmasına ve savcılığa suç duyurusunda bulunulmasına oy birliğiyle karar verdi. Encümen kararına istinaden Yusufeli Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü ekipleri de baz istasyonunu faaliyetini durdurarak mühürledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, “belediyemizce yapılan incelemeler neticesinde kanunların vermiş olduğu yetkilere dayanarak gereken yapıldı ve baz istasyonu mühürlendi. Vatandaşlarımızın sağlığını tehlikeye atan ve izinsiz olarak kurulan baz istasyonlarına müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Ruhsatsız olduğu belirlenen baz istasyonunun mühürlenmesi Merkez Mahalle sakinlerini de sevindirdi. Yusufeli Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü ekipleri,  30 gün içerisinde kaldırılmazsa baz istasyonunun teçhizatını  sökecek ve şirket hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacak.

Etiketler: » » » »
Share
662 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?