logo

Bayraktutan’dan Borçka Kaymakamına Tepki!

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Borçka Kaymakamı Ertuğrul Örnek’in  sosyal medya kanalıyla Referandum da EVET kampanyası yürüttüğünü iddia ederek, “Devletin valisi ve kaymakamının siyaset yapma yetkisi var mıdır?” dedi.

Bayraktutan TBMM’ de yaptığı konuşmada, “Devletin kaymakamı ve valisi devleti temsil eder. Taraf olamaz. Her yurttaşa aynı yakınlıkta ve uzaklıkta olmalı devletin şefkatini aynı ölçüde yurttaşlarına hissettirmelidir.

Ancak son günlerde bazı Mülki Amirlerin Devlet adap ve geleneğine yakışıksız davranışlar sergilediği gözlenmektedir.  Devletin Mülki Amiri değil bir siyasi partinin il başkanı gibi davranmaktadır. Bu durum Hukuksuz olduğu gibi referandum öncesi şaibelidir. Örneğin seçim bölgem Artvin’in Borçka İlçe Kaymakamı Ertuğrul Örnek 21-24-25 Ocak 2017 tarihlerinde  ve daha sonrasında kendi twitter hesabında EVET kampanyasını destekler mesajlar atarak, bulunmuş olduğu makamın güvenirliğine gölge düşürmüş, Devletin tarafsızlık ilkesini çiğnemekten tereddüt dahi etmemiştir. Söz konusu Borçka Kaymakamı Ertuğrul ÖRNEK hakkında derhal soruşturma başlatılmalı ve görevinden alınmalıdır. Aksi taktirde referandum oylaması Borçka ilçesinde muhtemel şaibelere gebedir.

Bu bağlamda;

  • Devletin valisi ve kaymakamının siyaset yapma yetkisi var mıdır? Hangi Kanun ile kendilerine verilmiştir?
  • Devletin valisi ve kaymakamı taraf olabilir mi? Bir siyasi kampanyada propaganda yapabilir mi? Eğer yapamaz ise o Mülkü Amire nasıl bir ceza uygulanır?
  • Artvin ili Borçka İlçe Kaymakamı Ertuğrul Örnek twitter hesabından EVET propagandası yaptığı için seçimlere gölge düşüreceğini, tarafsızlığını yitirdiğini düşünüyor musunuz? Ertuğrul ÖRNEK hakkında bir soruşturma başlattınız mı?
  • Tarafsızlığını yitiren EVET veya HAYIR kampanyasını destekleyen vali ve kaymakamları görevden almayı düşünüyor musunuz? Referandum da EVET kampanyası yürüten Borçka Kaymakamını ne zaman görevden alacaksınız? Kaymakam Örnek hakkında bugüne kadar neden bir işlem başlatılmamıştır?” ifadelerine yer verdi.

Etiketler: »
Share
973 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?