logo

Bayraktutan Uyardı !

CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan TBMM’de basın toplantısı düzenleyerek konuyu gündeme taşıdı.

Bayraktutan, burada ağaç kesimini engellemek için Artvinliler’in ormanda uyuduğunu belirterek, “Ne yaparlarsa yapsınlar, mahkeme kararlarını göz ardı ederlerse etsinler kesinlikle bu girişime hiçbir şekilde geçit vermeyeceğimizi ağaçlarımıza ve yaşam alanlarımıza dokundurmayacağımızı ve ilgili birimlerden hukuk çerçevesi içinde hesap soracağım” dedi.

 

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Artvin Cerattepe’de maden çıkarılmasına ilişkin ihaleye değindi. Artvinliler’in konuyla ilgili olarak dava yoluna gittiklerini ve Rize İdare Mahkemesi’nde maden işletme ruhsatının iptaline ilişkin dava açıldığını belirten Bayraktutan, davanın Artvinliler’in lehine sonuçlandığını kaydetti.

Ellerinde burada maden çıkarılmayacağına ilişkin bir karar bulunduğunu vurgulayan Bayraktutan, “Bu karara rağmen maden şirketi Orman Genel Müdürlüğü’ne, Orman Bölge Müdürlüğü’ne başvurarak ‘ÇED’deki eksiklikleri tamamlıyorum’ babında düzmece bir taleple ve arkasından da düzmece raporlarla burada ağaç kesimine başlamaya ilişkin girişimde bulundular” diye konuştu.

Orman Genel Müdürü ile Bölge Müdürü’ne ulaştığını belirten Bayraktutan, şöyle devam etti: “Orman Genel Müdürlüğü bütün Türkiye’de ormanı korumaya çalışan bir kurumdur. Öyle sanırdık. Şu anda Türkiye’deki Orman Genel Müdürlüğü orman kesim genel müdürlüğüne, Artvin’deki Orman Bölge Müdürlüğü de orman kesim bölge müdürlüğüne dönüşmüştür. Artvin’de Orman Bölge Müdürü telefonlarıma çıkmıyor. Artvinliler tarafından mahkeme kararlarına rağmen Orman Bölge Müdürü’ne niye bunu yaptığı sorulunca ‘Mehmet Cengiz burnundan soluyor. Talimat büyük yerden geldi’ demiş. Talimat veren kişi kimdir merak ediyorum”

Bayraktutan, burada ağaç kesimini engellemek için Artvinliler’in ormanda uyuduğunu belirterek, “Ne yaparlarsa yapsınlar, mahkeme kararlarını göz ardı ederlerse etsinler kesinlikle bu girişime hiçbir şekilde geçit vermeyeceğimizi ağaçlarımıza ve yaşam alanlarımıza dokundurmayacağımızı ve ilgili birimlerden hukuk çerçevesi içinde hesap soracağımızı kamuoyunun dikkatine sunmak istiyorum” dedi.

Artvin şehir merkezinin hemen üst tarafından bulunan Cerattepe’de bakır ve altın madeni çıkarmak isteyen Mehmet Cengiz’e ait maden şirketi için ormanlık alanın kesilmek istenmesi kentte gerilimi tırmandırdı. Çevrecilerin eylemine karşı bölgeye jandarma ekipleri gönderildi. Gerilim şu dakikalarda sürüyor. CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan,“Bir kişinin ısrarı halkla askeri karşı karşıya getirdi” dedi.

Bölgede madencilik yapılamayacağı yönünde Rize İdare Mahkemesi tarafından verilen karar olduğunu anımsatan Bayraktutan, “Buna rağmen emir büyük yerden gelmiş. Orman Bölge Müdürlüğü’ne talimat verilmiş, kesme işlemi başlatıyorlar. Halk askerle karşı karşıya geldi. Sanki Suriye’ye müdahale eder gibi bütün askeri bölgeye yığdılar” diye konuştu.

CHP Artvin İl Başkanı Ali Yücel Kurt da, mahkeme kararlarının uygulanmadığını belirterek, “Burada tamamen bürokrasi hukuka aykırı uygulama yapıyor. Mahkeme kararını yok hükmünde sayıyor. Artvin Valisi Kemal Cirit bizzat böyle söylüyor. Şu anda yaklaşık Bin 500 kişi burada toplandı, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve sendikalar askerle karşı karşıya geldi” dedi.

Etiketler: » » » »
Share
675 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?