logo

Bayraktutan Ülkemize Giren Kaçak Fındığı Meclise Taşıdı

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, ülkemize Gürcistan’dan giren kaçak fındık neticesinde fiyatların aşağıya çekildiği konusunda TBMM’ye önerge veren Bayraktutan, fındık üreticisinin piyasaya fındıklarını satamadığını söyledi.

Bayraktutan yaptığı konuşmada; “Doğu Karadeniz Bölgesinde Fındık üreticileri ülkemize giren kaçak fındık neticesinde fiyatların aşağı çekildiğini, 12-15 TL civarında satış değeri olan Fındığın 8-9 TL ye el altından satıldığını, özellikle Sarp sınır kapısından Gürcistan üzerinden kaçak fındığın ülkemize girdiğini, bu nedenle Fındık üreticisinin fındıklarını satamadığı iddia edilmektedir.

Artvin Borçka’da yaşayan fındık üreticisi vatandaşlarımız Gürcistan üzerinden ülkemize kaçak yollarla giren Fındık yüzünden piyasaya fındık satamadıklarını ifade ederek, fındık fiyatlarının da özellikle kaçak giriş neticesinde dibe vurduğunu iddia etmektedir.

Konu ile ilgili gerekli tedbirlerin alınarak ülkemize yasadışı kaçak yollarla giren fındığın önlenmesi, fındık üreticisinin de mağduriyetlerinin  ivedilikle giderilmesi gerekmektedir.

Bu bağlamda;

Sarp sınır kapısı güzergahından ülkemize kaçak yolla fındık girdiği iddiaları doğru mudur? Kaçak fındık nedeni ile fındık fiyatlarının dibe vurduğu iddiası doğru mudur?

Kaçak fındık girişlerini önlemek ve fındık üreticisinin yaşadığı mağduriyetleri gidermek için başlatılan veya başlatılacak bir çalışma var mıdır?

Fındık üreticisi kaçak yolla ülkemize fındık girdiği için ellerinde kalan fındığı satamadığı yönündeki iddiaları doğru mudur? Doğru ise üreticinin ellerinde kalan fındığı almayı düşünüyor musunuz?

Vatandaşın yaşadığı mağduriyetler ne zaman giderilecektir? Konu ile ilgili bir inceleme başlatmayı düşünüyor musunuz?” ifadelerine yer verdi.

 

Etiketler: » »
Share
424 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?