logo

Bayraktutan TBMM’de Artvin’i ve Kurtuluşunu Anlattı

CHP Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı ve Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan 7 Mart Artvin’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunu TBMM Kürsüsünden Kutladı

CHP yüksek disiplin kurulu başkanı ve Artvin milletvekili Uğur Bayraktutan 7 Mart Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunu TBMM kürsüsünden kutladı. Bayraktutan TBMM Genel kurulunda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bu hafta önemli bir hafta bizim için. O nedenle karşınızdayım. 7 Mart, Artvin’in kurtuluş yıl dönümü. Bu topraklarda 7 Martta bir işgal sonlanmış, bu ülkenin kuzeydoğusunun kurtuluşu müjdelenmiştir.

Artvin, 7 Mart 1921 yılına kadar işgal altında kalmıştır. Kurtuluş Savaşı’nın hüküm sürdüğü yıllarda tüm Türkiye’nin coğrafyası değişmiştir. Yine, bu yıllarda çok kan akmıştır, gözyaşları sel olmuştur. Bütün Türk toplumu çok acılar çekmiş, insanlar yaşadıkları şehirleri, beldeleri terk etmiş, göç etmek zorunda kalmışlardır.

Muhacirlik günlerinin hüküm sürdüğü Kurtuluş Savaşı yıllarında, Türk milleti vatan savunmasında göğsünü siper ederek yıllarca süren savaşın içinde aydınlığa ulaşmak için yol bulmuştur. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türkiye işgal edilen topraklarını tek tek geri almış, ülkenin huzur ve güvenliği sağlanmış bulunmaktadır.

Türkiye’de hemen hemen her ilin bir kurtuluş günü vardır. Artvin’in de kurtuluş günü 7 Marttır.

Biz 7 Mart’ı, ülke genelinde Kuvayı Millîye güçlerinin zaferi, Misakımillî’nin vazgeçilmezi olarak tanımlıyoruz değerli arkadaşlarım. Çünkü biliyoruz ki 7 Mart, Arhavi’de HES’lere karşı direnişin adıdır. Çünkü 7 Mart, Hopa’da Metin Lokumcuların katillerine “eyvallah” demeyen Karadenizlilerin adıdır. Çünkü 7 Mart, Murgul’da, Damar’da siyanür için ayaklanan onurlu insanların adıdır. Çünkü 7 Mart, Borçka’da yaşayan tüm güzelliklerin ortak adıdır. Çünkü 7 Mart, Şavşat’ta düz horon, Ardanuç’ta özgürlüğün adıdır. Çünkü 7 Mart, Yusufeli’nde imanın, Kılıçkaya’da sevdanın adıdır. Çünkü 7 Mart, kuruluşun ve kurtuluşun adıdır değerli arkadaşlarım. Çünkü 7 Mart, Misakımillî davasının ölümsüz bir adıdır. Yine 7 Mart, Atatürk’ün barının, atabarının, ay yıldızlı bayrağın ebedi aşkının adıdır.

Bu nedenle “7 Mart Türkiye’dir, Türkiye de Artvin, Artvin de Atatürk.” diyoruz ki değerli arkadaşlarım.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; bu ülkeye güneş hep kuzeydoğudan, hep Artvin’den doğar. Ve biz Artvinliler her zaman güneşe döneriz yüzümüzü yani aydınlığa, çağdaş yaşam biçimine. Geçmişten sadece ders alır, değerlerimizi taşırız yarınlara. Ve mutlaka geleceğe döneriz yüzümüzü, aydınlık geleceğe.

Atatürk’e bakar bizim yüzümüz. Onun devrimlerine, ilkelerine bakar yüzümüz. Varsa bir tehlike ilk farkına varan biz oluruz. İlk tepki veren, mücadele eden ve bu cumhuriyetin değerlerinden asla vazgeçmeyen, ödün vermeyen Artvinlileriz biz. Bu Cumhuriyetin nirengileri oluruz. Demokrasiyi sahiplenir, ondan hiç vazgeçmeyiz çünkü biz Artvinliyiz. Bu toprakların barındırdığı değerlerin tümünde biz varız. Kuzeydoğudan doğan güneşiz biz. Bu ülkede demokratik katılımın ve mücadelenin arandığı, cumhuriyet ve değerlerin altının çizileceği her karanlığa doğan güneş oluruz biz çünkü biz Artvin’iz, aydınlığa bakar yüzümüz değerli arkadaşlarım.

Tüm geçmişinde çıkar ilişkilerini, bağnazlığı ve kardeş kavgasını tanımayan Artvinlinin olağanüstü birlikteliği, bu çağdaş Atatürkçü yolda Türkiye’nin gelişimine damgasını vurmuş bulunmaktadır.

Artvinli, Atatürkçü, cumhuriyetçi ruhuyla bir kurtuluş gününü daha coşkuyla kutlamaktadır. 7 Mart 1921 tarihinde düşmanı kovan Artvinli şimdi de aynı ulusal ruh ve mücadele azmiyle Cerattepe’de maden bahane edilerek saldırıda bulunan ve topraklarımıza tecavüz etmek isteyen iş birlikçileri de tarihe gömecektir değerli arkadaşlarım.

Artvinli doksan dört yıl önce vermiş olduğu mücadeleyi Mustafa Kemal’in ruhuyla yine verecek, gözleri para hırsıyla bürümüş iş birlikçi kapitalistleri topraklarından kovacak, tarihin derin sayfalarına gömecektir. Çünkü Artvinli olmak; yeri gelince eşkıyanın hırçınlığı, yeri gelince yaylalarının sessizliğidir.

Artvinli olmak, bu ülkeye güneşi kuzedoğudan doğurmak, yüzünü daima aydınlığa ve çağdaşlığa çevirmektir.

Artvinli olmak, bazen Cankurtaran’dan tırmanmak, bazen de Karadeniz’in hırçın dalgasında kürek çekmektir.

7 Mart kurtuluş gününü birlik ve beraberlik duygularıyla kutluyor; çalışmaktan onur, paylaşmaktan gurur duyanların memleketi Artvin’in milletvekili olarak yüce heyetiniz başta olmak üzere, televizyonları başında bizleri izleyen tüm Artvin ve Artvin sevdalılarına saygılarımı sunuyorum. Atatürk’ün mabedinden sizleri tekrar saygıyla selamlarken, çağdaşlığın, eğitimin, cumhuriyetin ve Kemalizm’in meşalesi Artvin’in kurtuluşunun tüm ulusumuza kutlu olmasını dilerken diyorum ki sözlerimi bitirirken,

Dağ dağ olurum, deniz deniz. Gönül gönül olurum, yürek yürek. Sınır boylarında bayrak, Kurtuluş Savaşı’nda mavzer. Ben özgürlüğüm, ben bağımsızlık. Ben Kaçkar Dağı’yım, ben deli horon. Günü geldiğinde atabarı değil, Atatürk olurum Kocatepe’de. Ben Artvin’im dostlar, bensiz olmaz.

Türkiye’nin her tarafındaki Artvinlilerin bu kurtuluş coşkusunu coşkuyla kutluyor, hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum.”

Etiketler: » »
Share
542 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?