logo

Bayraktutan Hopa Dağı Tünelinin Neden Bitmediğini Sordu‏

CHP YDK Başkanı Ve Artvin Av Uğur Bayraktutan Hopa Dağı tünelinin neden bitmediğini meclisteki konuşmasında gündeme getirdi.

Bayraktutan mecliste yaptığı konuşmasında; “29 Ekim 2010 tarihinde temelini attığınız Artvin – Hopa Cankurtaran tünelinin temel atma töreninde yapmış olduğunuz konuşmada şöyle demiştiniz “… böylece sizlerin yarım asırlık hasretinizi sona erdiriyoruz. Ferhat’ın Şirin ile buluştuğu gibi bu tüneller Hopalılar Borçkalılar ile, Artvinliler, Ardahanlılar ve Erzurumlularla buluşacak. Artvin’in kaderini üç yıldan kısa bir süre sonra bu tünel bitecek ve Türkiye’nin en uzun olma özelliğini taşıyacak” şeklinde yapmış olduğunuz konuşmanızın sonunda 910 günde tamamlanması gereken projenin daha erken tamamlanabilmesi için projenin yüklenici firma temsilcileri Bilal Çelik ve Esat Ulu’yu kürsüye çağırarak firma temsilcileri ile pazarlık yaptığınız ve tünelin iki yıl iki ayda tamamlanması sözünü aldığınız bütün kamuoyunun bildiği bir gerçektir. Bırakın iki yıl iki ayda normal süresi olan 910 günde bile tamamlanmayan projenin yapımı gecikmiş tünel henüz trafiğe açılmamıştır. Temel atma töreninin üzerinden neredeyse 6 senelik bir zaman geçmiş olmasına rağmen tünel henüz tamamlanamamıştır.

Bu bağlamda; Temel atma töreninde yapmış olduğunuz konuşmada belirttiğiniz sözler neden yerine getirilmemiştir? Bu sözlerde belirtildiği gibi tünel 26 ayda neden bitirilmemiştir? İki yıl iki ayda projeyi tamamlayacaklarına söz veren ilgili firma yetkilileri olan Bilal Çelik ve Esat Ulu’nun sizleri kandırdığını düşünüyor musunuz? İlgili firmaya süre uzatımı verdiniz mi? Beklenen dışında bir afet olmadığı gibi her hangi bir mücbir sebepte bulunmamasına rağmen eğer süre uzatımı eğer vermişseniz hangi yasal gerekçeye ve dayanağa göre verdiniz? Söz konusu tünel inşaatının ihale bedeli ne kadardır? Firmaya yüzde kaç tenzilat ile verilmiştir? İlgili firmaya sonradan yapılan ek ödeme miktarı ne kadardır? Söz konusu proje kaç TL’ye tamamlanacaktır? Firma taahhüt ettiği süre zarfında inşaatı bitirmediğine göre hakkında her hangi bir cezai şart uyguladınız mı? Tünel hangi tarihte trafiğe açılacaktır?” ifadelerine yer verdi.

 

Etiketler: »
Share
1885 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?