logo

Bayraktutan, HES’ler İçin Araştırma Komisyonu Açılsın

CHP Artvin milletvekili Uğur Bayraktutan, Artvin genelinde halkın büyük tepki gösterdiği birçok HES projesinin neden iptal edilmediği konusunda meclise araştırma komisyonunun açılmasını istedi.

Artvin genelinde 126 HES projesinin 70 civarındakinin iptal edildiği, bu iptallerin hangi kriterler göz önüne alınarak yapıldığını vurgulayan Bayraktutan, mecliste yaptığı konuşmada, ”halkın büyük tepki gösterdiği birçok HES projesinin neden iptal edilmediği, alınan kararların siyasi olup olmadığı konusundaki iddiaların gerçekliğin araştırılması amacıyla Anayasa’nın 98. ve içtüzüğümüzün 104. ve 105. maddeleri gereğince Meclis araştırma komisyonu açılmasını saygılarımızla arz ederim. Barajlar kenti Artvin Ülkemizin enerji üretiminde büyük bir söz sahibidir. Artvin birçok güzelliğini Ülkesine bu uğurda feda etmiş, tarihini, güzelliklerini, geçmişini sular altında bırakan, feda eden insanlarıyla da büyük bir vatandaşlık örneği göstermiştir. Ancak son yıllarda Artvin ve ilçelerinde Hidroelektrik Santrallerinin irili ufaklı birçok dereye yapımı bölge halkında rahatsızlık hatta Devletine bağlılığı ile bilinen Artvinliyi isyan ettirme noktasına getirmiştir. Sayısı her geçen gün değişen HES projeleri Artvin’in ve bölgenin kanayan bir yarasıdır. Halk ırmaklarının ellerinden alınmasını ve akabinde ekolojik dengenin bozulmasını asla istememektedir. Bu durum 7’den 70’e herkese rahatsızlık vermektedir. Elbette Ülkemizin Enerji ihtiyacı vardır ve bu ihtiyaçlar Ülkemizin uygun kaynaklarından sağlanmalıdır. Ancak bir kenti, bir coğrafyayı, bir milleti ve kültürü yok edecek boyutlara ulaşmamalıdır. Artvin ilini haritadan silecek şekilde her noktasına girilmemelidir. İhtiyaç, yağmaya dönüşmemelidir. Artvin il sınırları içerisinde 200’e yakın HES projesini iyiniyetli görmemektedir. Yapılması düşünülen HES projeleri hangi kriterler göz önünde tutularak belirlenmiştir? Hatta son günlerde siyasetçilerin 70 HES projesinin iptal edildiğini müjdelemesi, hem sevindirici, hem de üzücüdür! 70 HES projesinin bölgeye vereceği ekolojik zarardan dönülmesi sevindirici bir durum olsa dahi geri kalan HES projeleri endişe vericidir. Dün olması yönünde karar alınan HES projelerinin bugün 70 tanesi iptal ediliyorsa bugün yapımına uygunluk verilen HES’lerin yarın yanlış olmayacağına nasıl inanabiliriz! Yapılması planlanan HES’lerin 70 tanesini keyfi ve siyasi bir kararla iptal edilmiş olabilir. Veya iptal edilmeyen HES projeleri kim ve kimler için iptal edilme miştir? Vaktinde sağlıklı bir karar verilmiş olsa bugün bu 70 HES projesinin yapımı iptal edilmezdi. Tüm bu ve benzeri sorular kamuoyunda cevap aramaktadır. Bölgede yapılması planlanan tüm HES’ler incelenmelidir. Birilerinin rant sağlaması için değil, milli menfaatlerin gözetilerek HES projeleri belirlenmelidir. Ülkemiz için HES projesi mi, RES projesi mi, yoksa GES projesi mi daha rantabldır iyi incelenmeli ve ona göre karar verilmelidir.

HES Projeleri Meşruiyetini Kaybetti

Kısacası; Artvin genelinde yapılmasına karar verilen HES projeleri meşruiyetini kaybetmiştir. O nedenle Artvin genelinde yapılması planlanan HES projelerinin 70 tanesinin iptal edildiği, iptal edilmenin siyasi ve keyfi olduğu, iptal edilmeyen diğer projelerin neden iptal edilmediği ile ilgili kamuoyunda oluşan birçok iddiaların kurulacak bir Meclis Araştırma Komisyonu tarafından görülmesi ve tespit edilmesi amacıyla Anayasa’nın 98. ve içtüzüğümüzün 104. ve 105.i maddeleri gereğince Meclis Araştırma Komisyonu açılmasını saygılarımızla arz ederiz” ifadelerine yer verdi.

 

Etiketler: » » » »
Share
503 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?