logo

Bayraktutan: Elimizi Değil, Gövdemizi Taşın Altına Koymak Gerekir!

CHP Artvin Milletvekili Bayrakutan, katıldığı canlı yayında “Eğer sorunları çözme istiyorsak, 13 yıldır bu ülkenin yaşadığı travmayı ve sorunları ortadan kaldıracak bir siyasal tabloyu istiyorsak, elimizi taşın altına değil, gövdemizi taşın altına koymak gerekir” dedi.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Meclis’te yapılan yemin töreninin ardından Kanal B TV’ye röportaj verdi.

Artvin’den 2. kez milletvekili seçilen Uğur Bayraktutan, TBMM’de yemin yaparak 25. Dönem Yasama çalışmalarına başladı. Meclis’teki tören sonrası Meclis bahçesinde Kanal B’ye Hükümet kurma çalışmalarını değerlendirdi.

─ Sunucu, AKP-MHP Koalisyonu ve AKP-CHP Koalisyonun sordu.

Bakraktutan; “Haziran seçimlerini iyi irdelemek gerekir. Haziran seçimlerin 1 tane kaybedeni var. Hatırlarsanız seçimlerden önce tarafsızlık yemini eden, 400 milletvekili isteyen, Başkanlık sistemini getirmek gerekir diyen siyasi kişi bu seçimi kaybetti. Daha sonra mütevazı bir kişiliğe büründü, öncelikle kaybeden kişinin kim olduğunu tescil ettirmek gerekir. Türkiye’nin laik, demokratik düzenini tehditler ortadan kalkmıştır. Cumhuriyetin nitelikleri alakalı tehditlerde ortadan kalkmıştır.

Genel Başkanımız yüzde 60’lık blok ortaya koydu. Gerçi bu MHP’nin yetkili kişileri tarafından kabul görmedi. Bu seçimde yeni bir siyasi aritmetiğin ortaya çıktığını görüyoruz. Beklentimiz şu geçtiğimiz dönemin muhalefet partilerinden bir hükümetin çıkması özlemimizdi. Türkiye’nin beklentisi de bu. Halka verdiğimiz sözler var. Genel Başkanı’mızın bu konuda çok büyük atılımlar yaptığını biliyorum. 2 yıl içerisinde bütün anti demokratik yasaları değiştireceğini söylüyor. Bizim öne sürdüğümüz 14 maddemizi var. Refahı toplumla yayalım.

Süreç yeni başlıyor. Meclis başkanını seçiyor. Millet en iyi hakemdir. 7 Haziran’da yeni bir tablo ortaya çıktı. Bu Cumhurbaşkanı tarafından sanki çok kötü bir izlenimmiş gibi hava yaratılıyor.

Gelinen tabloda bu Meclis aritmetiğinde bir hükümet çıkacaktır. Ve bu hükümet Türkiye’yi en iyi şekilde yönetecektir.

Buna ilişkin iyimserliğimizi muhafaza ediyoruz. Bakın biz 1995 ve 1999 seçimlerinde haklı nedenlerden dolayı hükümeti bozduk. Türkbank Korkmaz Yiğit olayını hatırlayın. Ona rağmen halk, oyunu bozanı affetmiyor. 2002’yi hatırlayın,  dönem 22-23 alan yüzde DSP, yüzde 1 aldı. MHP’yi, Parlamento dışında bıraktı. ANAP yok oldu.

Genel Başkanımız en baştan beri uzlaşmacı bir genel başkandır. Diğer partileri öteleyen bir tavır ortaya koymadı. 14 maddeyi ortaya koyarak yaşanabilir bir Türkiye’nin yaratılmasında bütün argümanlarını ortaya koydu.

Yeni bir açılıma ihtiyaç var. Diğer siyasi partiler de, ülkenin birliği konusunda, Cumhuriyetin niteliği konusunda, laik devlet, sekuler devlet,  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkesinde hep beraber yaşamak istiyorsak, bunu gerçekleştireceğiz. Ben her zaman diyorum: Bizler Atatürk’ün milletvekilleriyiz.

Koalisyon Kurmak Kolay Yıkmak Zordur

AKP-CHP Koalisyonu benim gönlümden geçen bir koalisyon değildir. Benim gönlümden daha başka bir koalisyon geçiyor. Ancak MHP’nin son açıklamalarında sonra çok zor. Ama ilkeler ve çerçeveler içerisinde ortaya konulursa ve o ilke ve çerçevelere siyasi partiler samimiyetle sahip çıkarlarsa ve o ilkelerin altına attıkları imzaların arkasında dururlarsa yapılabilecek bir şey yok.

Partiler, halkın vermiş olduğu siyasi durum karşısında yeni bir direnme göstereceklerine inanmıyorum. 8 Haziran’daki tablo bellidir. Bu tablonun aritmetik ölçüleri bellidir.

Eğer sorunları çözmek istiyorsak, 13 yıldır bu ülkenin yaşadığı travmayı ve sorunları ortadan kaldıracak bir siyasal tabloyu ortaya koymak istiyorsak, elimiz taşın altına değil, gövdemizi taşın altına koymak gerekir” dedi.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Kanal B’ye verdiği röportajın sonunda şunları kaydetti: “CHP Genel Başkanımız doğru bir yerde duruyor. Açıklamaları ile siyasi politikaları ile genel kamuoyuna yaptığı açıklamalar, Genel Başkanımızın arkasındayız. Genel Başkanımız da gereğini yapacaktır.“

Share
451 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?