logo

Bayraktutan, ‘Elektrik Kesintisi Vatandaşı İsyan Ettirdi’

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Enerji kenti Artvin’de sıklıkla yaşanan elektrik kesintilerinin araştırılması ve yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi amacıyla  TBMM’ye soru önergesi verdi.

Bayraktutan, “Enerji kenti Artvin’de sık sık elektrik kesintileri vatandaşlarımızı isyan noktasına getirmiştir. Artvin ve ilçelerinde sıklıkla kesilen elektrik kesintilerine Artvin halkı anlam verememektedir” dedi.

Bayraktutan TBMM’de yaptığı konuşmasında; “2015 yılında elektrik kesintilerinin artması Artvin halkını adeta canından bezdirmiştir. 31 Aralık 2015 yılbaşı gecesi Hopa ve Arhavi ilçeleri yeni yıla karanlıklar içinde girmiştir. Hopa’nın birçok mahallesi ve köyü, Arhavi’nin tamamı 2015 yılının son gecesinde elektrikler olmadığı için yeni yıla romantik bir şekilde mum ışığında girerek; “Hayaldi gerçek oldu yeni yıla karanlıklar içinde girdik” ifadelerinde bulunarak yaşanan elektrik kesintilerine tepkilerini göstermişlerdir. Bu durum ulusal ve yerel basında defalarca konu olmasına karşın yaşanan mağduriyetlerle ilgili pek bir iyileşme olmamıştır. Çünkü elektrik kesintileri sıklıkla devam etmektedir.

Tabi bu elektrik kesintileri sadece sahil şeridinde yaşanmamaktadır. Arhavi ve Hopa’da yaşanan elektrik kesintilerini aratmayacak boyutta Borçka, Murgul, Artvin, Şavşat, Ardanuç ve Yusufeli şehir merkezlerinde sıklıkla yaşanmakta ve 2016’nın Türkiye’sinde Artvin ve ilçeleri karanlığa gömülmektedir. İlçe merkezlerinde yaşanan elektrik kesintilerinden şikayetçi olan vatandaşlar, sosyo – ekonomik olarak elektrik kesintilerinden olumsuz yönde etkilenmektedir. Birçok aile elektrik kesintilerinden, enerjinin gidip gelmesinden kaynaklı elektrikli ve elektronik eşyaları zarar görmüştür. Elektrik kesintilerinden kaynaklı birçok esnaf iş yapamaz durumdadır. Tarım ve hayvancılık anlamında da bağlantılı olarak etkilenmeler yaşanmaktadır. Tabi bu elektrik kesintileri sadece ilçe merkezlerimizin dışında köylerde daha yoğun yaşanmaktadır. Hatta günlerdir elektik verilmeyen ve hayattan kopan köylerimiz de mevcuttur.

Bünyesinde birçok barajları ve enerji santrallerini barındıran Enerji kenti Artvin’de bu denli sıklıkta elektrik kesintilerinin yaşanmasını vatandaşlarımız anlam verememektedir. O nedenle Artvin ili ve ilçelerinde yoğun şekilde yaşanan elektrik kesintilerinin nedenleri incelenmeli, gerekli bakım, onarım ve yatırımlar yapılmalı, kaynaklanan aksaklıklar ivedilikle giderilmelidir. Kurulacak bir Meclis Araştırma Komisyonu ile tüm bu sorunlar yerinde tespit edilip, yaşanan mağduriyetler bertaraf edilebilir. O nedenle; Anayasa’nın 98nci ve içtüzüğümüzün 104ncü ve 105nci maddeleri gereğince Meclis Araştırma Komisyonu açılmasını saygılarımızla arz ederiz” ifadelerine yer verdi.

Etiketler: » » » »
Share
522 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?