logo

Bayraktutan, Doğalgazı Sordu

CHP YDK Başkanı ve CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan Artvin’e Doğalgaz hizmetinin gelmemesinin nedenlerinin araştırılıp, yaşanan aksaklıkların tespit edilmesi ve giderilmesi amacıyla Meclis Araştırma önergesi verdi.

Bayraktutan mecliste yaptığı konuşmada; “Her yıl, BOTAŞ veya Hükümet yetkililerinden ‘Doğalgaz olmayan İl kalmayacak’ demeçlerine istinaden ulusal ve yerel basında konuyla ilişkin birçok haber okuyoruz. Ne yazık ki, 2016 yılında Ülkemizde Doğalgaz hizmetinin verilmediği birçok ilimiz hala mevcut. Özellikle seçim bölgem Artvin iline defalarca söz verilmiş olmasına karşın henüz doğalgaz ile ilgili başlatılan bir saha çalışması bulunmamaktadır.

2010 yılında BOTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Fazıl Şenel tarafından yapılan açıklama da “…2-3 yıl içerisinde Artvin ve Hakkari gibi coğrafi açıdan sıkıntılı bölgeler olmak üzere 81 ilin tamamına doğalgazı ulaştıracağız” demiş olmasına karşın, aradan geçen zaman diliminde genel müdürler değişti, takvimler değişti, hükümetler, Başbakanlar değişti ama Artvin’e henüz doğalgaz verilmediği gibi hiçbir saha çalışması da yapılmadı. Aradan 6 yıl geçti bu süre zarfında Artvin halkına seçimlerde söz verildi ama bu sözler maalesef yerine getirilmedi.

Konu ile ilişkin 31 Mart 2016 tarihinde 3213 esas numarasıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanına Artvin doğalgaz hakkında yöneltmiş olduğum soru önergesine dönemin Bakanının imzasıyla verilen cevapta  “… BOTAŞ Genel Müdürlüğünün 2012 yılı yatırım programında yer alan Artvin DGBH projesinin güzergah ön etüt çalışmalarının devam etmekte olup söz konusu projenin 2012 yılı içerisinde mühendislik ihalesine çıkarılması planlanmaktadır. Yapım işi ihalesine çıkılması ile ilgili çalışmalara ise mühendislik çalışmalarının tamamlanmasını müteakip başlayacaktır.” İfadeleri verilmiş olmasına karşın aradan geçen süre zarfında Artvin ili ve ilçelerinde doğalgaz hizmeti verilmemektedir.

Artvin ili ve ilçelerinde vatandaşlar Doğalgaz hizmetinin verilmesini ivedilikle beklemektedir. Ancak yaşanan süreçte verilen sözler yerine getirilmemiştir. En son 7 Haziran seçimleri öncesi dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun Artvin mitinginde Artvin’e doğalgazın geleceği yönündeki ifadelerine karşın beklenti artmış, adı konulmayan nedenlerden dolayı doğalgaz çalışmaları Artvin ilinde henüz başlamamıştır.

Tüm bu süreçler dikkate alındığında; Ülkemizin hemen hemen her noktasında Doğalgaz hizmetinden vatandaşlarımız yararlanırken Artvin ilinde henüz doğalgaz ile ilgili hizmet verilmemesi, mühendislik çalışmalarının yapılmamasının nedenlerinin araştırılıp, söz konusu aksaklıkların tespit edilmesi amacıyla Anayasa’nın 98nci ve içtüzüğümüzün 104ncü ve 105nci maddeleri gereğince Meclis Araştırma Komisyonu açılmasını saygılarımızla arz ederiz” ifadelerinde bulundu.

Etiketler: » »
Share
594 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?