logo

Bayraktutan, Bulanık HES Doğayı Tahrip Edecek

CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan, Ardanuç İlçesi Akarsu köyünde halkının tepkilerine rağmen ve hukuki süreç devam ederken HES şirketinin faaliyet yapmasına dikkat çekerek TBMM’de açıklamalarda bulundu.

CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan TBMM’de yaptığı açıklamada; “Artvin İli Ardanuç İlçesi Akarsu köyünde yapılması planlanan Bulanık HES doğayı tahrip edeceği ve ekolojik  dengeyi bozacağı düşüncesiyle Ardanuç halkı tarafından büyük bir tepki ile karşılanmaktadır. Akarsu Köyü’nde Bulanık Deresi üzerinde yapımı planlanan Bulanık Hidroelektrik Santrali (HES) Projesi için köye daha önce iki kez sondaj makinelerini getirmeye çalışan enerji şirketi, yöre halkının tepkileri üzerine makineleri alarak bölgeden çekilmişti. Ancak 28 Mart 2016 pazartesi sabahı erken saatlerde sondaj makineleri ile köye giren enerji şirketi, HES yapımı için çalışma başlatmak istedi. Olayı haber alan yöre sakinleri de bölgede toplanarak tepkilerini gösterdi ve göstermeye devam etmektedir. Ardanuçlular HES yapımını istememektedir. Ayrıca mahkeme süreci devam ederken HES şirketinin sondaj yapmak için iş makinelerini söz konusu alana taşıması yasal değildir ve toplumdan büyük tepki çekmektedir.

Bu bağlamda; Artvin İli Ardanuç ilçesinde yapımına başlanan veya başlanacak kaç HES projesi vardır? İsimleri ile birlikte tek tek açıklar mısınız? Ardanuç’un Akarsu köyünde yapılması planlanan Bulanık HES projesi ile ilgili hukuki süreç devam etmekte midir? Ardanuç halkının tepkilerine rağmen ve hukuki süreç devam ederken HES şirketinin faaliyet yapmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” ifadelerine yer verdi.

Share
673 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?