logo

Bayraktutan, Alabalık Köylülerinin Derdini Dinledi

Alabalık köyü sakinleri CHP Artvin Milletvekili Bayraktutan’ı ziyaret etti. CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan Artvin Merkez Alabalık Köyü sakinleri ile CHP İl  binasında görüştü. Köy sakinleri HES’ler konusunda Bayraktutan’dan yardım ve destek istedi.

Alabalık köyü sakinleri; ”köyümüz çok büyük bir felakete doğru gidiyor. HES şirketleri yolumuzu, vadimizi, bahçelerimizi, deremizi, suyumuzu, evimizi, kısaca köyümüzün tamamını şimdiden mahvettiler.  Köyümüzde akan sular kurudu. Dere yatakları pasalarla doldu. Arazilerimiz molozlarla doldu. Bu şirketler devletin mührünü bile hiçe sayıp söktüler, ÇEDsiz çalıştılar. Biz size bu halimizi anlatmak için geldik. Artvin Milletvekili Artvin’in, Artvin halkının derdine derman olmak için vardır. Onun için buradayız. Onun için derdimizi size aktarıyoruz” ifadelerine yer verdiler.

CHP Artvin Milletvekili ve Milletvekili Adayı Bayraktutan, nerede Artvin’in sorunu varsa orada olduğunu, milletvekilliği süresince Artvin’in ve Karadeniz bölgesinin sorunlarını meclis kürsüsüne taşıdığını söyledi. Bayraktutan; ”Artvin’in iki büyük sorunu haline gelen maden ve HES sorunu ne yazık ki Artvin halkını olumsuz bir şekilde etkiliyor.  Özellikle son yıllarda maden şirketleri ve hükümet adeta Artvin’i kuşatma altına aldı. Cerattepe’ye girmek için her yola başvuruyorlar. 7 Haziran seçimlerinden hemen sonra makineleriyle Cerattepe’ye dayandılar. Karşılarında Artvin Halkının onurlu ve haklı mücadelesini buldular. Bunlar hukuk, kanun tanımıyor.

HES’ler konusunda da aynı durum söz konusu. ÇED’siz çalışmaya başlayan HES şirketi mahkemeye verilince uyduruk bir ÇED aldılar. Bakın Anayasa’nın 56. Maddesi size meşru müdafaa hakkı tanıyor. Yani hukuk ve kanunlar çerçevesinde köy sakinleri olarak haksızlıklara, yanlışlara dur diyebilirsiniz. Mahkemeye verebilirsiniz. Çeşitli demokratik eylemlerde bulunabilirsiniz. Bu konuda basınla yakın çalışma içinde olun.

HES şirketleri olsun, maden şirketleri olsun, en çok çekindikleri şey medyadır. Medyada haberleri yer alınca çok zorlanıyorlar. En çok korktukları medyadır. Çünkü genellikle bu şirketler düzgün, kanunlara, doğaya, çevreye uygun çalışmıyor.  Gerek yazılı, gerek görsel, gerek sosyal medyadan düşüncelerinizi, köyünüzün halini, yapılan tahribatları fotoğraflayarak yayınlayın. Kamuoyu haberdar olsun. O zaman birlikte bunları durdurabiliriz.

“Ankara’da Bana Ne Düşerse Fazlasını Yapacağım”

Ben Ankara ayağında bana ne düşüyorsa yaparım. Benim orada zaman, mesai kavramım yoktur. Biliyorsunuz parlamento tarihinin en kısa toplantısı ve açılışı 7 Haziran seçimleri sonrası oldu. 24 saat sonra parlamento toplanamadığı için kapandı. Ben bunun 24 saatini Cerattepe için yine parlamento tarihinde ilk olan bir eylemle kapatmış olsum.24 saat arkadaşlarımla birlikte Cerattepe nöbeti tuttum.

Sizler köyünüze, ilinize, ülkenize, milletinize sahip çıktığınız sürece, bizi Ankara’ya güçlü gönderdiğiniz sürece bütün bu yanlışların ve haksızlıkların bir son bulacağı sözünü veriyorum. Artvin insanı daha ne yapsın.  Yılarca hep üretmiş, katma değer yaratmış. Ama kıymetini bilmemişler. Artvin sahipsiz değildir. Sizler varsınız. Bizler varız” dedi.

“Mücadeleye Devam Edin Biz Her Zaman Yanınızda Olacağız”

Valilik ve HES şirketi’nin birlikte köylüyle yaptığı toplantıyı da değerlendiren Bayraktutan; “HES şirketinin yetkilisiyle devlet erkanının gelmesi şık olmamış. Orada köylünün mağduriyeti söz konusu.Okuduğum kadarıyla sözler verilmiş. Ama bunların sözüne güvenemezsiniz. HES şirketi işini bitirdikten sonra kimseyi tanımaz. Devretme, satma imkânları var. Yeni şirket eski anlaşmaları kabul etmiyor. Bunun birçok örneğini biliyoruz. Cerattepe örneğimiz var. Kanunlar ve hukuk çerçevesinde mücadeleye devam edin. Biz her zaman yanınızda olacağız” ifadelerine yer verdi.

 

Etiketler: » » »
Share
952 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?