logo

Bayrak, Gerçek Emek Sahipleri Olarak Bizde Ek Zam İstiyoruz

Türkiye Kamu-Sen Artvin İl Temsilcisi İsrafil Bayrak, “Gerçek emek sahipleri olarak bizde ek zam istiyoruz” dedi.

Bayrak tarafından yapılan açıklamada; “TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre Şubat ayı enflasyonunu geçen aya göre yüzde 0.81 arttı. Geçen Ocak ayında enflasyon  yüzde2,46 olarak gerçekleşmişti.

Hükümet ile yetkili ama etkisiz konfederasyonun imzaladığı toplu sözleşmeye göre memurlar ve memur emeklileri 2017 yılının ilk 6 ayında yüzde 3 zam alacak.

TÜİK’in açıkladığı Şubat ayı enflasyon rakamı memurun 6 ay boyunca alacağı yüzde 3 zammı eritti. Enflasyon şimdiden yüzde 3,27’ye çıktı. Bu durumda memurların 6 ay için almış olduğu yüzde 3 zam eridi, memur 3. ay itibariyle kesesinden yemeye başladı.

Kamuda çalışan 3 milyona yakın memur ile 2 milyona yakın memur emeklisi, hükümetin tutmayan enflasyon hesapları nedeniyle ekonomik kayba uğrayarak, enflasyon mağduru olmaktadır.

Bilindiği üzere, Memur-Sen’in 2016-2017 yılı toplu sözleşmesinde yaptığı enflasyon oyunu sebebiyle, memurlar 2016 yılında  yüzde1.8 enflasyon kaybına uğramıştı. En düşük memur maaşında ortalama aylık kayıp sosyal yardımlar hariç 37 TL, ortalama memur maaşındaki kayıp ise aylık sosyal yardımlar hariç 43 TL civarında gerçekleşmişti.

Anlaşılan o ki, hükümetin daha 3. Aydan şaşan enflasyon hesabı ile memurlar 2017 yılını da büyük zararla kapatacak, enflasyon karşısında ezilmeye devam edecektir. Ayrıca, memurlarımızın büyük bir bölümü de Mart ayı itibariyle yüzde 15’lik vergi diliminden, yüzde 20’lik vergi dilimine girecektir.

Türkiye Kamu-Sen olarak, memurları ve memur emeklilerini yıllardır enflasyona ezdiren hükümeti kınıyoruz. Hükümetin yanlış enflasyon hesaplamaları, ülkemizin içinden geçtiği zor koşullar ve artan döviz memur ve memur emeklilerinin belini bükmüştür.

Hükümeti memurların ve memur emeklilerinin mali haklarında iyileştirme yapmaya, enflasyon kaybının telafisi için acilen ek zam yapmaya davet ediyoruz” dedi.

Share
539 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?