logo

Batum’da “MÜSİAD Karadeniz Buluşması” İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi

“Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Karadeniz Buluşması” İstişare Toplantısı 24 Şubat tarihinde Batum’da gerçekleştirildi. Toplantıya katılan Türkiye’nin Gürcistan Tiflis Büyükelçisi Fatma Ceren Yazgan, ekonomik ve ticari ilişkilerinin halklar arasındaki ve devletlerarasındaki ilişkilerin temelini belirlediğini söyledi.

Batum MÜSİAD Şubesinin düzenlemiş olduğu altı il şubesinin katılımıyla gerçekleşen “MÜSİAD Karadeniz Buluşması” İstişare toplantısına Tiflis Büyükelçisi Fatma Ceren Yazgan, Batum Başkonsolosu Makbüle Koçak, Batum Ticaret Ateşesi Mikail Develioğlu, Batum Ticaret Odası Başkanı Tamaz Shavadze, Genel Merkez Genel Başkan Vekili Mahmut Asmalı, Hopa Kaymakamı Ferit Görükmez, Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan, MÜSİAD Şube Başkanları, Batum Şube Başkanı Nuri Sarı, Tiflis Şube Başkanı Özgür Yücel, Rize Şube Başkanı Recep Taylan, Trabzon Şube Başkanı Ali Kaan, Ordu Şube Başkanı Süleyman Dinçsoy, Samsun Şube Başkanı Haluk Tan, Hopa Ticaret Oda Başkanı Osman Akyürek, Yusufeli Ticaret Oda Başkanı, Mehmet Bülent Özdemiroğlu, Çorum Ticaret Oda Başkanı, Dernekler, Basın Ve Sivil Toplum Örgütleri katıldı.

Büyükelçi Yazgan: 2017 Yılı İçin Ticari Hacminin Bir Milyar Beş Yüz Milyar Dolar Civarında

Tiflis Büyükelçimiz Fatma Ceren Yazgan toplantıda yaptığı konuşmada, ekonomik ve ticari ilişkilerinin halklar arasındaki ve devletlerarasındaki ilişkilerin temelini belirlediğini ifade ederek 2017 yılı için ticari hacminin bir milyar beş yüz milyar dolar civarında olduğunu ifade etti.

Yazgan açıklamalarının devamında; “Gürcistan’dan Türkiye’ye yaptığımız doğrudan yatırımlar 2 milyar dolar civarıdır. Türk müteahhitlik Gürcistan’da 2 Milyarı aşan 3 Milyara yaklaşan üstlenimlerde bulundular. Türkiye’nin Gürcistan’la ekonomisi 25 yıldır gelişiyor. Ve biz ortak büyük projeler geliştirdik. Bakü Tiflis Kars geçen sene işlevsel hale geldi. Bu sene ayrıca TANAP Projesi tamamlanıyor. Petrol hattı mevcut.

Türk ekonomisinin ve Gürcistan işbirliğimizin temel taşı küçük ve orta ölçekli işletmelerin bizlere Türkiye’de büyümeyi sağlayan gelirin dağılımını sağlayan AR-GE dediğimiz aslında sanayi bölgelerimizde şehirlerimizde gelişmeyi sağlayan organik ekonomi bu organik ekonomi üretimi destekleyen bir ekonomi. Bu yapının Gürcistan’a taşınmasında bizim deneyimlerimizin hatalarımızdan arındırılarak kazan kazan olarak ortak kazanımlarımıza dönüştürülmesinde büyük fayda görüyoruz dolayısıyla yeni teknolojilerin katma değeri olan ekonomik girişimlerin Gürcistan’la birlikte geliştirilebilmesi için Gürcistan hükümetinin sağlayabileceği bazı koşullardır. Çünkü Gürcistan bu coğrafyada göreceli avantajını yatırım yapılabilir ülke niteliği kazanmakla bulmuş. Yani burada şirket kurmak kolay ama para kazanmak zor. Para kazanmak için bugüne kadarki kazanımlarınızı bugüne kadar bilmiş olmanız lazım. Bizler 25 yıldır burada bulunan öncü şirketlerimizi ve başarılı iş adamlarımızla bir aradayız bugün ve de bizlere düşen bu alt yapıyı hazırlamaktır. Peki önümüzdeki dönemde ne yapmak istiyoruz. Büyükelçilik olarak vizyonumuz; öncelikle burada hangi işi yapmak istiyorsanız öncelikle bilgi lazım. Ben sizlere bildiğiniz işi yapmanızı öneririm.

Yani yeni yeni bir ülkeye bilmediğiniz bir işi değil bildiğiniz bir işi yapmaya gidin. İkincisi de güvendiğiniz insanlarla çalışın. Güvendiğiniz insanlar ise iş yapma niteliği olan insanlarla iş yapın. Üçüncüsü ise başkalarının hatalarından öğrenmek lazım. Burada iş yapmış arkadaşlarınızla açıkça bir platformda görüşmeniz lazım. Dördüncüsü de sektörler arası deneyimler hakkında iletişim kurun. Bütün bu koşulardan yararlanırken de Tiflis’i unutmayın.

Rant ekonominin bir gerçeği ama kazanılan paranın hayırlı işlere ulaşması gerekir. Bizler burada dost ve komşu bir ülkedeyiz. Buraya gelen bütün Türk iş adamları buraya geldiği zaman Türkiye’yi tanıtıyor. Bir dahaki gelişinizde de bereketli günler diliyorum” ifadelerini kullandı.

Yazgan’ın açıklamalarının ardından Batum Ticaret Odası Başkanı Tamaz Shavadze yaptığı açıklamada, “Türkiye’den gelen işadamlarına katılımlarından dolayı teşekkür ettikten sonra Gürcistan ve Batum Acara ile ilgili kısa bir tanıtımda bulundu. Shavadze Gürcistan’da yatırımına başlanan ve tamamlanmak üzere olan yatırımlara ilişkin bilgiler aktarırken, Türk işadamlarının yapabilecekleri yatırım alanlarına ilişkinde açıklamalarda bulundu. Gürcistan Hükümeti’nin ve Batum Acara Özerk Bölgesi’nin vergi sistemleri hakkında da önemli bilgiler aktaran Shavadze, toplantıya katılan işadamlarını Gürcistan ve Acara Özerk bölgesine yatırım yapmaya davet etti.

MÜSİAD Şube Başkanları Batum Şube Başkanı Nuri Sarı’dan Selamlama Konuşması

MÜSİAD Şube Başkanları Batum Şube Başkanı Nuri Sarı ise kısa bir selamlama konuşması yaparak toplantıya katılan, destek veren ve katkı sunan herkese teşekkür etti. Bu tür toplantıların ilerleyen süreçlerde de devam edeceğinin altını çizen Sarı, Türkiye’nin Gürcistan ile olan ticari ilişkilerinin gelecekte çok daha iyi seviyelere geleceğini görmekten de mutlu olduklarının altını çizdi” dedi.

MÜSİAD Genel Merkez Genel Başkan Vekili Mahmut Asmalı, İki Ülke Arasındaki Ticari İlişkilerden bahsetti

MÜSİAD Genel Merkez Genel Başkan Vekili Mahmut Asmalı ise; MÜSİAD Batum şubemizin ev sahipliğinde bir araya geldiğimiz bu güzel organizasyondan dolayı hepinize teşekkür ederim diyerek MÜSİADI’ı kısaca tanıttıktan sonra konuşmasına şöyle devam etti:

“Gürcistan komşu ülke ve stratejik nokta olması yanından Türkiye’nin en önemli ticari ortaklarından biri. Türkiye’nin Gürcistan’a olan ihracatının 2017 yılının bir önceki yıla göre yüzde 2, 8 oranında artarak 1.2 Milyar Dolara yükselmiştir. Türkiye’nin Gürcistan’la ithalatı ise yine bir önceki yıla göre yüzde 1.7 oranında artarak 220 milyon dolar seviyesine ulaştığını görüyoruz. Başta demir- çelik, plastik, boru, inşaat demiri, temizlik malzemeleri, tıbbı ilaç ihraç ederken Gürcistan’dan da abraşımsı deniz ürünleri, kimyasal gübre ürünleri ithal ediyoruz. 2002 2017 yılları Türkiye’den Gürcistan’a yapılan doğrudan yatırım 208 milyar dolar olup bu dönemde de Gürcistan’dan Türkiye’de olan doğrudan yatırımlar 50 milyon dolara ulaşmıştır.”

Toplantının son konuşmacısı MÜSİAD Batum Şube Genel Sekreteri Turgut Bakır’ın katılımcılara yönelik teşekkür konuşmasıydı. Bakır, Batum Şubesi olarak Karadenizli işadamlarını Batum’da ağırlamaktan dolayı mutlu olduklarını ve şube olarak benzeri etkinliklere daha imza atacaklarını ifade etti.

Toplantıya katılan tüm katılımcılara Türkiye’nin Suriye’nin Afrin Bölgesi’nde yaptığı Zeytin Dalı Harekatını temsilen zeytin dalı dağıtıldığı dikkatlerden kaçmazken, toplantıya katkı gösteren ve katılımları ile toplantının amacına ulaşmasına katkı sunan katılımcılara plaketlerin verilmesi ile toplantı son buldu. Toplantının sona ermesinden sonra serbest zaman bölümüne geçildi ve yenilen akşam yemeğinin ardından etkinlik son buldu.

Share
529 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?