logo

Başoba Ortaokulu TÜBİTAK Bilim Fuarı Gerçekleştirildi

Hopa Başoba Ortaokulunun çeşitli derslerden 11 öğretmeninin danışmanlık yaptığı 33 öğrenci, 4 matematik, 7 fen ve teknoloji, 2 müzik, 3 İngilizce, 3 sosyal bilgiler, 1 Türkçe, 2 beden eğitimi, 2 bilişim teknolojileri, 1 resim, 2 teknoloji tasarım olmak üzere, toplam 27 proje ile TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarını sergiledi.

İl Milli Eğitim Müdürü Abdülcelil Kahveci, Hopa İlçe Jandarma Komutanı Sancar Aydın, İlçe Milli Eğitim Müdür Cafer Döne, Hopa Meteoroloji İstasyon Müdürü Ali Olcay Demirel, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Aytekin Gürbulak, Hopa İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sezai Aydın ile okul müdürleri,  veli ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi. Programda Okul öncesi ve 1. sınıf öğrencilerin gösterisi büyük ilgi topladı.

Proje Yürütücüsü Pelin Turan, sergi açılışı öncesi fuar hazırlıkları hakkında bilgi verdi. Etkinliğin hazırlanmasındaki amaçlarının öğrencilerin geleceğe daha farklı bakış açıları ile bakmalarını sağlamak ve düşünme becerilerine destek olmak olduğunu belirtti ve konuşmasında: “Bugün burada toplanmamıza vesile olan bilim fuarları, öğrenmeye istekli, merak eden, araştırmacı ve bilinçli bireylerin yetişmesine katkı sağlayan bir eğitim ve öğrenme metodu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilim fuarları, çevreye bilimsel bir gözle bakmamızı sağlar, kendi yaratıcılığımızın farkına varmamıza, yeni beceriler geliştirmemize ve merak ettiğimiz konular hakkında bilgi sahibi olmamıza katkıda bulunur. Bilim Fuarları, bunların yanı sıra, bilimin hayattaki öneminin kavramasına ve öğrencilerin derslerine daha yüksek motivasyonla devam etmesine yardımcı olur. Öğrencilere belirlediğiniz konularda kendi keşiflerini yapma olanağı sunar. Böylece derslerde, kitaplarda ve laboratuar uygulamalarında öğrendiklerini kendi projeleri içinde pekiştirmesine imkân verir.

Bu tür etkinlikler öğrencilerin, icat yeteneğini ortaya çıkararak hayal gücünü geliştirir. Öğrencilerin geleceğine büyük katkı sağlayacak çalışmalar böyle küçük projelerle başlar. Yani günümüz teknolojisinde gördüğümüz bir araç, bir kayak malzemesi, bir araba, bir uçak sıfırdan yapılmamıştır. Binlerce yıllık birikimin eseridir. Umarım sizlerin de bu yaşlarda başladığınız, yaptığınız bu çalışmalar ileride sizin daha büyük işler yapmanız için vesile olur. Başoba Ortaokulu olarak geleceğin bilim adamlarının, öğrencilerimizin kendi bilgi, beceri, araştırma ve imkânlarıyla danışman öğretmenlerin rehberliğinde oluşturdukları çalışmaları sizlerle paylaşmak istedik. Katılımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ederiz” dedi.

Sergide konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdür V. Abdulcelil Kahveci; 4006 Bilim fuarlarını İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak önemsediklerini, özellikle öğrencilerimizin projelerini görmek için ziyaret etmeye çalıştıklarını belirtti. Ayrıca köy okulu olan Başoba Ortaokulu’nun Bilim Fuarı çalışmalarına katılımının öğrencilerin özgüveni açısından önemsediğini, bu çalışmanın gelecekte daha büyük projelere vesile olacağı temennisinde bulundu. Abdulcelil Kahveci; bu etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen tüm idareci, öğretmen, öğrenci ve velilere desteklerinden dolayı memnuniyetini belirtti.

Okulu ziyaret eden Abdulcelil Kahveci tüm öğrencilere çeşitli kitap hediye etti.

Etiketler: » »
Share
1878 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?