logo

Başkanlık Sisteminden Neden Korkuyoruz?


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Özallı yıllardı. Rahmetli Turgut Özal, Türkiye’nin gündemine o dönem ‘Başkanlık’ sistemini sokmuştu. Aslında hemen hepimizin genlerinden kaynaklı alışık olduğumuz o sistemi tartışmamız ve de biran önce geçmemiz gerektiği gerçeğini tartışmaya açmıştı.

O yıllarda başkanlık sistemi tartışması Turgut Özal korkusu nedeniyle yeterince tartışılmamış ve Turgut Özal’ın tek başına ülkeyi yönetmesinin ülkeyi gereceği ve de padişahlık sisteminin yeniden gündemimize gireceği gerekçesiyle Başkanlık sistemi yeterince tartışılamadan gündemden düşmüştü. Turgut Özal’ın ölümü ile ülkemizde yeniden koalisyonlu dönemler yaşanmaya başlayınca da bu konu uzun bir süre de gündemimize gelmemişti. Son 5-6 yıldır da Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme getirmesi ile Başkanlık tartışmaları yeniden alevlenmişti. Özellikle de son bir yıldır da altı yanan kazan gibi de bu tartışma tütüp duruyor.

Türk toplumu tarih boyunca her zaman lider aramıştır. Liderlerinin güçlü olduğu ve mutlak hakim olduğu dönemlerde de Türk toplumu ciddi başarılar elde etmişti. Tarihimiz büyük liderlerin başarıları ile doludur. Şöyle bir geçmişe baktığımızda Atilla’dan Osman Gaziye, Fatih’ten Mustafa Kemal Atatürk’e kadar da büyük liderlerin bu topluma hakim oldukları dönemlerde Dünya’yı sarstığımız gerçeği ortadadır. Baktığımız zaman Türkiye Cumhuriyeti döneminde de benzer durumlar yaşanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk, Adnan Menderes, Turgut Özal ve Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü liderlik portföyleri ile birlikte ülkede her daim bir yükseliş ve ilerleme yaşanmıştır. Evet mutlak kayıplar ve acılar yaşanmış olsa da bu liderler ile ancak ilerleme kaydedilebilmiştir.

Sadece Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş dönemini incelediğimizde dahi ordusuna savaşmayı değil ölmeyi emreden bir lider ülkesinin kurtuluşunu sağlamış, kurtuluşu sağlamanın yanı sıra da hızlı bir dönüşüm ve gelişimin altına imza atılmıştır. Bugün başkanlık sistemine en çok karşı olan kesimlerin dahi kabul ettiği bir gerçek vardır ki Mustafa Kemal Atatürk, ülkenin tek hakimi ve mutlak ergi olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin parlak 15 yılının altındaki başarının mimarıdır.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde başkanlık sistemini en çok eleştiren kesim her daim Türk solu olmuştur. Oysa ki Türk solunun tarihini de incelediğimizde siyasal başarıda güçlü liderler döneminde yaşanmıştır. İsmet İnönü, Bülent Ecevit çok güzel iki örnektir. Halkın önüne bu liderlerle çıkan Türk solu, halkın büyük bir teveccühünü kazanmış ve ülke idaresinin mutlak hakimleri olmuştur. Böylesine bir gerçeği bugün görmezden gelen Türk solu güçlü lider üretememekten kaynaklı olarak siyasal başarıdan da uzak kalmıştır.

Evet, başkanlık sisteminin eksileri vardır. Mutlak hakim bir lider ülkede bir takım anti demokratik tavırlara girebilir. Evet, mutlak hakim bir lider, demokrasinin ikinci plana itilmesini sağlayabilir. Ancak bu ve benzeri korkularda doğrudan vazgeçmemize neden olmamalıdır. Lider isimleri üzerine yapılan tartışmalar bir ülkenin gelecekte elde edebileceği başarıların önüne de geçmemelidir. İsimler üzerine yaptığımız tartışmalar bütünü görmemizi engelleyerek ülkemizde koalisyonların oluşturduğu sıkıntı ve sorunları ve de bunlara bağlı olarak yaşadığımız başarısızlıkları ve de gerilimleri unutmamızı sağlamamalıdır. Sağlıklı bir şekilde düşündüğümüzde koalisyonların yada çok başlı yönetimlerin oluşturduğu sorunları göz ardı yapmamızı sağlayacaktır.

Recep Tayyip Erdoğan’ı Yenmenin Tek Yolu Da Aslında Başkanlık Sistemidir

Dün Özal’ı bugün ise Erdoğan’ı düşünerek Başkanlık sistemine ‘Hayır’ deniliyor. Bunu anlamak aslında pek mümkün görünmüyor. Dün Özal, yüzde 45’ler ile ülkeyi yönetirken bugün Erdoğan’ın ise aldığı (Cumhurbaşkanlığı seçimi hariç) yüzde 49’lar olmuştur. Yani yüzde 51’in dışarıda kaldığı bir yönetim şekli. Bu durumu içine sindirenlerin bugün Erdoğan korkusu nedeniyle ‘Hayır’ demeleri anlaşılır değildir. Bakınız son Cumhurbaşkanlığı seçimini ele aldığımızda Erdoğan’ın zaferinin altında Erdoğan’ın karşısına çıkarılan yanlış adayların rolünün büyük olduğunu göreceksiniz. Son 1 Kasım seçimlerinde dahi 7 Haziran’da zafer kazanmış gibi kendilerini algılayan liderlerin aslında başarısız olduklarını görerek koltuklarını terk etmeleri gerçeğini görememelerinden kaynaklı bir AK Parti zaferi yaşandığı gerçeği okunamamıştır. Buna rağmen ortada bir yüzde 49 var iken yüzde 51’e yakın bir bölüm yine AK Parti’nin karşısında oy vermesine rağmen bugün halen Başkanlık sisteminden korkuyoruz.

Aslında ben Başkanlık Sistemi’ni Erdoğan’ın istemesine anlam veremiyorum. Bugün ki koşullarda ülkeyi tek başına yöneten Erdoğan’ın ülkede tek hakim olmasına karşın halen Başkanlık Sistemi’ndeki ısrarı büyük risk alma anlamına gelmektedir. Muhalefetin birleşerek yüzde 50.01’i alması durumunda iktidardan uzaklaşma tehlikesi ile karşı karşıya kalma olasılığı dahi Erdoğan’ın bu sisteme karşı çıkmasını gerektirmez mi? Erdoğan bu riski göze alırken, Erdoğan’a karşı olan muhalefetin yüzde 50.01’i alamayacağından bugün korkması siyasi anlamda acaba nasıl izah edilebilir?

Konuyu toparlayacak olursak isimler üzerinden bir sisteme ‘evet’ yada ‘hayır’ demek yerine bu sistemin içerisinde monte edilecek maddeler üzerinden tartışmalar yapmak daha doğru olmaz mı? Şimdi bu noktada ben bir soru soracağım. Lider üzerinden değil de ülkede yaşanan gerçekler üzerinden soracağım. Valiler, bir ilde 3 yıl bilemedin 4 yıl görev yapıyorlar. Görev yaparken aldıkları kararlar yada yaptıkları icraatlar ile sadece hükümete karşı sorumlu oluyorlar. Halka karşı hiçbir sorumlulukları bulunmuyor. Halk valilerin icraatlarına karşı düşüncelerini bir yere kadar iletebilir iken valilerin görevde kalmalarına yada kalmamalarına yine iktidar karar veriyor. Böylesi bir durumda halk ne kadar yönetime katılıyor. Bugün ülkemizde demokrasi var ve halkın yönetime katılması dediğimiz bir ortamda Valiler üzerinden yerel yönetime halk ne kadar müdahil olabiliyor. Başkanlık sisteminde valileri seçme hakkımızın gelmesi ile birlikte yerel yönetime katkı sağlamamız doğru olmaz mı?

Bu tartışma dahi Başkanlık sistemini daha doğru zeminlerde tartışmamızı sağlamaz mı? Valilerin seçilmesini yine Güneydoğu’da yaşanabilecek olumsuzluklar korkusuyla reddedersek ülke olarak ileriye daha ne kadar güvenle bakabiliriz ki? Bu korkuların bugüne kadar bizi bir yere getirmediği gerçeği varken, korkularımızı bir kenara bırakarak gerçekleri tartışmaya açarsak doğru yolu bulacağımıza inanıyorum.

Korkuları yenmemiz dileğiyle…

Share
354 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Günah Keçisi Tolga Gül, Vurun Abalıya

  21 Eylül 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bugün ki yazımızı da kendi içsel isyanımıza ayıralım. Yazımın başlığında da okuduğunuz gibi Artvin’de her alanda aranan bir günah keçisi var ve o günah keçisi benim. İtiraf ediyorum. Beni yok edin. Bitirin. Çöpe atın. Öldürün de kurtarın. Bu sözleri neden dolayı mı sarf ediyorum. Hayatımın her alanında sürekli bir günah keçisi ilan ediliyor olmaktan dolayı sarf ediyorum. Özel hayatımdan sosyal hayatıma kadar her alanda günah keçisi ilan edilmek beni o derece sıktı ki bazen yaşama azmimi bile kaybeder hale geliyorum. Bu sebeple biraz isyanımı...
 • Sosyal Medya Yoluyla Toplumun Bilinç Altına Subliminal Mesaj Yüklüyorlar

  20 Eylül 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  “Sana bir şey göndereceğim oku tamam mı? Banada arkadaşım gönderdi okumadan önce içinden çok istediğin şeyi üç kez tekrarla sonra aşağıdaki yazıyı oku .........Unutma önce üç kez çok istediğin şeyi tekrarla........Bismillahirrahmanirrahim lahavle vela kuvvete illah billahi aliyyül azim. Amin ....bu mesajı 20kişiye gönder dilediğin kabul oluyor. İnanmıyordum ama harbiden oluyor eğer silersen veya.....Göndermezsen. Allah dilediğini kabul etmesin. Şimdi saatine bak 9 dakika sonra seni mutlu eden bir olay olacak ... Çok zor değil kopyala gönder. Ya...
 • TEOG sınavının kalkması nedeni ile söyleyeceklerim var

  20 Eylül 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Kısaca söyleyeceğim. Eğitim ve öğretimin başarılı olması için; 1.Öğretmenlerin maaşlarının yüksek olması gerekir. 2.Tüm okulların eksiksiz olarak eğitim araçları ile donatılması gerekir. 3.Okul bitirildiğinde öğrencilerin hemen iş bulma imkanına sahip olmaları gerekir. İkide bir sistem değişikliği ise gerekmez....
 • Ekonomiye El Atılması Lazım Sayın Cumhurbaşkanım!

  19 Eylül 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Türkiye’de ekonomik anlamda işlerin yolunda gittiğine dayalı olarak ekonomiden sorumlu bakanların açıklamalarını okuyorum da çok güleceğim geliyor. Sürekli rakamlarla iyi gösterilme çabasında ki ekonomin halkın ekonomisine hiçbir faydası olmadığını artık anlamamız gerekiyor. Şunu unutmamak gerek ki bir ülkede hükümetlerin yıkılışlarının en temel sebeplerinden biri hiç kuşku yok ki rakamsal ekonomik bozukluklar değil vatandaşın cebindeki ekonomik bozukluklardır. Bunu en iyi bilen de hiç kuşku yok ki Adalet ve Kalkınma Partisi’dir. AK Parti’yi ik...