logo

Başkanlık Sisteminden Neden Korkuyoruz?


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Özallı yıllardı. Rahmetli Turgut Özal, Türkiye’nin gündemine o dönem ‘Başkanlık’ sistemini sokmuştu. Aslında hemen hepimizin genlerinden kaynaklı alışık olduğumuz o sistemi tartışmamız ve de biran önce geçmemiz gerektiği gerçeğini tartışmaya açmıştı.

O yıllarda başkanlık sistemi tartışması Turgut Özal korkusu nedeniyle yeterince tartışılmamış ve Turgut Özal’ın tek başına ülkeyi yönetmesinin ülkeyi gereceği ve de padişahlık sisteminin yeniden gündemimize gireceği gerekçesiyle Başkanlık sistemi yeterince tartışılamadan gündemden düşmüştü. Turgut Özal’ın ölümü ile ülkemizde yeniden koalisyonlu dönemler yaşanmaya başlayınca da bu konu uzun bir süre de gündemimize gelmemişti. Son 5-6 yıldır da Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme getirmesi ile Başkanlık tartışmaları yeniden alevlenmişti. Özellikle de son bir yıldır da altı yanan kazan gibi de bu tartışma tütüp duruyor.

Türk toplumu tarih boyunca her zaman lider aramıştır. Liderlerinin güçlü olduğu ve mutlak hakim olduğu dönemlerde de Türk toplumu ciddi başarılar elde etmişti. Tarihimiz büyük liderlerin başarıları ile doludur. Şöyle bir geçmişe baktığımızda Atilla’dan Osman Gaziye, Fatih’ten Mustafa Kemal Atatürk’e kadar da büyük liderlerin bu topluma hakim oldukları dönemlerde Dünya’yı sarstığımız gerçeği ortadadır. Baktığımız zaman Türkiye Cumhuriyeti döneminde de benzer durumlar yaşanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk, Adnan Menderes, Turgut Özal ve Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü liderlik portföyleri ile birlikte ülkede her daim bir yükseliş ve ilerleme yaşanmıştır. Evet mutlak kayıplar ve acılar yaşanmış olsa da bu liderler ile ancak ilerleme kaydedilebilmiştir.

Sadece Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş dönemini incelediğimizde dahi ordusuna savaşmayı değil ölmeyi emreden bir lider ülkesinin kurtuluşunu sağlamış, kurtuluşu sağlamanın yanı sıra da hızlı bir dönüşüm ve gelişimin altına imza atılmıştır. Bugün başkanlık sistemine en çok karşı olan kesimlerin dahi kabul ettiği bir gerçek vardır ki Mustafa Kemal Atatürk, ülkenin tek hakimi ve mutlak ergi olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin parlak 15 yılının altındaki başarının mimarıdır.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde başkanlık sistemini en çok eleştiren kesim her daim Türk solu olmuştur. Oysa ki Türk solunun tarihini de incelediğimizde siyasal başarıda güçlü liderler döneminde yaşanmıştır. İsmet İnönü, Bülent Ecevit çok güzel iki örnektir. Halkın önüne bu liderlerle çıkan Türk solu, halkın büyük bir teveccühünü kazanmış ve ülke idaresinin mutlak hakimleri olmuştur. Böylesine bir gerçeği bugün görmezden gelen Türk solu güçlü lider üretememekten kaynaklı olarak siyasal başarıdan da uzak kalmıştır.

Evet, başkanlık sisteminin eksileri vardır. Mutlak hakim bir lider ülkede bir takım anti demokratik tavırlara girebilir. Evet, mutlak hakim bir lider, demokrasinin ikinci plana itilmesini sağlayabilir. Ancak bu ve benzeri korkularda doğrudan vazgeçmemize neden olmamalıdır. Lider isimleri üzerine yapılan tartışmalar bir ülkenin gelecekte elde edebileceği başarıların önüne de geçmemelidir. İsimler üzerine yaptığımız tartışmalar bütünü görmemizi engelleyerek ülkemizde koalisyonların oluşturduğu sıkıntı ve sorunları ve de bunlara bağlı olarak yaşadığımız başarısızlıkları ve de gerilimleri unutmamızı sağlamamalıdır. Sağlıklı bir şekilde düşündüğümüzde koalisyonların yada çok başlı yönetimlerin oluşturduğu sorunları göz ardı yapmamızı sağlayacaktır.

Recep Tayyip Erdoğan’ı Yenmenin Tek Yolu Da Aslında Başkanlık Sistemidir

Dün Özal’ı bugün ise Erdoğan’ı düşünerek Başkanlık sistemine ‘Hayır’ deniliyor. Bunu anlamak aslında pek mümkün görünmüyor. Dün Özal, yüzde 45’ler ile ülkeyi yönetirken bugün Erdoğan’ın ise aldığı (Cumhurbaşkanlığı seçimi hariç) yüzde 49’lar olmuştur. Yani yüzde 51’in dışarıda kaldığı bir yönetim şekli. Bu durumu içine sindirenlerin bugün Erdoğan korkusu nedeniyle ‘Hayır’ demeleri anlaşılır değildir. Bakınız son Cumhurbaşkanlığı seçimini ele aldığımızda Erdoğan’ın zaferinin altında Erdoğan’ın karşısına çıkarılan yanlış adayların rolünün büyük olduğunu göreceksiniz. Son 1 Kasım seçimlerinde dahi 7 Haziran’da zafer kazanmış gibi kendilerini algılayan liderlerin aslında başarısız olduklarını görerek koltuklarını terk etmeleri gerçeğini görememelerinden kaynaklı bir AK Parti zaferi yaşandığı gerçeği okunamamıştır. Buna rağmen ortada bir yüzde 49 var iken yüzde 51’e yakın bir bölüm yine AK Parti’nin karşısında oy vermesine rağmen bugün halen Başkanlık sisteminden korkuyoruz.

Aslında ben Başkanlık Sistemi’ni Erdoğan’ın istemesine anlam veremiyorum. Bugün ki koşullarda ülkeyi tek başına yöneten Erdoğan’ın ülkede tek hakim olmasına karşın halen Başkanlık Sistemi’ndeki ısrarı büyük risk alma anlamına gelmektedir. Muhalefetin birleşerek yüzde 50.01’i alması durumunda iktidardan uzaklaşma tehlikesi ile karşı karşıya kalma olasılığı dahi Erdoğan’ın bu sisteme karşı çıkmasını gerektirmez mi? Erdoğan bu riski göze alırken, Erdoğan’a karşı olan muhalefetin yüzde 50.01’i alamayacağından bugün korkması siyasi anlamda acaba nasıl izah edilebilir?

Konuyu toparlayacak olursak isimler üzerinden bir sisteme ‘evet’ yada ‘hayır’ demek yerine bu sistemin içerisinde monte edilecek maddeler üzerinden tartışmalar yapmak daha doğru olmaz mı? Şimdi bu noktada ben bir soru soracağım. Lider üzerinden değil de ülkede yaşanan gerçekler üzerinden soracağım. Valiler, bir ilde 3 yıl bilemedin 4 yıl görev yapıyorlar. Görev yaparken aldıkları kararlar yada yaptıkları icraatlar ile sadece hükümete karşı sorumlu oluyorlar. Halka karşı hiçbir sorumlulukları bulunmuyor. Halk valilerin icraatlarına karşı düşüncelerini bir yere kadar iletebilir iken valilerin görevde kalmalarına yada kalmamalarına yine iktidar karar veriyor. Böylesi bir durumda halk ne kadar yönetime katılıyor. Bugün ülkemizde demokrasi var ve halkın yönetime katılması dediğimiz bir ortamda Valiler üzerinden yerel yönetime halk ne kadar müdahil olabiliyor. Başkanlık sisteminde valileri seçme hakkımızın gelmesi ile birlikte yerel yönetime katkı sağlamamız doğru olmaz mı?

Bu tartışma dahi Başkanlık sistemini daha doğru zeminlerde tartışmamızı sağlamaz mı? Valilerin seçilmesini yine Güneydoğu’da yaşanabilecek olumsuzluklar korkusuyla reddedersek ülke olarak ileriye daha ne kadar güvenle bakabiliriz ki? Bu korkuların bugüne kadar bizi bir yere getirmediği gerçeği varken, korkularımızı bir kenara bırakarak gerçekleri tartışmaya açarsak doğru yolu bulacağımıza inanıyorum.

Korkuları yenmemiz dileğiyle…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hayat Evet-Hayır Yarışması Değil

  18 Mart 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Özgür irade beyanı robotlaşmaktan kurtuluş, aptallaşmaktan kurtuluş için gerekli Talebe eğitiyorsanız önce özgürleştirin Özgür olmayan öğrenci eğitmek onu aptallaştırır. Yazar Gamze Hanım yenemeyeceğiniz yükün altına girmeyin hayır deyin derken önemli bir konuya değinmiş. Hayat diri olmaktır. Sorgulamak, anlamlı bir resim aramaktır. Evlenen eşler nikâh masasına gelinceye kadar sözleşmiştir. Nikâh masasında evet veya hayır demeleri hayata bakış tarzına bağlıdır. Hayat ın anlamlı ise evet veya hayır demenizin de bir anlamı vard...
 • Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Artvin’e Büyük Eser Kazandırdı

  17 Mart 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  Devlet Başkanımız  ve  Hükümetimiz, milletimize özellikle bölge insanımıza verdiği değerin bir sonucu olarak Cankurtaran  Tünelini inşa etti.29 Ekim 2010 tarihinde temeli dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  şimdiki  Başbakanımız  Sayın Binalı YILDIRIM  tarafından atıldı. 1 Mart 2018 tarihinde Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan, Milletvekilimiz Dr. İsrafil Kışla, İl başkanımız Erkan Balta ve halkımızın katılımı ile  bu güzel eser halkımızın hizmetine açıldı. Bölge insanı olarak çok mutluyuz ve müteşekkir...
 • Hülya Avşar’ın “..erkek çalışsın, kadın evde çocuklarını kendi büyütsün..” sözleri hakkında düşüncelerim

  16 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: “Bir erkek çocuğunun oyuncak silahla oynamasına karşı kız çocuğunun oyuncak bebekle oynaması ne kadar kız çocuğunun fıtratına uygunsa Hülya Avşar’ın bu sözleri de o kadar bayanların fıtratına uygundur. ..... Şu muasır medeniyet seviyesine çıkmış sanatçılar Hülya Avşar’ın bu sözlerinize niçin bu kadar tepki gösterdiler bir türlü anlayamadım. Bunların kafasında nasıl bir çağdaşlık var acaba? …...Sanatçılar bu konuda Hülya Avşar’ı niçin bu kadar şiddetli ve alaycı tarzda eleştiriyorlar? Bence bayan sanatçılar Hülya Avşar gibi düşün...
 • Post-modernizm

  14 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Modernizme tepki gösterip yeni arayışlara yönelmeyi ifade eden bir kavram. 1.Kavram Post-modernizm“in sözlük anlamı “modernizm sonrası” ya da “modernden itibaren” dir. Postmodernistler modern yaşamı sorgulayan ve reddeden bir tavrı benimserler. 2.Modernizm ve Post-modernizm İlgisi Post-modernizmi anlamak için modernizmin ne olduğunu anlamak gerekir. Post-modernizm, modernizmin bir uzantısı olarak ortaya çıkmıştır. Modernizm “şimdi, yeni başlayan” anlamındadır. Modern kelimesi latince “modernus” kelimesinden türetilmişt...