logo

Başkan Uçar;  “Öğrencilerimiz Bize Ailelerinin Emaneti”

Artvin Çoruh Üniversitesi’nde geçtiğimiz günlerde öğrenci taşıma meselesi yüzünden çıkan tartışma ve devamında yaygın medyada çıkan haberlerle ilgili S.S. 37 No’lu Minibüsçüler ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi (Seyitler Taşıma Kooperatifi) Başkanı Halit Uçar açıklama yaptı.

Kooperatif Başkanı Halit Uçar yaptığı yazılı basın açıklamasında, yaşanan küçük çaplı bu tatsızlığın kendilerini de üzdüğünü ifade ederek, olayın özellikle de yaygın medyada farklı noktalara taşınmak istendiğini vurguladı. Başkan Uçar, 2008 yılından bu yana Seyitler Köyü’nde öğrenci taşımacılığı noktasında hizmet veren kooperatifin isminin bu tür olumsuzluklarla anılmasından üzüntü duyduğunu da sözlerine ekledi.

Kooperatif Başkanı Halit Uçar açıklamasında; “Geçtiğimiz günlerde özel bir yolcu taşıma firmasına ait otobüsler, gayri resmi olarak bir çalışma yapmıştır. Kendilerinde bulunan mevcut belgeler bu türde bir taşımacılığa ne yazık ki uygun değildir. Bu araçların sadece “Yolcu Taşıma Belgesi’nin” olması yolcu taşıyabileceği anlamına gelmediğini öncelikle bilmek gerekiyor. Bu araçların yolcu taşıyabilmesi için önce taraflar arasında bir sözleşme yapılması,  kalkış ve varış noktalarının belirtilmesi, taşıyacağı yolcu listesinin hazır bulunması ve birde yaptığı işin faturalandırılması gerekiyor. Ama maalesef yapılan polis kontrollerinde bu evraklara ulaşılamamıştır. Emniyet yetkilileri ilgili firmadan bu belgeleri istemiş ancak edindiğimiz bilgiye göre olayın üzerinden yaklaşık bir hafta geçmesine rağmen bir sonuç elde edilememiştir. Bunun akabinde ilgili firmaya bir miktar para cezası uygulanacağın öğrenilmiştir. Dolayısıyla özel firmaya ait meslektaşlarımızla bu konu istişare edilirken, araçlarda bulunan öğrencilerin konuya müdahil olması neticesinde hiçbirimizin arzu etmediği karşılıklı olmak suretiyle bir tatsızlık yaşanmıştır. Bu durum sonrası her iki taraftaki sürücü arkadaşlarımız birbirlerinden şikayetçi olmuşlardır. Ancak basında belirtildiği gibi gözaltına alma olayı olmamıştır” dedi.

Başkan Uçar, bazı yerel ve yaygın medya organlarında konunun çok farklı boyutlara taşındığına dikkat çekerek; “Bu haberler gerçeği kesinlikle yansıtmamaktadır. Bu durumdan kooperatif olarak ciddi üzüntü duymaktayız. Bizler gece gündüz demeden öğrenci kardeşlerimizin burada güven ve huzur içerisinde seyahat etmeleri için çaba sarf etmekteyiz. Öğrencilerimizin okullarına kolayca ulaşabilmesi için, camia olarak yaptığımız bazı çalışmalardan örnekler vermek istiyorum. Öncelikle geçtiğimiz haftalarda kooperatifimiz üyesi olan bir arkadaşımız Artvin Şoförler ve Otomobilciler Odası tarafından yılın şoförü olarak seçilmiştir ve yılın şoförü ödülüne layık görülmüştür. Bizler bu başarılarımızla gurur duyarken, hiç hak etmediğimiz söylemlerle anılmaktan derin üzüntü duymaktayız. Yapılan açıklamalar, söylenen sözler ve kaleme alınan yazılar bütün üyelerimizi ve ailelerini derinden üzmüştür. Güzel ve güvenli bir kent olan Artvin’imizin ve şoförlerimizin adının hiç hak etmedikleri şekilde kötü olarak anılması hoş bir durum değildir. Zannediyoruz bazı kesimler bu küçük tatsızlıkları, büyük olaylar haline getirmek istiyor. Bizler öğrenci arkadaşlarımızla her zaman beraberiz, onların yanındayız, onların destekçisiyiz. Öğrencilerimizin burada öğrenim gördükleri süre içerisinde onlara yönelik özelliklede yardımcı olma noktasındaki çalışmalarımızı daima sürdüreceğiz.

Aslında söylemek hiç istemiyordum ama hemşerilerimizin, öğrenci arkadaşlarımızın, ilimizi yönetenlerin, üniversite yönetimimizin bilmesi açısından belirtmekte yarar var.  Kooperatif olarak kurulduğumuz yıldan bugüne kadar uyguladığımız ücretsiz taşıma kartının, ilimiz ve ilçelerimizde hiçbir örneği yoktur. Belki de ülkemiz genelinde ekonomik durumu iyi olmayan öğrenci kardeşlerimize yönelik tamamen ücretsiz olan bu kart uygulaması bizim kooperatifimize has bir uygulamadır. Hal böyleyken, bazı kesimler bizi öğrenci arkadaşlarımızla karşı karşıya getirme çabası içerisindeler diye düşünüyoruz. Ancak biz üniversitemizde öğrenim gören bütün öğrenci arkadaşlarımızla beraber bu oyuna gelmeyeceğiz, dostça kardeşçe, birlik ve beraberlik içinde olmaya devam edeceğiz. Ben bu vesileyle yaşanan bu küçük çaplı tatsızlıktan dolayı üzüntü duyduğumu bir kez daha yinelemek istiyorum.

Bizler Seyitler Köyü kooperatifi olarak öğrencilerimizle problem yaşamak yerine onların öğrencilik yaptıkları zaman içerisinde hayatları kolaylaştıracak çözümlerin peşindeyiz. Bunlardan bir tanesi de Seyitler Kampüsü’nden Artvin merkeze direkt hat oluşturulması konusundaki girişimlerimizdir. Bu noktada öğrencilerimizin ciddi mağduriyetler yaşadığını orada çalışan bireyler olarak çok iyi bilmekteyiz. Bizler bu noktada öğrencilerimizin yanındayız ve onlardan tarafız. Bu sorunun ivedilikle çözülmesi için ilimizin yöneticilerinden öğrencilerimiz gibi bizde hızlı bir şekilde çözüm beklemekteyiz. Önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili İl Trafik Komisyonu’na müracaatta bulunacağız. İnşallah bu sorunu da öğrencilerimizin lehine sonuçlandıracağız ve önümüzdeki yıl bu sorunu ortadan kaldırmak istiyoruz” dedi.

Etiketler: » »
Share
1208 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?
#

Başkan Uçar;  “Öğrencilerimiz Bize Ailelerinin Emaneti”” için 2 Yorum

  1. Yemezler : diyor ki:

    Çok duygulandım. 4 yıldır artvindeyim biraz daha okusam beni bile ikna edicektiniz. Dolmuşun içinde olup biteni yaşayan bizleriz sizler değil. Tıka basa dolmuşu dolduran ama polis kontrolü olduğunda ayakta kimseyi götüren insanlar bana öğrencilerin güvenliğini düşündüklerinden bahsetmesinler. Çok değil üç saat ilerideki rize de insanlar 1,5 tl ye ilçe değiştiriyolar. Biz ise köprüye iniyoruz. Çok düşüncelisiniz ya bu da onun bi payı olsa gerek. Neyse anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az demişler. Rabbim herşeyi görüyo ve umarım bu sistem haketmeyenlerin elinden er yada geç alınır. İçinizde iyi niyetliler yok değil elbet.. Ama onlarda bu zulme sessiz kaldıkları için onlarıda kınıyorum.

  2. Karine! : diyor ki:

    öncelikle şunu belirtmek isterim ki maddi durumu kötü olan öğrencileri ücretsiz Taşıma durumu Türkiye de bir tek sizde yok. Türkiye’min her yerinde bu durum mevcut. Maduriyet taşıdığını bildiğiniz öğrencilere neden bu zamana kadar yardımcı olmayıp şimdi yardımcı olma kararı aldınız bu da tartışılacak bi durum. Olayı kendinizi madur edercesine anlatmanız da çok dramatik gerçekten. Tabi insanları darp etme bir bayana “Saldırma ” sizin için ufak bir hadise olabilir. Şu yazıda ki iyi niyetinizi davranışa dökmeniz isteğiyle … Her sene ücreti arttırma eyleminde bulunduğunuzu da hatırlatmak isterim !