logo

Başkan Öztürk,Hayırsever Ülkü Ulusoy Ziyaret etti

Ankara’daki ziyaretlerine devam eden Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk ve Başkan Yardımcımız Özcan Arslan, Dr. İsrafil Kışla’nın danışmanı Zakir Taşdemir ile birlikte Dr. Yavuz Akaltun’u görev yaptığı Aile Sağlığı Merkezi’nde ziyaret ettiler.

Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk’ünÜlkü Ulusoy ziyaretinde, Şavşat’ta kısa bir süre önce başlatılan, Hayırsever Ülkü Ulusoy tarafından yaptırılan, Şavşat’ta ve Artvin’de yaşayan kadınların soysal yaşama, istihdam ve üretime katılarak, ekonomik gelir elde etmeleri, bunun yanında meslek edinmeleri amacıyla, bugüne kadar örneği olmayan çok farklı bir merkezin kurulması ile ilgili basına bilgi verdi.

Yapımı devam eden Ülkü Ulusoy Kasın Sosyal Yaşam Merkezi’nin yüzde 90 inşaatı bittiği ifade eden Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Öztürk, 3-4 ay sonra hizmete girmesi planlanan proje hakkında açıklamalarda bulunarak, “bu proje kadın sığınma evi projesi değildir” dedi.

Ülkü Ulusoy Şavşat Kadın Sosyal Yaşam Merkezi’nin asla bir kadın sığınma evi olmadığını, daha geniş bir anlamı ve işlevi olan Türkiye’de ve Karadeniz’de örneği henüz bulunmayan muhteşem bir proje olduğuna vurgu yapan Başkan Ahmet Sinan Öztürk şunları söyledi;

“ Şavşat yazı ve kışı farklı nüfusa sahip olan bir ilçedir. Kışın 5-6 bin kişinin yaşadığı küçük bir ilçe iken, yazın bu nüfus köylerle birlikte 40-50 bine kadar çıkıyor. Şavşat artık dünyanın adını duyduğu, tanımaya başladığı bir yerleşim bölgesidir.Cittaslovv markalı bir ilçe olduktan sonra kriterler arasında da yer alan kadınlara yönelik kooperatif kurularak üretim faaliyetlerinin yürütülebileceği ve üretilen bu ürünlerin satışa sunularak aile bütçesine katkıda bulunabilecekleri bir merkez düşünürken İlçemizin değerli evladı Dr.YavuzAkaltun’un vesile olduğu ve bir önceki dönem Kaymakamımız Cemil Sarıoğlu ile birlikte Hayırsever ülkü teyzemizi evinde ziyaret ederek şu anda tamamlanmak üzere olan Kadın Sosyal Yaşam Merkezi’nin alt yapısını oluşturduk.Belediyemiz imkânları ile gerçekleştirmemiz mümkün olmayan bir projeyi Belediye Meclisimizce alınan karar gereği belediyemiz arsasının Ülkü ULUSOY Teyzemiz ile karşılıklı yapılan protokol ile “Kadın Sosyal Yaşam Merkezi” yapılmak üzere tahsisi gerçekleştirildi. Kadın Sosyal Yaşam Merkezi’nin temelini Hayırsever Sayın Ülkü Ulusoy teyzemiz ile birlikte attık. Kendisini ilçemizde ağırladık. Onu yakından tanımaktan da büyük mutluluk duyduk. Kendisini Şavşat’ımıza kazandırdığı bu muhteşem eser ve katkılarından dolayı hemşerimiz olarak yürekten ilan ediyoruz.

Kadın Sosyal Yaşam Merkezimizde, ilçemizdeki hanımlar açılacak olan özellikle yöresel eşyaların üretileceği kurslarda hem sosyal ve kültürel faaliyetlere katılacak, spor yapma imkânı bulacak, ürettiklerini pazarlayarak aile bütçesine katkıda bulunacaklardır.Kadın sosyal yaşam merkezi bir sığınma evi asla değildir. Böyle düşünenler bunu aklından kesinlikle çıkarmalıdırlar. Bu merkezde, tamamen yöresel olmak üzere Kilim ve şal dokumacılığı, ahşap mutfak ve hediyelik eşyaları, pleki, güveç, küp gibi toprakla yapılan çanak çömlek ürünler, hasır örgü ile yapılan hediyelik eşyalar, Meşhur Şavşat Bebekleri, Şavşat evi maketleri, yöremize has yiyeceklerden kuşburnu, korava, konserve /turşu, pestil, küme gibi ve daha sayamadığım bir çok ürün üretilerek pazara sunulacak ve ilçemize gelen yerli ve yapancı ziyaretçilere tanıtımı ve satışı gerçekleştirilecektir. Kadın Sosyal Yaşam Merkezi aynı zamanda içerisindeki çok amaçlı salonu ile ilçemiz kadınlarının günlerini yapabileceği, değişik konularda panele ve bilgilendirmelere katılabileceği, anneler ve kadınlar günlerini ve diğer bir çok etkinliği kutlayabilecekleri bir mekana kavuşacaklar.”

Bu Merkez Kültür-Turizm Geleneklerimizin Yaşatıldığı Muhteşem Özel Bir Yer Olacak

Kadın Sosyal Yaşam Merkezi’nin ilçemize hem turizm açısından hem de gelenek ve göreneklerimizin yaşatılarak bir sonraki kuşaklara aktarılması açısından önemi ve katkısı hiç kuşkusuz bulunmaz bir fırsat olacağını belirten Öztürk konuşmasının devamında;

“Bizlere kapısını açan, İlçemizi ve İlçemizin hanımlarını çok önemli bir merkeze kavuşturan Hayırsever Ülkü Ulusoy Teyzemize şahsım ve İlçem adına ömrüm oldukça minnettarlık duyacağım. Ayrıca; Kadın Sosyal Yaşam Merkezi’nin yapımı için katkı sağlayan Dr.YavuzAkaltun’a– Eski Kaymakamımız Sayın Cemil Sarloğlu’naMilletvekilimiz Dr. Sayın İsrafil Kışla’ya,Belediyemiz Meclis Üyelerine teşekkür ediyor saygılar sunuyorum.

Şavşat’a çok önemli artılar getirecek olan Şavşat Sosyal Kadın Yaşam Merkezi’ni sizlere anlatmaya çalıştım. Bu merkez “ben üreteceğim, ben meslek öğreneceğim, aileme, çocuklarıma ekonomik katkı sunacağım, Üreten bir birey olarak dolaylı yönden ülkeme hizmet edeceğim diyen bütün kadınlarımıza muhteşem bir fırsat ve imkanlar sunuyor. Bu merkezi hayırsever bir kadının yaptırması ise ayrı bir anlam ifade etmektedir. Ben şundan çok eminim ki, sadece Şavşatlı kadınlarımız değil, il genelindeki kadınlarımızda buraya ilgi gösterecek, bu kültür ve çalışma tüm Artvin geneline yayılacak ve il olarak organik tarım ve hayvancılık ürünleriyle birlikte, kültürel ve el sanatları ürünlerimiz de Türkiye genelinde büyük ilgi görecektir. Merkez, bu yılın, Nisan, Mayıs ayında resmi bir törenle açacağız. Bize bu imkanı verdiğiniz için sizlere ayrıca çok teşekkür ediyorum” dedi.

Tamamlandığında Şavşat’ın en önemli merkezlerinden biri olacak olan Ülkü Ulusoy Kadın Yaşam Evi’nin konuşulduğu ziyarette yaşam evinde yapılacak çalışmalar ve açılması düşünülen kurslar konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Ziyaret çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

 

Etiketler: » » » »
Share
1253 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?