logo

Başkan Kocatepe’nin Projeleri Tam Not Aldı


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Geçtiğimiz günlerde yazdığım yazımda Artvin Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı’nın AK Partili Belediye Başkan adayı Mehmet Kocatepe’nin projelerini tanıtacağı toplantıyı büyük bir merakla açıklamasını beklediğimi ifade etmiştim. Başkan Kocatepe’nin proje tanıtım toplantısını takip ettiğim gibi, projelerini tanıttığı kitapçığı da detaylıca inceledim. Açık söylemek gerekirse Artvin’deki belediye başkan adayları arasında özellikle ittifak adayları arasındaki mukayese de kesinlikle Başkan Kocatepe, proje bazında 2-0 öne geçmiş durumda. Daha önceki yazımda da belirttiğim gibi vatandaş Başkan Kocatepe’nin proje toplantısını büyük bir merakla bekliyordu. Yeni projelerinin ne olacağını ve bu projelerin altının dolu olup olmaması konusundaki merakını gidermek için bu toplantıyı bekliyorlardı. Bunun sebebi de Başkan Kocatepe’nin ilk döneminde bir çok önemli projeye imza atmış olması ve de seçilmeden önce verdiği sözlerin çok büyük bir bölümünü, hatta ve hatta söz vermediklerini dahi yapmış bir başkan adayı olması idi.

Başkan Kocatepe’nin projelerini kamuoyuna açıklamasından kısa bir önce projelerinin bir bölümüne ulaşma şansı bulmuştum. Benim öğrendiğim projeler dahi beni heyecanlandırdığı için proje tanıtım toplantısı öncesinde bu duygular içerisinde köşe yazımı yazarak büyük bir merakla beklediğimi ifade etmiştim. Bazen duygularımı bu şekilde yazınca bana taraf olarak bakıyor olabilirsiniz ancak bilmelisiniz ki benim taraf olduğum bir tek şey vardır ki o da Artvin’dir. Artvin’in daha fazla büyümesi, gelişmesi ve bir çok ilin sahip olduğu imkanlara bu şehrin insanlarının da sahip olmasıdır. Heyecanımın asli sebebi budur. Ben siyasi söylemlerde bulunmak zorunda olan insanlar haricinde ki insanların hiçbirinin Başkan Kocatepe döneminde Artvin’in hizmet almadığını söyleyebileceğini düşünmüyorum. Nihayetinde göz görüyor ise vicdan bunu istese de reddedemez. Bugün geçmiş beş yıl öncesine oranla Artvin’in çok daha iyi bir konumda olduğunu hepimiz kabul etmeliyiz. Başkan Kocatepe’nin de belki eksikleri olabilir ya da daha fazla yapması gereken işler de olabilir ancak iyi niyetiyle, azmiyle, mücadelesi ile iktidar gücünü de arkasına alarak Artvin’e hizmet yaptığını ben büyük bir rahatlıkla söylüyorum. Bu sebepledir ki Başkan Kocatepe, bugün projelerini açıklarken ‘Gönül Rahatlığıyla’ cümlesini kullanabiliyor.

Kocatepe’nin Projeleri Kocatepe’yi Bir Adım Öne Çıkardı

Bilirsiniz seçimler öncesinde seçmenin büyük bir bölümü kararlı görüntü içerisinde olurken seçmenin yüzde 15-20 civarındaki ise kararsız durumda olmaktadır. Kararsız seçmenlerin önemli bir bölümü yerel seçimlerde projeleri beklemekte ve projelerin kendilerini etkileyip etkilemeyeceğine bakmaktadır. Ben kararsız seçmen hiçbir zaman olmamışımdır ancak kararsız bir seçmen olsam kesinlikle projelere bakar, projelerinin yapılabilirliğine ve projeyi vaat eden kişinin bu projeleri yaparken imkan oluşturup oluşturamayacağına dikkat ederim. Benim gibi düşünenlerin sayısının da oldukça fazla olduğunu bildiğimdendir ki birazdan yazacaklarımı okuyacaksınız.

Başkan Kocatepe’nin 41 yeni projesini açıkladığı gün açıkçası salon coştu. Kocatepe daha önce de 5 yıl içerisinde yaptıklarını anlatmak için bir program düzenlemişti. Kesinlikle belirtmem gerekir ki bu son gerçekleştirdiği toplantıdaki heyecan da coşkuda bir öncekine göre kat ve kat fazla idi. Bunun da tek nedeni projelerin oluşturduğu heyecan idi. Öncelikle Kocatepe’nin yeni dönem için 41 proje açıklayacak olması toplantıya olan ilgiyi de toplantı öncesindeki coşkuyu da arttırmıştı. Programda Başkan Kocatepe’nin ayakta alkışlanması, program sonrasında herkesin sahneye çıkarak görüntü vermek için adeta yarışması ve de program sonrasında salondan çıkarken ki yüzlerdeki gülücüklerin tamamı projelerin beğenilmesi kaynaklıydı. Projeler hayal kırıklığına neden olmamış, aksine büyük bir beğeni kazanmıştı. Projeleri beğenmenin dışında projeleri harikulade bulanların sayısı da azımsanmayacak rakamlardaydı. Bende açıkçası bazı projeleri aynı şekilde düşünüyorum. 

Bu proje toplantısının ve gerek program öncesinde gerekse de program sonrasında dağıtılmaya başlanan proje kitapçığı Kocatepe, Cumhur İttifakı’nı oluşturan AK Parti ile MHP’lilerin seçimi kazanacaklarına yönelik inançlarının ikiye hatta üçe katlanmasına neden olmuştur. Onlarda benim gibi düşünmeye başladılar. Kararsız seçmenin karar vermesinde kendilerinin bir iki adım önde olduklarına inanmışlardır. Bende açık söylemek gerekirse öyle düşünüyorum. Kararsız seçmenler eğer projelere bakıyor ve projelerin yapılabilirliği konusunda kıyas yapıyorlar ise iktidar partisinin bu noktada birkaç adım önde olduğunu bildiklerinden dolayıdır ki kararlarının Kocatepe’den yana olması doğal olacaktır.

Başkan Kocatepe, projeleri ile ve proje toplantısı sonrasında ortaya çıkan pozitif enerji nedeniyle kesinlikle seçim öncesi daha da morallenmiştir. Projelerinin sokakta olumlu konuşulmaya başlanması, kendisine olan ilginin artması ve seçim gezisi sırasında projelerine ilişkin geriye dönüşler nedeniyle Başkan Kocatepe’de bu durumun artık farkındadır.

Başkan Kocatepe, 41 Devasa Proje Açıklarken Bile 60’ın Üzerinde Proje Açıkladı

Başkan Kocatepe’nin proje toplantısına ilişkin olarak son birkaç not daha yazarak değerlendirmelerimi tamamlayayım. Kocatepe, proje toplantısı öncesinde yaptırdığı tanıtım reklamlarında yeni dönemde 41 yeni proje olacağını ifade etmişti ancak gördük ki 41 Devasa proje açıklanırken aslında 60’ın üzerinde proje kamuoyuna açıklandı. Tıpkı bir önceki seçimler öncesinde 29 açıklanırken bu rakamın kat ve kat fazlası yapılırken, bugün henüz projeler dahi açıklanırken 41 söyleniyor ancak 60’ın üzerinde projeden bahsediliyor. Bu bile başlı başına Kocatepe’nin ve ekibinin ne derece seçime kendilerini hazırladıklarının ve ne derece kazanmayı arzuladıklarının bir göstergesidir.

Ben yerel seçim atmosferine girilmeden önce yazdığım bir yazıda seçimlerin yerel seçim olacağını ve bu sebeple projelerin konuşulması gerektiğini ifade etmiştim. Bugün gerek Millet İttifakı adayı Demirhan Elçin’in gerekse de Cumhur İttifakı adayı Mehmet Kocatepe’nin ve de Bağımsız aday olan Mustafa Polat’ın projelerini sürekli ön plana çıkarma gayretleri beni mutlu etmektedir. Bu da gösteriyor ki seçimleri kazanan Artvin olacaktır.

Share
184 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kavl-i leyyin

  21 Nisan 2019 Erhan Kırmızı, Genel, Köşe Yazıları

  Kaynak:https://zsenturksohbetler.wordpress.com/2011/01/03/kavl-i-leyyin-yumusak-ve-tatli-konusmak/ Kavl-i leyyin,  Arapça bir ibare olup, “yumuşak sözle anlatma. Kırıcı olmama, suçlamama, hakaret etmeme, bağırıp çağırmama, nazik ve kibar olma, gönül okşayıcı olma” demektir. Yani sert ve enaniyetli olmayan söz anlamındadır. Tanımdan da anlaşılacağı üzere; sert olmayan, muhatabı kırmayacak ve muhatabın sözü söyleyen kişiye karşı sert ve kırıcı tavır almamasını sağlayacak sözdür. Kavl-i leyyin’ in içeriğini biraz daha genişletecek olursak, bir i...
 • Hayvansever HAYDİKO’ya destek olmalıyız.

  20 Nisan 2019 Erhan Kırmızı, Genel, Köşe Yazıları

  Kaynak:http://avrasyavizyon.com/istanbulda-sahipsiz-kopeklerin-hamisi-vardi/ 1.Giriş HAYDİKO (Hayvanları Doğayı İnsanları Koruma) Artvin’de faaliyet gösteren, sokak hayvanlarını koruyup yaşatmaya çalışan bir dernektir. Ben de bir süredir faaliyetlerini takip etmeye çalışıyorum. Gerçekten sahipsiz kedi ve köpekleri korumak ve yaşatmak için olağanüstü çaba harcıyorlar. 2.HAYDİKO’ya niçin destek olmalıyız? Bu derneğe destek olup kedi ve köpeklere sahip çıkmamız için bir sürü sebep var. Birinci sebep: Hayvanlara vefa borcumuzun olmasıdır. Ke...
 • Kur’an’da Yönetim İlkeleri

  19 Nisan 2019 Erhan Kırmızı, Genel, Köşe Yazıları

  1-Herkese eşit mesafede durmak (Adalet) Bu konuda Mevlânâ şöyle der: “Adâlet nedir? Ağaçları sulamak. Zulüm nedir? Dikene su vermek. Adâlet, bir nimeti yerine koymaktır; su emen her kökü sulamak değil. Zulüm nedir? Bir şeyi kon­maması gereken yere koymak; buysa, belâya kaynak olur ancak. 2-Tüm makamları geçici görmek (Emanet) Makam Arapça “kıyam” dan gelir. Kıyam ayakta durmak,makam ise ayakta durulacak yer demektir.Ayrıca “ikametgah,merteb, mevki,durak” manalarına da gelir. Başka bir kaynakta şu mütalaalar vardır: Makâm sözcüğü -kavm = ...
 • Fatura

  17 Nisan 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Kaynak:https://tr.depositphotos.com/47736879/stock-illustration-cartoon-businessman-with-long-billing.html 1.Kavram İtalyanca fattura "1. imalat, yapım, 2. imalatçının yapılan işin ayrıntısını gösterdiği belge" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince factura "imalat" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince facere, fact- "yapmak" fiilinden +tura sonekiyle türetilmiştir. Satılan mal veya yapılan hizmet karşılığında müşterinin borçlandığı tutarı göstermek üzere malı satan ( Satıcı ) veya işi yapan tarafından müşteriye ( Alıcı ) veril...