logo

Başkan Kocatepe’nin Berat Kandili Mesajı

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Şaban ayının 15. gününe denk gelen rahmet, mağfiret ve bağışlanma ayı olan Ramazan ayının habercisi olarak da bilinen Berat kandili dolayısıyla mesaj yayınlayarak tüm İslam aleminin kandilini tebrik etti.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Berat Kandili dolayısıyla yayınladığı mesajda, Berat Kandilinin, tüm islam alemi için hayırlı ve kutsal bir gece olduğunu söyleyerek; feyiz ve bereketle dolu günlerden biri olarakta bilinen Berat Kandilinin tüm insanlığa sevgi, barış, dostluk ve hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.
Kocatepe, “Bu geceye, kulların günahlarının affolunması ve temize çıkmaları nedeniyle ‘Beraet’ adı verilir. Günah, borç ve cezadan kurtulmak gibi anlamlara gelen berat, günahlardan arınma ve Yüce Allah’ın rahmet ve mağfiretine ulaşmaya vesiledir. İslam’da Allah sevgisine giden yol insan sevgisinden, Yüce Yaratan’ın eseri olan her şeyi sevebilmekten geçer. Sevgi ve saygı olmadan birlik olmaz, dayanışma ve kaynaşma olmaz. İnsani ve ahlaki erdemler de zaten sevgi ve samimiyet zemininde doğar ve gelişir. İslam dini sevgi, kardeşlik, şefkat ve merhamet dinidir. Hz. Peygamber (s.a.v.) çeşitli hadis-i şeriflerinde Cenab-ı Hakkın bu mübarek gecede kullarına rahmet nazarı ile baktığını, bağışlanmak isteyenleri bağışladığını ve ilahi rahmetten istifade etmek isteyenlerin bundan yararlandığını haber vermektedir” diye konuştu.

Kandil gecelerinin Allah’ın kullarına özel bir ikramı olduğunu söyleyen Kocatepe, “Bu geceler, kulluk şuur ve bilinciyle kendimizle hesaplaştığımız, hayatımıza Yüce Yaradan’ın rızası doğrultusunda yön vermeye karar verdiğimiz fırsat geceleridir. Sevgili peygamberimiz (s.a.v.) bu gece, “Allah’ım, azabından affına, gazabından rızana sığınırım, Senden yine Sana iltica ederim. Sana gereği gibi hamd etmekten âcizim. Sen Kendini sena ettiğin gibi yücesin” diye dua etmiştir. Bizler de bu geceyi dua ve niyaz ile geçirelim. Bu vakitlerin, bir ganimet olduğunu bilelim. Birbirimize, sevgi ve saygı gösterelim. Hep iyiliğe yönelelim. Asrın getirdiği sıkıntılarla bunalan ruhlara, manevi hayatın ihmaliyle daralan kalplere, bu gecenin bir şifa olmasını dilerim. Bu vesileyle tüm hemşerilerimizin Berat Kandillerini tebrik eder, şehrimiz başta olmak üzere ülkemiz, islam alemi ve tüm insanlık için bu gecenin barış ve huzur getirmesini yüce Allah’tan niyaz ederim” şeklinde konuştu.

ABBB

Etiketler: » »
Share
500 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?