logo

Başkan Kocatepe ve Ekibinin Heyecanı Artvin’e Yansıyor


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ve Artvin Belediyesi, Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde geçen 3 yılın hesabını Artvin halkına verdi. Mehmet Kocatepe ve ekibinin heyecanının yüksek düzeyde olduğu bu toplantıda gözlenirken halka verilen hesap halkça kabul gördü. 3 Yılda büyük yatırımlara ve hizmetlere imza atan Mehmet Kocatepe ve ekibinin kalan iki yılda şimdiye kadar yapılanın 2 katı kadar daha hizmet yapacağının görülmüş olması ise toplantıya katılan vatandaşların heyecanlanmalarına neden oldu.

Dilerseniz toplantıyı değerlendirmeye başlayalım. Öncelikle bu toplantının düzenlenmesinin asıl gayesi yapılan yatırımların halka anlatılması ve tanıtılmasıydı. Nasıl bir belediyeden nasıl bir belediyeye gelindiği, nasıl bir şehirden nasıl bir şehre ulaşıldığını halka anlatmak üzere tertiplenen programa katılımın yoğun olması programı hazırlayan ekibin başarısıydı. AK Parti teşkilatlarının da yoğun bir biçimde programa katılmış olmaları son referandumda ortaya atılan spekülasyonların tamamının çürütülmesine neden oldu. Genelde seçimlerde istenilen oylar alınmadığında ortaya bir takım dedikodular atılır. Alışılagelmiş bu durum Mehmet Kocatepe ve AK Parti arasında da yaşanırken, bu toplantıda görüldü ki teşkilat ile Mehmet Kocatepe ve ekibi arasında herhangi bir kopukluk yok. Bilakis birlik ve beraberlik vardı. Vekil İsrafil Kışla, İl Başkanı Erkan Balta, İlçe Başkanı Maksut Koçak ve teşkilat tam kadro toplantıda yerini alırken Mehmet Kocatepe’den teşkilata övgüler, teşkilattan Kocatepe ve ekibine övgüler havada uçuşuyordu. Öyle dostlar alışverişte görsün değil, gerçekçi ve doğal bir övgüleşmeydi bu.

Toplantının tertip edilmesinde özellikle bir şeye çok dikkat edilmiş. Benimde çok hoşuma giden bu konu bürokrasiden uzak daha doğal bir toplantı biçimi idi. Programın sunucusunun heyecanlı yapısı belki çok deneyimli olmadığını ortaya koysa da sunucunun doğal sunumu programa yakışan cinstendi. Milletvekili Kışla’nın kürsüye gelerek halka verdikleri sözleri yerine getirmiş bir ekibin başı şeklinde konuşma yapması mutluluk vericiydi. İsrafil Kışla’yı tanıyanlar bilirler Kışla’nın pek öyle siyasi bir yapısı yoktur. Genellikle siyasetçinin yaptıklarını anlatmasını doğru olduğunu düşünmeyen bir siyasetçidir Kışla fakat iş belediye hizmetlerinin anlatılması olunca bu düşüncesini değiştiriyor ve Artvin Belediyesi’nin yaptıklarını büyük bir gurur ile anlatıyordu. Başkan Kocatepe ve ekibinin heyecanı Vekil Kışla’ya da yansımıştı. Kışla, 3 yıl gibi kısa sürede Artvin Belediyesi’nin kat ettiği mesafeden memnun olduğuna vurgu yaparken daha nice büyük işler yapılacağını ifade etti. Kışla konuşmasında özellikle bir konuya vurgu yaptı ki bence son derece haklı bir vurgu idi. Kışla, ‘İdeolojik yaklaşımlardan uzak durmak lazım. İdeolojik olarak aynı fikirde değiliz diye belediyenin yaptıklarını karalamak, halka hizmet noktasında canla başla koşan kadroların şevkini düşürmeye çalışmak yanlıştır. ’ vurgusu cuk oturmuştur. Artvin’de yapılan hizmetlere birer kulp takma sevdasına giren, ellerinde fotoğraf makineler ile çöp kamyonunun peşine düşen siyasetçiler ve bu siyasetçilere taşeronluk yapan basın mensuplarının varlığını bilmek üzücü. Allah’tan halk bu siyasetçilere ve basın mensuplarına pek itibar etmiyor.

Başkan Kocatepe’nin Heyecanlı Yapısı Beni Daha Çok Ümitlendiriyor

Vekil Kışla’nın konuşmasının ardından Başkan Kocatepe sahneye çıktı. Ve takır takır 3 yılı anlattı. Başkan Kocatepe’nin geçmiş dönemlerdeki üslubunun dışında bir üslup içerisinde olması artık Kocatepe siyaset yapmaya başladı, dedirtti. Söylentiler, dedikodular, abuk subuk açıklamalar, yalan yanlış haberler, bir takım garip iftiralar ve belediye hizmetlerini engelleme çalışmaları gösteriyor ki Kocatepe artık siyaset yapmaya başlamıştır. Başkan Kocatepe ciddi bir biçimde göndermelerde bulundu. CHP’den teslim aldıkları belediyenin ne derecede yetersiz olduğunu açık açık dile getirirken, hali, hamamı satarak işçi maaşlarını ödeyen belediyeden hal ve hamam yapan belediyeye dönüştüklerini, 80 yılda yapılanın çok çok daha fazlasını 3 yılda yapan bir belediye haline geldiklerini anlatan Başkan Kocatepe’yi kesinlikle haklı buldum. Başkan Kocatepe’nin yapılan eleştirilere verdiği doğal cevaplar da açıkçası görülmeye değerdi. Yapılan hizmetlere bir kulp takmaya çalışanlara bu şekilde cevap verilmesi yetmez ama evet niteliğindeydi.

Gelelim Başkan Kocatepe’nin yaptıklarına. Bu konuda çok sık yazılar yazıyorum. Açık söylemek gerekirse Başkan Kocatepe ve ekibi alt yapı konusu dışında tüm konularda inanılmaz başarılı çalışmalara imza atan Belediye’nin bu çalışmaları anlatılsa yetersiz kalır. Başkan Kocatepe bu konuda aynen net ifadelerle şu cümleyi kullandı: ‘Bir şehirde ne olması gerekiyor ise bu şehirde de onlar olacak. Hali, hamamı, hasta konuk evi, yaşlılar misafirhanesi, engelliler parkı, aklınıza ne geliyor ise onlar olacaktır. Bu şehirde açık oto pazarı da olacak, hayvan pazarı da, kültür sokağı da olacak toplu konutları da. Ben ve ekibim işte sizin 30 Mart’ta yaptığınız ödeme ile devlet kurumlarının imkanlarını da kullanarak bu şehirde bunu başarmaya çalışıyoruz. Şükürler olsun ki de başarıyoruz.’

Başkan Kocatepe, yüz akıyla 3 yıl kitabını ve kitapta olmayan hizmetleri de yalın ve sade bir dille, akıcı ve hızlı bir şekilde, kimsenin sıkılmasına fırsat vermeden anlattı. Araya kattığı espriler ile sıkıcılığın önüne geçen Başkan Kocatepe, ekibini de ara ara onurlandırmayı da unutmadı. Bence de zaman zaman eksikliklerinden şikayetçi olsam da ekibinin iyi niyetli ve gayretli çalıştıklarını kabullenmek gerek. Sonuçta ekip tam anlamıyla yeterli olmasa da istekli çalışıyor ve mesai merfumuna uymadan ve isyan etmeden hizmet üretmeye gayret ediyor ise bu ekibe teşekkür edilmelidir. Özellikle de teknik ekibi burada bir adım öne çıkarmakta fayda var. Teknik ekibe çok daha fazla iş düşmekte. Sosyal alanda Artvin Belediyesi’nin hizmetleri çok güzel ancak teknik alanda birçok sorunu olan ilde teknik işler yapmak çok da kolay değil. Bu anlamda teknik ekibi bende ayrıca kutlamak istiyorum.

Başkan Kocatepe’nin konuşmaları sık sık alkışlarla desteklenirken sanıyorum bu konuşma en çok AK Parti Milletvekili Kışla ve İl Başkanı Balta’yı mutlu etmiştir. Kocatepe’nin aday olması gerektiğini en fazla vurgulayan isimler bu isimlerdi ve Kocatepe’nin başarısı en çok da onları mutlu ediyordur.

Bu arada konuşmayla ilgili iki cümle aklımda kaldığını belirtmeliyim. ‘Atatürk’ü sevdiklerini ileri sürenler bu şehirde Atatürk caddesi olmamasını içlerine nasıl sindirdiler. Atatürkçü diye geçinenlerin Türkiye’nin en büyük Atatürk heykelinin bulunduğu alana giden yolu yapamamış olmasını ne şekilde adlandırmak lazım.’

Başkan Kocatepe ve ekibi bırakın Atatürk’e sahip çıkmayı, elim bir trafik kazasında vefat eden Emin Özgün’ü unutmamış ve büyük bir vefa göstererek adını kendi evinin bulunduğu caddede yaşatmıştı.

Bu cümlelere ek olarak çevrecilere de bir mesaj aktardı Başkan Kocatepe. O mesajda ise; ‘ İskebe’de yanan çöpü görmeyenlere sesleniyorum çevrecilik o yanan çöpü söndürmek ve çöpü taşıyarak modern depolama yapmaktır. ’ cümlesi idi.

Kaldı ki bu konuda Kocatepe kesinlikle haklı. Artvin’de çevreciliği sadece madene karşı çıkmak olarak algılayan sözde çevreciler yıllarca İskebe’de yanan çöpü, Mersivan’da kesilen ağaçları ve Mersivan’a yeraltı yerine yer üstünden giden elektrik nedeniyle katledilen ağaçları bir türlü görmek istememişlerdi. Haklılar zira işlerine gelmemişti.

Kültür sokağı projesi ve Artvin Kart beğenildi

Başkan Kocatepe’nin konuşmasının ardından Artvin Belediyesi tarafından Sabit Osman Avcı, diğer ismiyle Hürriyet Caddesi’nin Kültür sokağına çevrilmesi projesi biliyorsunuz ki son günlerde bayağı polemik olmuş bir konuydu. Aklı evvel bir arkadaş bu konuyu sürekli speküle ededursun hizmetlerin anlatıldığı bu programda hazırlanan projenin bitmiş halini gösteren sunumu izleyince açıkçası bana iyi ki 30 Mart 2014’te doğru tarafı desteklemiş dedirtti. Ne gerek var diyenlere inat bu şehre büyük değer katacak, dışarıdan gelenlerin bu şehre belediyecilik eli değmiş dedirtecek cinsten başarılı bir projeye imza atan Başkan Kocatepe’ye teşekkür ediyorum. Helal olsun. İnanılmaz heyecanlandırdı beni. O ne muhteşem bir proje. Tamamlandığı zaman inanın hepimizin büyük bir haz alarak gezmek isteyeceği bu projenin henüz video sunumu bu denli bize haz verdirdi ise bitmiş halini düşünemiyorum bile. Muhteşem, muhteşem, muhteşem. Emeği geçenlere teşekkürler.

Gelelim Artvinkart olayına. Bence tam isabet olmuş. Bir şehri şehir yapan unsurlardan biri hiç kuşku yok ki bu tür ataklardır. Belki şehir içi otobüs konusunda yeni yeni gelişiyor olsak da Artvinkart herkesin işini kolaylaştıracak bir projedir. Gelecekte herkesin yoğun olarak kullanacağı bu kart sadece artık şehir içerisine girmeye başlayacak olan otobüslerin dışında alışverişlerde, içme suyu alımında dahi kullanılacak olan Artvinkart projesini gönülden destekliyorum.

Yazıyı çok uzattık yine fakat anlatılması gereken o denli konu var ki eksik bile kalmıştır. Nihayetinde büyük bir keyif ile takip ettiğim program benim her zaman söylediğim şekilde gerçekleşti. Değişimi ve dönüşümü görmek istemeyenlerin kafalarına vura vura anlatmakta fayda var yapılanları. Bence de bu program aynen öyle oldu. Kafaya vura vura anlatıldı.

Başarılar Kocatepe ve ekibi.

Etiketler:
Share
875 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Darbecilere Darbe Yapan Milletimizle Gurur Duyuyoruz

  19 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  15 Temmuz 2016 Tarihinde Türk Silahlı Kuvvetlerimize sızmış hain bir grup Marmaris’te tatil yapan Cumhurbaşkanımıza suikast düzenlemek istemiş, Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü trafiğe kaparmış, seçilmiş hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmiş, TBMM’ni bombalamış, Genelkurmay Başkanlığı’nı, Ankara’da bulunan Özel Harekat Polis Merkezi’ni bombalayarak yerle bir etmiş, kısacası Milletimize Darbe yaparak ülkemizi istikrarsızlaştırmaya ve kaosa yönelik işgal girişiminde bulunmuştur. Ancak Aziz ve Necip Milletimiziz, bu hain grubun teşebbüsünü, C...
 • Sosyal Medyada Duyduğumuz Her Bilgiyi Hemen Paylaşmamak Gerek

  17 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Sosyal medya doğru kullanıldığı zaman çok yararlı bir iletişim aracıdır ancak yanlış kullanılır ise de inanılmaz büyük zararlar veren bir iletişim aracı haline döner. Zaman zaman sosyal medyanın zararlı etkilerine şahitlikte yapıyoruz. Bu yazıyı yazmaya sabah saatlerinde sosyal medyada dolanan bir haberin doğrulanamamasından sonra karar verdim. Öncelikle konuyu bir sizinle paylaşayım. AK Parti’den 24-25 ve 26. Dönem milletvekilliği görevinde bulunan Dr. İsrafil Kışla’nın Milli Eğitim Bakanlığı’nda Bakan Yardımcılığı görevine atandığına da...
 • Dört tarz-ı İslam

  10 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    İslam elbette tek bir dindir. Fakat kabiliyetlerin farklı olmasından dolayı bu tek din farklı tarzlarda algılanmıştır. Devlet İslam’ı: Baskıcı özellikler taşır. Ebu Hanife ve Ahmet bin Hanbel Devlet İslam'ının baskıları sonucu şehit edilmişlerdir. Halk İslam’ı: Daha serbest, kolay ama hurafeler barındırabilen bir İslam tarzıdır. Tasavvuf İslam’ı: Daha dindar bireyler yetiştirir, ama taassuba düşülerek saplantılar içine girebilen bir İslam tarzıdır. Kitabi İslam: Kılı kırk yaran, düşünsel yönü ağır basan İslam’dır. Temsilci...
 • Şeriat nedir?

  08 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    En çok tartışılan kavramlardan biri de “şeriat.” Bu konuda birçok kişinin kafası bir hayli karışık. Anlamını bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Kaynak: https://twitter.com/hashtag/herkesi%CC%87cinadelet Birisiyle karşılaşıyorsunuz. Namaz kıldığından, oruç tuttuğundan söz ediyor. Sohbetiniz sürüyor ve sonunda, şeriatın en önemli iki emrini yerine getiren bu adamın, şeriata karşı olduğunu görüyor ve hayret ediyorsunuz. Bir başkasıyla görüşüyorsunuz. Şeriatı hararetle savunuyor. İç alemine, ibadet dünyasına iniyorsunuz, İslam’...