logo

reklam

Başkan Kocatepe, O Tepkiye Sessiz Kalamadı ve Yanıt Verdi


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, o tepkilere sessiz kalamadı. Ve yanıt verdi. Bu yanıtı sosyal medyadan verirken ben bu yanıtı köşe yazıma taşımak istedim.

Konu Artvin’in gündemine AK Partili Belediye döneminde giren yürüyen merdiven kurulması fikri hatırlarım ilk olarak 3 seçim önce Bağımsız Türkiye Partili Belediye Başkan Adayı Nuri Keskin döneminde girmişti. O dönem çok uçuk bir fikir gibi görünen proje AK Parti Artvin Belediye Başkan adayı Mehmet Kocatepe tarafından da 30 Mart 2014 seçimleri öncesindeki vaat kitaplarına yerleştirildiğinde de yine uçuk olarak görülmüştü. Hatta bugün yürüyen merdivenlerin ara ara arıza yapması ya da durmasını eleştirenler dün bu merdivenin hayal olduğunu, böylesi bir merdiven projesinin ilimizde çalışmasının imkansız olacağını ileri sürüyorlardı. Yürüyen merdiven projesinin başlayacağı belirtilince de yine aynı tepkiler ortaya konulmuştu. Hatta ilimizde özellikle belli bir kesim tarafından yönetilen fısıltı gazetelerinden haberler salınıyor ve bu haberlerde de “Başladıklarına bakmayın 10 yıl geçse açamazlar” deniliyordu.

Bu iddiaların boş olduğu yürüyen merdivenlerin hizmete girmesi ile son bulurken halk yürüyen merdivenleri sevmişti. Hatta farklı bölgelere de yapılması yönünde her bölgede talepler geliyordu. Böylesine hayatımızı kolaylaştıran yürüyen merdiven projesine ilişkin şimdi bambaşka bir tartışma yaşanıyor. Yürüyen merdivenlerin son günlerde arıza yapması ve bazen çalışmaması tartışılıyor. Bazen eleştiriler o derece fazla dillendiriliyor ki sonunda Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, kendi sosyal medya sayfası üzerinden yapılan eleştirilere ve de özellikle asparagas haberlere yanıt verme durumunda kaldı. Başkan Kocatepe, yürüyen merdivenlerde meydana gelen arıza ve bu arızalara nasıl müdahale yapıldığını, arızaların bazen bilinçli olarak gerçekleştirildiğini anlattığı paylaşımında yeni yürüyen merdiven projesi çalışmalarının da hızlı bir şekilde sürdürüldüğünü ifade etti.

Öncelikle isterseniz Başkan Kocatepe’nin eleştirilere yanıtını verelim ardından yorumlarımıza devam edelim.

İşte o paylaşım:

Sevgili Hemşehrilerim:

Şehrimizde bir ilk olan üç adet yürüyen merdiven,

bir yılı aşkındır hizmette. Zaman zaman kasıtlı, zaman zaman bilinçsiz kullanım,zaman zamanda bakım eksikliğinden dolayı arızaya geçti arızalandırıldı. Bunu bir yere kadar normal karşıladık. Kervan yürür kabilince muhatap alıp cevap vermedik. Ancak gelinen nokta da siz can dostlarıma olan muhabbetim ve saygımdan dolayı bilgilendirmenin uygun olacağını düşünüyorum: Hamd olsun yaklaşık 15 günlük bir çalışmadan sonra mükemmel bir şekilde merdivenimiz hizmet vermekte.

Şimdi ise kültür sokağımızdan şehir dursun acar caddesine iki iniş iki de çıkış olmak üzere dört merdiven daha yapılmaktadır.Böylece 7 adet yürüyen merdivenimizle siz değerli kardeşlerimizin hizmetine devam edeceğiz.

Sevgili Dostlarım, sizlerle ilk yaptığımız merdivenin neden zaman zaman arızalısına geçtiğini paylaşmak isterim, isterim ki siz de nasıl bir zihniyetle ve onların sözcülüğüne soyunmuş zavallı insanlarla mücadele ettiğimiz bilesiniz ve bunu bir kez daha deneyeceklerinden emin olduğum için birlikte müdahale edelim. Edelim ki hizmetler sürsün şom ağızlar sussun. Yapılanların kıymeti bilinsin. Malüm ” Marifet iltifata tabidir”-

Yürüyen merdivenler neden arızalandırılıyor?

1- Çocuklar eğlence amaçlı oynuyor, sık sık stop düğmelerine basıp durduruyor. Yeniden çalışması için belediyeye haber verilmesi, ilgilinin gelip anahtarla açıp swiçi çalıştırması gerekiyor. Bu haber edildikten sonra yarım saat demek. Hele birde haber verilmemiş ise ne kadar vakit geçtiği belli olmuyor.

Stop düğmelerini koruma altına alıp kapatmak suç. Zira bir kaza anında hemen basıp durdurmak gerekiyor.

Başın bir nöbetçi koyduk o da doğru değil 24 saat merdiven başında bir nöbetçi ayıp oldu.

2-Amacını sizlerin yorumuna bıraktığımız kasıtlı olarak sisteme çeşitli maddeleri sıktırarak sistemi arızaya geçirmek ki şu anda bunlardan yakalatıp savcılığa suç duyurusunda bulunduklarımız da mevcuttur.

3- Bütün bunlardan daha vahim olanı ise; merdivenleri hizmete açtığımız ilk günlerde, bu merdivenlerle kömür taşınmasıdır ki kömür tozları sistemin içine giriyor, ilk yağmurla birlikte su tahliye borularını tıkıyor, bunun üzerine çamurlu sular da tahliye olamadan sistem motorunun da içinde olduğu havuzda birikince dişliler komple tıkanıyor daha doğrusu çamurun içinden dönmeye, çalışmaya mecbur kalıyor o da taş çakıl vs ile gacır gucur ses çıkartarak çalışıyor.Aşırı zorlanınca da sık sık arızaya geçiyor. Çalışırken inanılmaz gürültü çıkarıyordu.Biz de mahalle sakinlerinin isteği üzerine saat 23’ te kapatıyorduk.

ÇÖZÜM:

Bakıma aldık kömür tozlarından ve çamurdan tıkanan kanalları temizledik yukarıdaki binalardan gelen suları ikinci merdivenin önünden mazgala alıp yağmur kanalına verdik bakımını yeniledik, bozulan parçaları değiştirdik, kamera taktık izliyoruz. Hamd olsun saat gibi çalışıyor seste çıkmıyor.

SEVGİLİ HEMŞEHRİLERİM ;

Şimdi Yeni bir merdiven daha yapıyoruz Lütfen hizmetlerimize sahip çıkalım. Felaketten medet uman karalamaktan başka bir hüneri olmayan dedikodu makinası, şom ağızlı felaket tellallarına malzeme vermeyelim.

Sevgi ve saygı ile kamuoyuna arz ederim.

Halkın Kullandığı Hizmete Sabotaj Yapılmak İsteniyor

Bu konuya ilişkin olarak Başkan Kocatepe ile bir gün yürüyen merdivenleri konuşma fırsatı bulmuştuk ve arızaların nedenlerini sormuştum. Başkan Kocatepe, bana bir iki görüntü izlettirmişti. Adeta dehşete kapılmıştım. Halkımızın kullandığı bir hizmete nasıl olurda böylesi bir sabotaj yapılabilirdi, inanın bir Artvinli olarak utanmıştım. Bizden birileri bunu nasıl ve ne amaçlı yapabilirdi ki? İnanmak mümkün değildi! İzlediğim görüntülerde bizzat, bilerek yürüyen merdiven kapatılmaya veya arıza yaptırılmaya çalışılıyordu. Yürüyen merdivenin nasıl arızaya geçeceğini çözen birkaç kendini bilmez yürüyen merdivene müdahale yaparak halkın kullandığı bir hizmete sabotajda bulunuyordu.

Bu görüntüler bize gösteriyordu ki ilimizde bir kesim hizmetin yapılmasını şu ya da bu sebeple istemiyor. Hatta bu sebeplerden biri de maalesef ki siyasi. Üzücü bir durum ancak maalesef ki durum siyasi. Keşke olmasa diyorum.

Bu sebeple diyorum ki Başkan Kocatepe tepkisinde haklı. Bakın bugün ikinci bir bölgeye yürüyen merdiven projesi yapılıyor. Benzeri sorunları orada da yaşayacağız. Kameralar ile mutlaka takip edilecek. Gerekende yapılacak ancak şunu belirtmek gerekiyor: Bu hizmetler bizim için yapılıyor. Bizim için yapılan bu hizmetlere engel olmak ya da sabotajda bulunmak isteyenleri lütfen uyaralım. Uyarıdan anlamıyorlar ise gerekli mercilere şikayet edelim. O merdivenleri kullanan bir sürü engelli ve yaşlı vatandaşımız var. Haydi yapılan bu engelleme ve sabotajlar nedeniyle sağlıklı insanların kullanmasını engelleyerek yürümelerini sağlıyorsunuz da yaşlı ve engellilere çektirdiğiniz ceza nedir? Bu kabullenilebilir mi? Bunlar bizim için yapılan hizmetler. O veya bu sebeple yaptığınız hareket insanların yaşam hakkına, kaliteli hizmet alma hakkına yapılmış bir sabotajdır. Ben Başkan Kocatepe’nin belirttiği gibi bizzat bozmaya çalışan insanları kınarken, şu veya bu sebeple ağır yükleri yürüyen merdivenden taşıyan insanlara da eleştiride bulunmak istiyorum. Lütfen sizlerde dikkat edin. Bu hizmet hepimiz için yapılıyor. Bu hizmet insanların yürümeleri için, yük taşımaları için değil. Belli bir miktarda kiloyu geçmedikten sonra mutlaka bavul, çanta vs taşınabilir ancak kömür ve benzeri şeylerin taşınmasını kabullenmek mümkün değil.

Halk için yapılan hizmeti halkın da bizzat koruması lazım diyerek sabotajda bulunanları kınıyorum. Artvin Belediyesi’ne bu hizmetten dolayı teşekkür ederken, yapılan hizmetin boşa gitmediğini de ifade etmek istiyorum.

Share
728 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sosyal Medyada Duyduğumuz Her Bilgiyi Hemen Paylaşmamak Gerek

  17 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Sosyal medya doğru kullanıldığı zaman çok yararlı bir iletişim aracıdır ancak yanlış kullanılır ise de inanılmaz büyük zararlar veren bir iletişim aracı haline döner. Zaman zaman sosyal medyanın zararlı etkilerine şahitlikte yapıyoruz. Bu yazıyı yazmaya sabah saatlerinde sosyal medyada dolanan bir haberin doğrulanamamasından sonra karar verdim. Öncelikle konuyu bir sizinle paylaşayım. AK Parti’den 24-25 ve 26. Dönem milletvekilliği görevinde bulunan Dr. İsrafil Kışla’nın Milli Eğitim Bakanlığı’nda Bakan Yardımcılığı görevine atandığına da...
 • Dört tarz-ı İslam

  10 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    İslam elbette tek bir dindir. Fakat kabiliyetlerin farklı olmasından dolayı bu tek din farklı tarzlarda algılanmıştır. Devlet İslam’ı: Baskıcı özellikler taşır. Ebu Hanife ve Ahmet bin Hanbel Devlet İslam'ının baskıları sonucu şehit edilmişlerdir. Halk İslam’ı: Daha serbest, kolay ama hurafeler barındırabilen bir İslam tarzıdır. Tasavvuf İslam’ı: Daha dindar bireyler yetiştirir, ama taassuba düşülerek saplantılar içine girebilen bir İslam tarzıdır. Kitabi İslam: Kılı kırk yaran, düşünsel yönü ağır basan İslam’dır. Temsilci...
 • Şeriat nedir?

  08 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    En çok tartışılan kavramlardan biri de “şeriat.” Bu konuda birçok kişinin kafası bir hayli karışık. Anlamını bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Kaynak: https://twitter.com/hashtag/herkesi%CC%87cinadelet Birisiyle karşılaşıyorsunuz. Namaz kıldığından, oruç tuttuğundan söz ediyor. Sohbetiniz sürüyor ve sonunda, şeriatın en önemli iki emrini yerine getiren bu adamın, şeriata karşı olduğunu görüyor ve hayret ediyorsunuz. Bir başkasıyla görüşüyorsunuz. Şeriatı hararetle savunuyor. İç alemine, ibadet dünyasına iniyorsunuz, İslam’...
 • Yeter Artık İdam Şart

  04 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz Şubat ayında yazdığım bir yazıyı son günlerde yaşanan çocuk cinayetleri ve istismarları haberlerinin yeniden gündem olması nedeniyle bende yazımı yenilemek istiyorum. Türkiye’deki durumu maalesef ki gözler önüne seren ve artık mevcut yasaların yetersiz olduğunun kesinleştiği ve bu yasalarla olayların önüne geçilmediğinin ayan beyan ortada olduğu bir durumda maalesef ki yazımı yeniden yayınlamak durumundayım. Bu konuyu yeniden gündeme getirmeye devam edeceğimi belirterek Şubat ayında yazdığım yazıyı yenilemek istiyorum. Tam yeri ve za...