logo

Başımıza Bir Şey Gelirse Yeşil Artvin Derneği Mutlu Mu Olacak?


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Yazmayayım diyorum ama artık yazmasam olmuyor. Bu yazımızı okuyan Cumhuriyet Savcılığı’nı artık göreve davet ediyorum. Artvin’de Yeşil Artvin Derneği sürekli olarak Cerattepe Maden Projesi ile ilgili haber yapan basın mensuplarını toplumda hedef göstermektedir. Adeta bizlerin başına bir olay gelmesi için hedef haline getirilmekteyiz. Maden gezilerine katılan tüm basın mensupları adına yazıyorum ki içimizden herhangi birinin başına şaibeli bir olay gelirse bunun tek müsebbibi Yeşil Artvin Derneği adına açıklama yapan başkan ve diğer yöneticileridir. Yaptıkları tüm toplantılarda, gerçekleştirdikleri basın açıklamalarında biz basın mensuplarını toplumun önüne atmaktadırlar. Cumhuriyet Savcıları’nın bu konuya ilişkin devreye girmeleri ve gerekli hukuki tedbirleri almaya davet ediyorum.

Basın Özgürlüğüne İnanıyorsunuz Ama Sürekli Bizleri Hedef Gösteriyorsunuz

Maden konusu Artvin ilinin en önemli gündem maddelerinden biridir. Böylesine önemli bir gündem maddesi ile ilgili olarak basın mensuplarının ilgi duyması kadar normal ne olabilir? Düşünün ki bir ilin en önemli gündem maddesi ile ilgili olarak olayın tarafları çeşitli etkinlikler düzenliyor ve bu etkinliklere katılan basın mensupları sürekli olarak hedef haline getiriliyor. Maalesef bizim ilimizde böylesine bir durum söz konusudur. Bizler Yeşil Artvin Derneği’nin her türlü haberine temsilci gönderebilir ve haber yapabilir iken aynı şekilde olayın bir diğer tarafı olan maden şirketinin haberlerine ise bizlerin katılım göstermesi açık açık hedef gösterilme sebebi olmaktadır.

Maden şirketinin açıklamasını yayımlıyoruz bakıyorsunuz dernek açıklamalarında ‘Maden Şirketi’nin açıklamasına katılan gazeteciler var. Bu gazeteciler il merkezinde gazetecilik yapan gazeteciler değiller. İl merkezinden katılanlar ise zaten şirketin elemanları olan gazetecilerdir. ’ şeklinde açıklamalar yapılıyor. Hatta bırakın böylesine nazik bir açıklamayı kendilerinin haklarının kısıtlandığını belirterek özgürlük naraları atan dernek yöneticilerinin bazıları açık açık mitinglerde ve basın açıklamalarında şirketin açıklamalarını haber yapan gazetecilerden hesap sorulacağını ifade ederek toplumda hedef göstermektedirler. Bunun adı sizce nedir? Bu hem tehdit hem de basın mensuplarının özgürlüğünün ayaklar altına alınması değil midir? Bugün eylem yasaklarını eleştiren zihniyetlerin basın mensuplarının haber alma özgürlüğüne kısıtlama getirme istekleri ne anlama gelmektedir? Kendilerinin toplantı ve gösteri yapma özgürlüklerinin ellerinden alınmasını eleştiren dernek yöneticilerinin konunun bir diğer tarafı olan maden şirketinin basın aracılığıyla halka ulaşmasına engel olmasının Türkçe anlamı nedir? Bunu nasıl izah edebiliyorsunuz? Artık bu tür davranışlardan vazgeçilmesi gerekmektedir. Yeşil Artvin Derneği kendi düşüncelerine ve savlarına güveniyor ve de inanıyor ise neden konu hakkında başka fikirlerin yazılması ve çizilmesinden rahatsızlık duyuyor. Bu rahatsızlığın nedeni yıllarca Artvin halkına söylenen söylemlerin bir gün boşa çıkacağına dair korkulardan mı kaynaklanıyor? Benim bildiğim tek bir şey var ki fikir farklılıkları bir toplumu her zaman daha doğruya götürür. Çağdaş medeniyetlerde fikir özgürlüklerinin özgürce tartışmaya açılması gerekmektedir. Fikrine güvenen ise asla karşı fikrin açıklanmasından korkmaz. Fikri güçlü olan zaten kazanacak olandır.

Şirket Tüm Basın Mensuplarını Davet Ediyor, Dileyen Geliyor Dilemeyen Gelmiyor

Artvin Cerattepe Maden Projesi’ni yürüten maden şirketinin bir halkla ilişkiler ofisi bulunmaktadır. Sanıyorum bu yasak değil.

Bu halkla ilişkiler ofisi çeşitli toplantılar düzenlemektedir. Galiba bu da yasak değil.

Bu ofis çeşitli basın açıklamaları hazırlayarak halka çalışmaları hakkında bilgi aktarmaktadır. Bunun da yasak olduğuna inanmıyorum.

Şirket basın toplantısı düzenlemektedir. Bunun da yasak olduğunu düşünmüyorum.

Buraya basın mensupları davet edilmektedir. Bunun da şirketin yasal hakkı olduğu gibi basın mensuplarının da Dünya’nın dört bir yanında haber alma amaçlı olarak bekledikleri normal bir olaydır. Yani yasak bir şey değildir.

Bütün bu normallikte her türlü yasal bir şirketin düzenlediği basın toplantısına basın mensupları olarak bizlerin halkın haber alma hakkını yerine getirme adına davete icabet etmemizin eleştirilmesi ne kadar anlamsız bir olaydır? Hele hele de basın toplantısına katılan biz basın mensuplarının toplantıya katılmayan basın mensuplarına şikayet edilmelerinin tuhaflığı sizlere de abes gelmiyor mu?

Gelelim ara başlığımızdaki ifadeye. Şirket ilimizdeki tüm basın kuruluşlarına son bir yıla kadar davet bilgisi veriyordu. Şirket ile iletişim halinde olmak istemeyen basın kuruluşları temsilci göndermek istemedikleri için de şirket bu konuda artık farklı bir tutuma girmiştir. Şirketin daha önceki toplantılarına katılım gösteren, şirketin verdiği reklamları yayımlayan ve şirketin daha önceki toplantı davetlerine tepki göstermeyen basın kuruluşları ile bölgesel ve ulusal basın kuruluşlarının ilimizdeki temsilcilerine davet bilgisi gönderilmeye başlanmıştır. Burada en önemli unsur ilimizdeki basın kuruluşlarında çalışan muhabirlere tek tek davet göndermek yerine kuruluşun imtiyaz sahipleri veya yazı işleri müdürlerine bilgi gönderilmesidir. Yani herkes tek tek aranmamaktadır. Bu da gayet doğal ve doğru bir yöntemdir.

Bizim gezdiğimiz galeriyi gezme zahmetinde bulunmayanların gezmedikleri galeride çökme olduğunu ileri sürmeleri gerçekten komik.

Bir noktanın daha altını çizmek istiyorum. Bizler bir basın mensubu olarak şirket tarafından düzenlenen toplantıya katıldık. Cerattepe’deki maden bölgesini gezdik, çalışanlarla görüştük, şirket yetkilileri ile tanıştık, daha önce ki yıllarda açılmış olan ve şuan ki şirket tarafından güçlendirme çalışmaları yapılan galeriyi gezdik, görüntüledik ve de fotoğrafladık. Bütün bu halkı ilgilendiren detaylara merak buyurmayan bazı gazeteci arkadaşların yazılarında bizlere kin kustuğunu gördük. Kendilerine davetin gelmemesini eleştirirken daha önce yazdığı yüzlerce yazıda asla böyle bir toplantıya katılmayacağını deklere ettiğini yazmayan gazetecileri de okuduk. Bizim bizzat içine girdiğimiz ve herhangi bir çökme görmediğimiz galeriye girmeden çökme gören kalemlerin yazılarına da tanıklık ettik. Keşke bu arkadaşlar gazetelerine şirketten reklam almaya zaman ayırdıkları kadar basın gezisine aldıkları davete icabet etmeye zaman ayırsalardı. En azından okurlarının haber alma ihtiyaçlarını karşılarlardı.

Sözün özüne gelirsek eğer ben bir gazeteciyim. Ve özgür bir gazeteci olarak aldığım bir davete icabet ederek basın toplantısına katıldım. Benim gibi o gün yine aynı toplantıya katılan arkadaşlarımız oldu. Bizler hür gazetecileriz. Bir toplantıya katılmak için birilerinden izin alacak değiliz. Haberimizi yaparken de icazet alacak durumda değiliz. Sırf görevimizi yapıyoruz diye hedef gösterilmekten bıktık usandık. Biz bir kuruluşu yada bir kişiyi hedef göstermiyor isek bizlerde hedef gösterilmemeliyiz. Bizleri sürekli olarak hedef gösterenlerin bu kötü niyetliliklerini bir kenara bırakmalarını ve kendi fikirlerini savunmalarını öneriyorum.

Bu öneriyi yaparken de bizleri sürekli olarak hedef göstermeye çalışan Yeşil Artvin Derneği’nin samimiyetine inanmadığımın da altını çizmek istiyorum. Maden çıktığı zaman insan sağlığının tehdit altına alınacağını ileri sürerken biz basın mensuplarının sağlığını tehdit eder şekilde beyanatlarda bulunanlarında asla samimiyetlerine inanmamı da kimse benden beklemesin.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hayat Evet-Hayır Yarışması Değil

  18 Mart 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Özgür irade beyanı robotlaşmaktan kurtuluş, aptallaşmaktan kurtuluş için gerekli Talebe eğitiyorsanız önce özgürleştirin Özgür olmayan öğrenci eğitmek onu aptallaştırır. Yazar Gamze Hanım yenemeyeceğiniz yükün altına girmeyin hayır deyin derken önemli bir konuya değinmiş. Hayat diri olmaktır. Sorgulamak, anlamlı bir resim aramaktır. Evlenen eşler nikâh masasına gelinceye kadar sözleşmiştir. Nikâh masasında evet veya hayır demeleri hayata bakış tarzına bağlıdır. Hayat ın anlamlı ise evet veya hayır demenizin de bir anlamı vard...
 • Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Artvin’e Büyük Eser Kazandırdı

  17 Mart 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  Devlet Başkanımız  ve  Hükümetimiz, milletimize özellikle bölge insanımıza verdiği değerin bir sonucu olarak Cankurtaran  Tünelini inşa etti.29 Ekim 2010 tarihinde temeli dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  şimdiki  Başbakanımız  Sayın Binalı YILDIRIM  tarafından atıldı. 1 Mart 2018 tarihinde Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan, Milletvekilimiz Dr. İsrafil Kışla, İl başkanımız Erkan Balta ve halkımızın katılımı ile  bu güzel eser halkımızın hizmetine açıldı. Bölge insanı olarak çok mutluyuz ve müteşekkir...
 • Hülya Avşar’ın “..erkek çalışsın, kadın evde çocuklarını kendi büyütsün..” sözleri hakkında düşüncelerim

  16 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: “Bir erkek çocuğunun oyuncak silahla oynamasına karşı kız çocuğunun oyuncak bebekle oynaması ne kadar kız çocuğunun fıtratına uygunsa Hülya Avşar’ın bu sözleri de o kadar bayanların fıtratına uygundur. ..... Şu muasır medeniyet seviyesine çıkmış sanatçılar Hülya Avşar’ın bu sözlerinize niçin bu kadar tepki gösterdiler bir türlü anlayamadım. Bunların kafasında nasıl bir çağdaşlık var acaba? …...Sanatçılar bu konuda Hülya Avşar’ı niçin bu kadar şiddetli ve alaycı tarzda eleştiriyorlar? Bence bayan sanatçılar Hülya Avşar gibi düşün...
 • Post-modernizm

  14 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Modernizme tepki gösterip yeni arayışlara yönelmeyi ifade eden bir kavram. 1.Kavram Post-modernizm“in sözlük anlamı “modernizm sonrası” ya da “modernden itibaren” dir. Postmodernistler modern yaşamı sorgulayan ve reddeden bir tavrı benimserler. 2.Modernizm ve Post-modernizm İlgisi Post-modernizmi anlamak için modernizmin ne olduğunu anlamak gerekir. Post-modernizm, modernizmin bir uzantısı olarak ortaya çıkmıştır. Modernizm “şimdi, yeni başlayan” anlamındadır. Modern kelimesi latince “modernus” kelimesinden türetilmişt...