logo

Başbakan Yıldırım, Gürcistan’da

Başbakan Yıldırım’a Bakan Çelik ve Vekil Kışla Eşlik Ediyor

Başbakan Binali Yıldırım, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Gürcistan’a gitti.

Başbakan Yıldırım’la Birlikte iki Artvinli de bulunuyor. Artvinli hemşerimiz Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’le AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’nın da Başbakan Yıldırım’a eşlik ettiği görüşmelerde Artvin’in ve Sarp Sınır Kapısı’nın da gündeme gelmesi bekleniyor.

Resmi törenle karşılanan Başbakan Binali Yıldırım, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısı için Gürcistan’a geldi. Başbakan Yıldırım’a Gürcistan ziyaretinde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya ve AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’da eşlik ediyor.

Başbakan Binali Yıldırım, Gürcistan’a hareketinden önce Rusya Federasyonu Başbakanı Medvedev ile ilgili görüşmelerin ayrıntılarını anlatarak, “Domateste mevsimsel ithalata izin verilmesi yoluyla ilk adım atıldı” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, bir dizi temaslarda bulunmak üzere dün saat 17.40 sıralarında Gürcistan’a hareket etti. Hareketinden önce basın mensuplarının Rusya Federasyonu Başbakanı Medvedev ile görüşmesinde domatesin gündeme gelip gelmediğini sorması üzerine Başbakan Yıldırım, “Domates bu ilişkilerin sembolüne dönüştü.

Domates dışında her konuda ilerleme sağlandı. Domates konusunda hassasiyetimizi ilettik. Açıkçası domatesle ilgili biraz daha zamana ihtiyacımız var ama ama burada bir hüküm var. Mevsimsel ithalata izin verilmesi yoluyla ilk adım atılmış oldu. Yani Mevsimsel talepler ihtiyaçlar dikkate alınarak bir adım atılabilecek. Daha sonra da tamamen bu konunun çözülebilmesi için girişimler devam edecek. Rusya da kendi tarım sektörüne korumak kollamak ihtiyacı duyuyor. Kısıtlamaların miktarı çok azalmıştı” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım Gürcistan’da

Başbakan Yıldırım, Gürcistan’da resmi törenle karşılandı Başbakan Binali Yıldırım, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Gürcistan’da resmi törenle karşılandı.

Başbakan Binali Yıldırım resmi temasları kapsamında geldiği Gürcistan’da resmi törenle karşılandı. Başbakan Binali Yıldırım, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısı için Gürcistan’a geldi. Başbakan Yıldırım’a Gürcistan ziyaretinde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya ve AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla eşlik ediyor.

AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, yaptığı kısa açıklamada Artvin’e sınır olan komşu ülke Gürcistan’a Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte giderek bir dizi görüşmelerde bulunmanın güzel bir duygu olduğunu belirtirken, görüşmelerde Sarp Sınır Kapısı’ndaki sıkıntılar, sınır ticareti ve Gürcistan’da vatandaşlarımızın yaşadıkları sıkıntılarında gündem edileceği ve Artvin’in görüş ve önerilerinin de aktarılacağını da ifade etti.

Share
586 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?