logo

Baraj Gölünde Kaybolan Kişi İçin Tedirgin Bekleyiş Devam Ediyor

Artvin’in Borçka ilçesindeki Muratlı Baraj Gölü’nde teknenin alabora olması sonucu kaybolan Muhammet Ay (50) için arma çalışmaları 7. gününde de devam ediyor. Vatanı görevini yapmak üzere Bilekçik’te bulunan ve babasını kayıp haberini burada öğrenen Miraç Ay, komutanlarından izin alarak arama çalışmalarına katıldı. Ay,”bana dalgıç kıyafeti versinler bende dalarım” dedi.

İlçenin Aralık köyünde bulunan Muratlı barajı gölüne açılan ve teknenin alabora olması sonucu Ekrem Aydın (39) kıyıya çıkmayı başarmış, Muhammet Ay ise suda kaybolmuştu. Olaydan sonra AFAD ekipleri koordinesinde arama çalışmaları başlatılmıştı. Arama çalışmaların ilk iki gününde netice alınamayınca Ankara Jandarma Özel Asayiş Komutanlığına (JÖAK) bağlı 10 sualtı timi dalgıç ekibi arama çalışmalarına katıldı. JÖAK sualtı dalgıç ekipler, botla girdikleri baraj gölünde 5 gündür akıntı yönünde 60 bin metrekarelik alanda dip arama çalışması yapmasına rağmen Muhammet Ay’a ulaşılamadı.

Geçimini çiftçilikle sağlayan Muhammet Ay, arkadaşı Ekrem Aydın’la birlikte Baraj gölü etrafında bulunan şimşir ağaçlarını toplayıp satmayı planlıyorlardı. Şimşir ağaçlarıyla yüklü olan teknenin rüzgarın etkisiyle devrildiği tahmin edilirken, arama çalışmalarını kolaylaştırmak için Borçka ve Muratlı Barajlarının su kapakları kapatıldı.

Tekneleri alabora olması sonucu baraj gölünde kaybolan Muhammet Ay’ın eşi Meyrem Ay (45) ve çocukları Merve (23), Miraç (21), Mücahit(17), Mertcan (9) Ay arama çalışmalarını yakından takip ediyor.

Tek İsteğimiz Başında Dua Edebileceğimiz Bir Mezarı Olsun

Babasının kayıp haberini Bilecik Söğütlüde Vatanı görevini yaptığı sırada öğrenen Miraç Ay, komutanlarından izin alarak memleketine gelerek babası için başlatılan arama çalışmalarına katıldı. Miraç Ay, “ Ailesi olarak tek isteğimiz, başında dua edebileceğimiz bir mezarı olsun dedi. Beklemek çok acı diyen Ay, “bana da bir dalgıç kıyafeti verseler tereddüt etmeden bende dalarım” dedi.

Ölümünü Kabul Ettik Bari Bir Mezarı Olsa

Kayıp Muhammet Ay’ın kayınbiraderi Metin Gül, rüzgarın etkisiyle teknenin ters döndüğünü tahmin ettiklerini söyleyerek, “ yoğun bir arama çalışması olmasına rağmen bir netice alamadık. Ailesi ve bizler perişan durumdayız. Ölümü zaten kabul ettik bari bir mezarı olsun diye umut içindeyiz” dedi.

El Yordamıyla Metre Metre Aranıyor

Arama çalışmaların yerinde inceleyen Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan, “ Yöre insanı olarak maalesef bu olaylarla zaman zaman yüzleşiyoruz. Çoruh nehri azgın olduğu dönemlerde bu tarz kazalar ve kayıplar dönem dönem yaşanıyor. Halen bulunamayan vatandaşlarımız var. İnsan en azından mezarı olması istiyor. En azında onunla teselli oluyor. Baraj kapakları da kapatıldı su seviyesi epeyce bir düştü. Buna rağmen görme mesafesi yok denecek kadar az. Ekipler el yordamıyla metre metre arıyor” diye konuştu.

Share
699 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?