logo

Banu Avar, “Artvin Müdafaa-i Hukuk Diyor!”

Türkiye’nin ünlü belgesel yapımcısı ve TV programcısı Yazar Banu Avar, Artvin’e gelerek Yeşil Artvin Derneği’ni ziyaret ederek, “Artvin müdafaa-i hukuk diyor” dedi.

 

Artvin halkına destek artarak sürüyor. Türkiye’nin ünlü belgesel yapımcısı ve TV programcısı Yazar Banu Avar, Artvin’e gelerek Yeşil Artvin Derneği’ni ziyaret etti.

Avar’ın ziyaretine Türk Eğitim Sen Artvin Şube Başkanı ve Kamu-Sen İl Temsilcisi İsrafil Bayrak ve sendika yönetimi, Türk Eğitim Sen Artvin Şubesi Eski Başkanı Nizamettin Torun, Yusufeli Kültür Derneği Kurucu Başkanı Ali Yıldırım da eşlik eti. Avar’ı Yeşil Artvin Derneği başkanı Nur Neşe Karahan, dernek yönetimi ve Artvinliler karşıladı.

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Banu Avar’a mücadelenin başlangıcından, gelinen noktaya kadar olan süreci özetledi. Karahan, Yeşil Artvin Derneği’nin Artvinlilerden oluşan siyaset üstü ve sadece Artvin’i madencilerden ve çevreye zarar verenlerden korumak amacıyla 1995 yılında kurulduğunu hatırlattı.

Ya Artvin Ya Maden Tercihi İle Karşı Karşıyayız

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan yaptığı açıklamada; “Artvin maalesef tarihinde yaşamadığı günler yaşadı ve yaşamaya devam ediyor. Cerattepe  konusu esasında 1980’lerin ortalarında ortaya çıkmış Artvin için yok olma- var olma  sorunu olarak ne yazık ki ortada duruyor. İki uluslararası şirketi hukuki ve demokratik yollarla Artvin’den çıkardık. Şimdi üçüncüsü ile mücadele ediyoruz. Bütün mahkemeleri kazandık. Çünkü bu alan yaşam alanıdır. Maden alanı olabilmesi için Ya Artvin ya Maden tercihi ile karşı karşıyayız. Biz elbette ki Artvin diyoruz.  Bu mücadelede  herkes “Artvin” kimliği ile yer alıyor.

Burada Herkes Artvin Kimliği İle Yer Alıyor

Burada siyaset üstü bir birliktelik ve dayanışma var. Bizim bir tek amacımız var, bir tek derdimiz var. Yaşam alanlarımızı korumak.  Maalesef hukuksuz bir şekilde maden şirketi kolluk güçlerinin orantısız güç kullanılarak çıkarılmıştır. Ve hukuksuz bir şekilde orada bulunmaya devam ediyorlar. Biz hukuki mücadelemize siyaset üstü bir  anlayışla, sadece Artvin kimliği ile yaşam alanlarımızı korumaya sonuna kadar devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

BOP’un Asıl Amacı Sınırlar Değil, Yer Altı Ve Yerüstü  Kaynaklarının Ele Geçirilmek

Karahan’ın konuşmasının ardından söz alan Avar, konuşmasına Türkiye’de ve dünyada yaşanan süreci özetleyerek, yeraltı ve yerüstü zenginliklerine hücum edilmesinin altında BOP’un yattığını, BOP’un asıl amacının yer altı ve yerüstü zenginlikleri ele geçirmek için hazırlanmış proje olduğuna dikkat çekti.

Avar, bu nedenle BOP haritalarının küresel egemen emperyalist güçler tarafından çizildiğini, Ortadoğu’da yüz yılı aşkındır yaşanan  kanlı  iç savaşların bu yüzden çıkarıldığına dikkat çekti. Buna karşın Artvin Halkı’nın verdiği mücadeleye, çok değerli ve sadece Türkiye’ye değil dünyaya örnek olarak gördüğünü ve saygı duyduğunu belirten Avar, bunun bir Müdafaa-i Hukuk Mücadelesi olduğunu belirterek, dernekte yaptığı  konuşmasını sosyal paylaşım sitesindeki sayfasından şu ifadelerle özetledi;

Böylesi Birliktelik Türkiye’ye Örnek Olsun!

“Böylesi birlik ve bütünlük tüm illerimize örnek olsun… Nur Neşe Karahan ve Artvinliler 20 yılı geçkin zamandır Yeşil Artvin için mücadele ediyorlar. İki küresel şirketin kötü emellerini kursaklarında bıraktırmayı başardılar.  Şimdi millete küfreden hiçbir hukuk tanımayan bir ‘arkası kalın’ bir şirketle mücadele ediyorlar.  Aralarında AKP’li CHP’li MHP’li SAADET partililer ve partisizler var. Aralarında 7 den 70 e herkes var. Aralarında avukatlar, işçiler, mühendisler çaycılar var. Herkes birbirinin akrabası kardeşi arkadaşı…

Söz konusu Artvin İse Siyasi Görüşlerindeki Farklılıklar ‘Teferruat’

‘Saraydakilerin’ söylediklerinin burada karşılığı yok. Yeşil Artvin hareketi ne Gezi’ye benziyor ne de başka bir şeye. Bugün Neşe Karahan şöyle ifade etti:

‘Ne Gezi biliriz, ne parti biliriz, ne dernek ne o ne şu!! Biz yaşadığımız yeri savunuyoruz! Aramızda AKP’lisi CH’lisi MHP’lisi her partiden insan var. Burada ne pkk var ne de benzerleri. Bunları barındırmayız. 7 den 70 e yaşam alanımızı savunuyoruz! O kadar. Maden şirketi kendi karanlık ilişkilerine hukuksuzluğuna baksın!’

Artvin’in Damar-Murgul Olmasına İzin Vermeyecekler!

Bugünkü toplantımızda Türk Kamu Sen Artvin başkanı da bizimleydi, ADD Başkanı da… AKP’li Eski İl Başkanı da Madene dur diyor, CHP, MHP saadet partililer de. Onlar zümrüt vadilerinde yetişen binlerce kıymetli ot, çiçek ağacın, türlü türküler fısıldayarak akan nehirlerin, dumanlı dağların ağıtlarında nefes alanlar. Bu bölgenin tüm dengesinin bozularak ikinci bir Murgul Damar olmasına izin vermemeye yeminliler! Murgul Damar uzun zamandır yapayalnız! Artık orada yaşam yok. Sadece birilerine peş keş çekilmiş madenler var.  Artvin küresel çetelerin emriyle insansızlaştırılmak isteniyor. Birilerinin 100 yıllık hayali bu! Suyu havası yeşili alınmış insansız bir tampon bölge! Asya ile Türkiye arasına sokulacak bir kama! Boş barajların çizdiği ‘Kukla Kürdistan’ sınırlarıyla parçalanan bir coğrafya! Avuçlarını yalarlar!

 Artvin 7’den 70’e Direniyor, Yaşam Alanlarını Koruyor

Artvin çoluk çocuk, yaşlı genç esnaf işçi üniversiteli, doktor avukat öğretmen direniyor. Yeşil Artvin diyenler meydanlarda konuşurken gaz sıkma emri almış Artvinli bir polis ağlıyor…

Polisler 2 gün için geldikleri Artvin’de 15 gündür bekletiliyor. Birkaçı ile konuştuk. Zırhlı araçlarda yatıyorlar, ne olacağını bilmiyorlar, endişe ediyorlar… ‘Burada topyekun halk var’ diyor biri.. ‘Halktan kopuk gruplar değil!’ Artvin kendi gücünün farkında. 100 yıl sonra hak müdafaasının en nezih örneğini veriyor!  7 mart Artvin’in kurtuluş gününde tüm vatanseverleri Artvin’e davet ediyorum! Uğur Özer ve Yavuz Kul kardeşlerime teşekkür ediyorum.”

Avar daha sonra Artvin halkıyla birlikte çay ocağında çay içerek sohbet etti. Artvinlilerle yaptığı sohbette, yaşam alanlarının korunmasının anayasal yükümlülük ve vatandaşlık görevi olduğunu, herkesin sağlıklı bir çevrede yaşam hakkının bulunduğunu, bunu devlet ile birlikte halkın yapması gerektiğine dikkat çekti.

Share
1009 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?