logo

Bakanlar’dan Cerattepe açıklaması

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Fatma Güldemet Sarı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik arka arkaya Artvin’de yaşanan maden gerilimi hakkında açıklamalarda bulundular. Bakanlar, Maden çalışmalarının doğaya zarar vermeyeceğini ifade ederek CHP’nin konuyu istismar ettiğini ileri sürdüler.

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Cerattepe’de yaşananlarla ilgili konuştu. Eroğlu alanda cüzi miktarda ağaç kesileceğini belirtti. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde maden çıkarılmak istenen alan ile yapılan spekülasyonlara ilişkin, “CHP, bu konuları istismar ediyor.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde maden çıkarılmak istenen alan ile yapılan spekülasyonlara ilişkin, “CHP, bu konuları istismar ediyor. Bunu CHP niye yapıyor? Çünkü, Artvin’de CHP büyük hezimete uğradı” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde maden çıkarılmak istenen alan ile ilgili spekülasyonlara ilişkin açıklamalarda bulundu. CHP’nin bu konuları istismar ettiğini belirten Eroğlu, çevreye karşı hassasiyetlerinin en üst seviyede olduğunu ve her yıl 1 milyon dekar alanda çalışma yaptıklarını ifade etti. Maden çıkarılmak istenen alanda 17 bin tonluk bakır madeni olduğunu anlatan Bakan Eroğlu, yapılacak işletmenin açık işletme olmayacağını ve bu işletmenin galeri işletme olacağını dile getirdi. Eroğlu, 10 bin 475 bin metrekare galeride işletme ağzının çıktığını anlatarak, 77 bin 439 metrekare alana izin verildiğini ve CHP’nin bunu politika olarak kullandığını söyledi. Bakan Eroğlu, “Bu madenleri işletmeyelim dışarıdan mı getirtelim? Artvin’e bizim yaptıklarınızın haddi hesabı yok. Artvin’e şuana kadar 28 milyon fidan dikildi. Bütün yolları biz yaptık, yol yoktu. Bunu CHP niye yapıyor? Çünkü Artvin’de CHP büyük hezimete uğradı. 19 kurum bu konuda görüş bildirmiş. Birilerinin gazına gelmesinler diyorum” dedi.

İşte Bakan’ın açıklamalarından satır başları:

Bakan Eroğlu, Artvin’in saklı bir hazine olduğunu belirttiği açıklamasında; “Artvin saklı bir hazine, hazineyi koruyacağız. Turizm açısından imkanlar sağlayacağız.

Şu anda işletme başlamadı. Endemik türleri koruyoruz. 70 bin metrekare endemik türler zaten korunuyor. Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğü’müz var. Endemik türler var mı? Korunması gerekenler var mı? ÇED Raporu’nda olumlu görüş var” diye konuştu.

Bakan Eroğlu bir gazetecinin ‘Bölgede ne kadar ağaç kesilecek?’ sorusuna yanıt verdi. Bakan Eroğlu kesilecek ağaç miktarına ilişkin açıklamada bulunurken; “ Ağaç sayısı cüzi miktarda bilemeyiz.

70 bin metrekarelik alanlardan bir kısmı kesilecek. Cüzidir. Ağaçların ömrü vardır. Nasıl insanların ömrü varsa ağaçlarında ömrü vardır. Çürüyen ağaçları kesip ekonomiye kazandırıyoruz. Belli bir yaştan sonra çürümeye yüz tutuyor. Bu zaten bizi gençleştirmek için eski ağaçları kesiyoruz” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı ise, “Vatandaşlarımızın çevreye gösterdiği hassasiyeti biliyoruz. ÇED Raporu 19 ayrı kurum ve kuruluşun ortak kararı ile verilmişti. Vatandaşlarımızın hassasiyetine biz de önem veriyoruz. Maden sahasından çıkarılacak bakır madeni kapalı sahada çıkarılacak, teleferikle taşınacak. Gerekli hususlara göre düzenlemeler yapılacak” diye konuştu.

Bakan Çelik’ten Et Fiyatları ve Cerattepe Açıklaması

Et fiyatlarıyla ilgili alınan karara herkesin uyması gerektiğini belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Artvin olayları ile ilgili ise ’madenler çıkarılmasın’ anlayışını doğru bulmadıklarını söyledi.

Et fiyatlarıyla ilgili alınan karara herkesin uyması gerektiğini belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Artvin olayları ile ilgili ise ‘madenler çıkarılmasın’ anlayışını doğru bulmadıklarını söyledi.

EXPO 2016 Antalya Yönetim Kurulu Toplantısı’na katılmak üzere kente gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bir otelde Antalya Yüksek İstişare Toplantısı’na katıldı. Bakan Çelik, burada et fiyatları ve Artvin’de meydana gelen olaylara ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Madenler Çıkarılmasın Anlayışını Doğru Bulmuyorum”

Bakan Çelik, Artvin’de bakır madeni çıkarmak isteyen şirket ile bölge halkının karşı çıkmasıyla yaşanan olaylara ilişkin de açıklama yaptı. Bakan Çelik, Artvin’de yaşanan olayları tam olarak inceleyemediğini, maden çıkarılacak yerin tahrip edilmeden madenin çıkarılacağı yönünde bilgisinin olduğunu söyledi. Bakan Çelik, 2002 yılındaki Artvin’de maden çıkarılmasıyla ilgili görüşlerini hatırlatarak, “Orada yaşanan olayları bilmiyorum. Bildiğim bir şey var. Artvin toprağın kıt olduğu bir coğrafya, maden açısından da zengin bir il. Madenler alınmasın, çıkarılmasın bakış açısını ben doğru bulmam. Daha önce vahşi bir maden çıkarma modeli üzerine duruluyordu. Bunun olmayacağını meclis kürsülerinde de dile getirdik. ‘Oranın tahrip edilmesi olamaz’ dedik. Orada yapılan sonraki çalışmada altın ve bakır olduğu belirlendi. Orada teknoloji kullanılarak o maden alınması konusunda mümkün olacağı değerlendirdi. Bu olayları ideolojik olarak değil, maden var mı altın var mı bu alınır ve çevre tahrip edilmez. Maden ve altın alınıp işlenmeden nakliye edilecek. Oraya da toprak konulacak. Projeyi görmedim ama karşı çıkmak değil ne yapılacağına bakmak lazım. Orası tahrip edilecekse bu doğru değil ancak projenin artık eski proje olmadığını tahrip olmadan maden alınacağı belirtiliyor. Projenin görülmesi lazım” dedi.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ın maden çalışmalarına tepki için açlık grevine başlamasını da değerlendiren Bakan Çelik, “Bu meseleleri ideolojik tartışmalar haline getirmek doğru değildir. Bizim ülkemiz yerin altıyla üstüyle bizimdir. Ve doğru kararları alıp uygulamak lazım. Çevreyi tahrip etmeden alınacaksa madeni çıkarmanın tekniği varsa maden alınsın yerine toprak doldurulsun” ifadelerini kaydetti.

Yapılan bu açıklamalar hükümet kanadından Artvin’de yaşanan maden gerilimi hakkındaki ilk resmi açıklamalar oldu.

Share
4864 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?