logo

Bakanlar Kurulu’ndan Artvin’e iki müjde

AÇÜ bünyesinde iki fakülte daha kuruldu

Bakanlar Kurulu’ndan Artvin iki müjde geldi. Sel ve heyelan olayları nedeniyle üzüntülü günler geçiren Artvin’e bakanlar kurulundan iki müjdeli haber verildi. Bakanlar Kurulu aldığı karar ile Artvin Çoruh Üniversitesi bünyesinde Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu ile Sağlık Yüksek Okulu’nun yerine Sağlık Bilimleri Fakültesi kurulmasına karar verdi.

 

20 Ağustos 2015 Perşembe günü toplanan Bakanlar Kurulu’ndan ilimize müjdeli iki haber verildi. Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren karar ile ilimiz bir yeni fakülte ile 4 yıllık bir yüksek okula daha kavuşmuş oldu. Üstelik kurulan bu iki yeni fakülte öğrenci alımı noktasında sorun yaşamayan ve talepleri yoğun olduğu iki yeni fakülte oluyor. Bazı yükseköğretim kurumlarına bağlı olarak fakülte, enstitü ve yüksekokulların kurulması ile bazı yüksekokulların kapatılması hakkındaki ekli Kararın yürürlüğe konulması; Millî Eğitim Bakanlığının teklif yazıları üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30’uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 20/8/2015 tarihinde kararlaştırıldı. 27 Ağustos 2015 tarihli resmi gazetede yayınlanan bu listede Artvin Çoruh Üniversitesi bünyesinde Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nun kurulması kararı yer aldı. Ayrıca aynı kararda Artvin Merkez’de eğitim veren Artvin Çoruh Üniversitesi’ne bağlı Sağlık Yüksek Okulu’nun Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne dönüştürülmesine karar verildi. Buna göre Artvin’de Mühendislik Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Orman Fakültesi, Sanat Tasarım Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi hali hazırda eğitim veren fakültelere ilaveten Sağlık Bilimleri Fakültesi eklenirken, 4 yıllık eğitim veren Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu da eklenmiş oldu.

Fakülte sayısının 8’e çıkması ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nun açılması ile birlikte Artvin Çoruh Üniversitesi’ne gelecek öğrenci sayısında da ciddi artış olması bekleniyor. Bu yıl Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesindeki iki program ile öğrenci alımını gerçekleştirmiş iken Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nun ise önümüzdeki yıl öğrenci almaya başlayacağı öğrenildi.

Her iki okulunda çokça tercih edilen okullar olması ilimizdeki öğrenci sayısının artmasına ciddi katkı sağlaması bekleniyor.

Share
1064 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?