logo

Bakanı Eroğlu, “ Eylemcileri Cezalandıracağız”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kilis’te yaptığı açıklamalarda Cerattepe’de yolu kapatmak için ormandaki ağaçları kesen eylemcilerin tespit edilerek gereken cezanın uygulanacağını belirtti. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Artvin’in gündeminden uzak kalmamayı sürdürüyor. İşte Bakanın Cerattepe açıklamaları:

“Artvin’de bakır madeni için açık müesseseye izin vermedik”

Eroğlu, Artvin’in Cerattepe bölgesinde yapılması planlanan madencilik faaliyetiyle ilgili soru üzerine şunları dile getirdi:

“Şu anda hiçbir ağaç kesilmedi. Maalesef eylem yapanlar yolu kapatmak için ağaç kesmiş. Onları tespit ederek, gerekli cezayı vereceğiz. Kaldı ki Artvin’deki bakır madeni için biz açık işletmeye izin vermedik. Oradaki malzeme galeriyle, yer altından tünelden alınarak teleferikle taşınacak. Biz burada çevre ve ormanı korumak için gereken her şeyi yaptık. ‘Bundan daha güzeli olamaz’ diye düşünüyorum. Varsa alınacak başka tedbir alırız. Yaklaşık 70 bin metrekarelik alan onlara teslim edilecek.

O da galeriye giriş ağzı için, bu kadar. Bunun siyasi polemik olarak kullanılması doğru değil. Biz Türkiye’de madenciliği teşvik ediyoruz. Ben madenciliğe karşı değilim ama vahşi madenciliğe karşıyım. Ona müsaade etmiyoruz.”

Eroğlu, basın mensuplarının Artvin’de eylemcilerin ağaç kesildiğini söylediğini sorması üzerine, şöyle yanıt verdi:

“Eylem yapanlar ağaç kesti. Maalesef o eylemcileri tespit ederek, cezalandıracağız. Yolu kapatmak için ağaç kesmişler ilk kez eylem yapanlar ağaç kesmiş orada. Hatta yolu kapatmak için yakmışlar. Onları tespit edip gerekli cezayı vereceğiz. Artvin’de çıkarılacak bakır madeni için biz açık müesseseye izin vermedik. Bakır işlemesi söz konusu olmadığı için sadece malzemeyi yer altından galeri dediğimiz tünelden alarak, teleferikle başka yere taşıyacak. Biz burada çevre ve ormanı korumak için gereken her şeyi yaptık. Yaklaşık 70 bin metrekarelik alan onlara teslim edilecek. Oda galeriye giriş ağzı için bu kadar. Siyasi polemik olarak kullanılması doğru değil. Biz madenciliği teşvik ediyoruz. Maden çıkarılmasına karşı değilim, vahşi madenciliğe karşıyım. Ona müsaade etmiyoruz. Artvin’in su kaynakları Hatila vadisinden kaynaklanıyor. Orayla bir alakası yok.”

Artvin’de Cerattepe’ye yürümek isteyenlere polis müdahalesi

“Artvin’de çıkarılacak olan bakır madeni için biz bir açık işletmeye müsaade etmedik. Galeri dediğimiz ne biliyor musunuz? Bir ağızdan girecek yeraltından bunu çıkaracak işletme orada yol da açmayacak. Mevcut yolu kullanarak belki iyileştirerek, teleferikle taşıyacak. Burada bakırın işlenmesi söz konusu değil. Sadece malzemeyi yeraltından galeri değimiz tünelden alarak teleferikle başka yere taşıyacak. Biz burada çevre ve ormanı korumak için gereken her şeyi yaptık. Daha başka tedbir almak gerekirse de alırız.”

Artvin bu açıklamalardan da anlaşıldığı üzere Türkiye gündemindeki yerini korumaya bir müddet daha devam edecek gibi görünüyor.

Share
788 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?
#

Bakanı Eroğlu, “ Eylemcileri Cezalandıracağız”” için 2 Yorum

 1. Yusufelili : diyor ki:

  Cezalandırılsın bu vandallar heryere saldırıyorlar komünist gezici anarşist zihniyet bu bunların amacı doğayı korumak değil öyle olsa asker,polis taşlamaz yol kesip yeşil ağaçları yakmazlardı suçlular kodesi boylamalı !

  • ALİ VELİ : diyor ki:

   YUSUFELİ Lİ ARKADAŞIM. YAZDIKLARIM SANA İTHAFENDİR.
   BURDA İKİ ÜÇ PROVAKATÖR HARİÇ HİÇ KİMSE SORUN ÇIKARTMAMIŞTIR. SEN KENDİNE BAK ÖNCE ÜÇ KURUŞ UĞRUNA VATANINIZI ATANIZIN MEZARLARINI SATTINIZ. GELİP BURDA AHKAM KESİYORSUN. ANAŞİST KOMÜNİST YOKTUR BURDA SEN RAHAT OL. HAA PROVAKATÖRLERİ DE SAVUNMUYORUM ONLAR DA ELBETTE CEZALARINI ALMALILAR. AMA SEN VATANINI TOPRAĞINI SATAN GÖZÜNÜ PARA BÜRÜMÜŞ BİR KİŞİ BU YORUMU YAPAMAZSIN. İNSANLARA HİTAP EDERKEN DE DİKKATLİ OL. TERBİYESİZLİĞİN LÜZUMU YOK!!!