logo

Bakan Zeybekçi’den ÇAYKUR Açıklaması

Zeybekçi, “Gündemimizde ÇAYKUR’un Satışına İlişkin Bir Plan Yok” Dedi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’den son günlerde gündeme getirilen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ÇAYKUR`un Katarlılara satıldığına yönelik iddialara ilişkin “ÇAYKUR`un söylendiği gibi bir ortaklık veya satış planı yok” dedi.

Artvin ve Rize’deki çay üreticileri için son derece önemli kuruluş olan ÇAYKUR’un Katarlılara satılacağına ilişkin dilden dile söylentiler artarken, özellikle bazı basın yayın organları bu konuyu geniş haber yaparken hükümet kanadından açıklama geldi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, ÇAYKUR’un satışına ilişkin herhangi bir gündemlerinin olmadığını ifade ederek söylentileri yalanladı.

İşte Bakan Zeybekçi’nin ulusal medyaya düşen o haberi:

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Bloomberg HT’de Yatırım Kulübü programına konuk oldu. Referanduma ilişkin değerlendirmesinde Zeybekci “Türkiye’nin en büyük hastalıklarından biri koalisyonlardı. Kaybeden Türkiye oluyordu. Türkiye bu hastalıktan kurtuldu, artık koalisyonlarla yaşamayacak. Artık önümüze bakacağız” dedi.

Kabine Değişimi Gündeme Gelmedi

Referandumdan sonra kabine değişimi olup olmayacağı sorusuna “bulunduğumuz ortamlarda böyle birşeye şahit olmadım. Takdir tabii Cumhurbaşkanı ve Başbakanımızındır ama yakın gelecek için böyle birşey konuşulmadı.” yanıtını verdi.

Zeybekçi: Üretimle ilgili reform paketi geliyor

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci “serbest bölgeler, üretim üzerindeki yükler gibi birçok alanda çalışmalarımız bir noktaya geldi, üretimle ilgili önemli reform paketi gelecek. Kamunun yükleri konusunda da ciddi reformlar yapmamız gerekiyor ve yapılacak” dedi.

Ekonomideki bazı sorunların referanduma etkisinin olduğunu belirten Zeybekci “İşsizlikle ilgili gelinen nokta seçimdeki en zayıf karnımızdır. İşsizlik rakamının yukarıda olmasının referanduma etkisi olur. Eğer işsizlikle ilgili olumlu rakam elde edeceksek %5.5’in altında büyümemeliyiz.” dedi.

Zeybekci doğrudan yabancı sermaye girişlerinin yıllık 30-35 milyar dolar seviyelerine gitmesi gerektiğini söyledi. Bakan, darbe girişimi sonrası dünyaya Türkiye ile ilgili istedikleri mesajı veremediklerini ifade ederek, “15 Temmuz’dan sonra AB’de birçok ülkeye gittim. Gidip anlatmak lazımdı. Ama Avrupa’da hiçbir ülkenin sözlüğünde darbe diye bir söz yok. Anlaması da son derece zor. Uzaktan baktığınızda algı kötü. Bu durumda doğrudan yabancı sermaye girişinin pozitif olmasını gerektiren hiçbir şey yok..2017’de ihracat, büyüme, Gümrük Birliği’nin güncellenmesiyle ilgili fırsatlar olacağını düşünüyorum” dedi.

OHAL’e karşı olduğunu ancak Türkiye’de bunu gerektiren ortamın bitmiş olması gerektiğini söyleyen Bakan “Başta FETÖ olmak üzere terör tehdidi ortadan kalkmalı. Türkiye ilk fırsatta OHAL’den kurtulmalı” dedi.

ÇAYKUR’un Katarlılara satıldığına yönelik iddialara ilişkin Bakan “ÇAYKUR’un söylendiği gibi bir ortaklık veya satış planı yok. Zaten resmi açıklamayı ÇAYKUR Genel Müdürlüğü yaptı. Şöyle bir şey de var; Türkiye’deki bir şirketin yabancı yatırımcı tarafından alınmış olmasını ben yadırgamıyorum ama böyle bir şey şu anda yok. ” dedi.

Share
802 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?