logo

Bakan Soylu’nun Arhavi Mitingini Görmeyen Kör Cahiller


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Demokrat Parti Genel Başkanı iken bir iki kez yakından tanıma fırsatı bulduğum İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bakan olarak Artvin’e ilk ziyaretini 7 Nisan 2017 Cuma günü gerçekleştirdi. Ziyaret programını haber yoğunluğunu haber merkezinden takip etmek zorunda kaldığım için belki bizzat takip edemesem de gerek görüntüler gerekse de fotoğraflarla iyi bir şekilde inceleme şansı buldum.

Bakanın Artvin ziyareti bence mükemmel gerçekleşti. Bakan açıkçası ilimizde tam anlamıyla moral bulurken, bakanın Arhavi ziyaretinin sönük geçtiğine dayalı iddiaların özellikle sol medya tarafından dile getirilmiş olmasını da garipsediğimi beyan edeyim. Arhavi’de kendisini bekleyen coşkulu kalabalığın fotoğrafı yerine miting başlamadan yaklaşık yarım saat önce yukarıdan çekilmiş cılız kalabalığın olduğu fotoğrafları sanki bakan varken oluşan kalabalık gibi gösteren zihniyetin siyasi başarısızlığa neden uğradığının kanıtı olduğunu düşünüyorum. Siyaseti bu mantıkla yaptığınız zaman kaybetmeye mahkumsunuz. Hani o mitingi takip eden insanlarla konuşmamış olsam, mitinge giden arkadaşlarımın görüşlerini almamış olsam, mitingin görüntülerini izlememiş olsam, mitingdeki coşkunun fotoğraflara yansımış halini de belirlememiş olsam inanın belki de ben bile o mitingin sönük geçtiğini düşünürdüm. İşte bu memleketin asıl sorunu bu. Gerçekleri gizleyerek ya da yalan yanlış görüntülerle gerçekleri çarpıtarak misyonunuzu güçlendirmeye çalışırsanız tabanınızı dahi kaybedersiniz.

Bence Türk solunun öncülerinin bu sol medyaya bir çözüm bulması gerek. Sol medyanın bakış açısını değiştirmesini sağlamaları lazım. Eğer, bu ülkede gelecekte iktidar olmak istiyor ise sol kesim, kendi anlatımları ile sol devrim yapmak istiyorlarsa önce gerçekleri görmeyi ve halkın dilinden konuşmayı öğrenmeliler. Ha birde halka yüksekten bakmamayı, tabana inmeyi, halk gibi konuşmayı ve halk gibi davranmayı başarmalılar. İftira, yalan, itibarsızlaştırmak gibi tutmayacak yöntemlerle daha ne kadar ilerleyecekler açıkçası anlamış değilim.

Soylu’nun mitinglerini değerlendirmek için CHP’nin mitinglerine de bir bakmak gerek. Gerçi kapsamlı mitingler yapmadılarsa da yine de özellikle Muharrem İnce’nin programlarını ve Artvin’e gelen CHP’li milletvekillerinin programlarını dikkatlice değerlendirirlerse eğer hangi miting ve programların daha kalabalık, coşkulu, heyecanlı ve başarılı olduğunu at gözlüklerini çıkarınca göreceklerdir. Gerçekleri halk gayet iyi takip ediyor, benden söylemesi.

Soylu’nun Mitingleri Referandumun Sonucunu Gösteriyor

Benim yazılarıma sol kesimin çok kızdığının farkındayım ancak bu kesime söyleyeceğim tek bir şey var ki ben onlar gibi taraflı olaya bakmıyorum. Gerçekçi değerlendirmelerde bulunarak bu değerlendirmeler ışığında öngörülerimi dile getiriyorum. Beni okumak zorunda değiller, beni dikkate de almak durumunda değiller ancak bilmeliler ki beni okuyan binlerce insan var ve yazılarıma bu okuyan insanların önemli bir bölümü itibar ediyor. Bu şehirde 27 yıldır gazetecilik yapıyorum ve değerlendirmelerimin özellikle de öngörülerimin önemli bir bölümü de genellikle doğru çıktığını beni takip edenler tanık olmaktalar. Yani güneş balçıkla sıvanmıyor, değerli sol kesim mensupları.

Şimdi, referanduma çok az bir zaman kaldı. Bu hafta tahminlerimi ilçe ilçe, il geneli ve ülke geneli olarak kısa bir zaman içerisinde açıklayacağım. Şuan bu yazıda bunları açıklamak istemiyorum ama net olarak belirtmeliyim ki Bakan Soylu’nun Artvin programlarının etkili olup olmadığını 16 Nisan akşamı göreceğiz. Açık ve net söyleyeyim ki, Bakan Soylu’nun gerek söylemleri gerekse de halka kurduğu o sıcak ilişki yıllarca kolay kolay kopmayacak bir bağın oluşmasını sağlamıştır. Sıcak ve samimi ortamda gerçekleştirilen miting ve toplantılar Artvin’de referandum öncesinde AK Parti’nin moral bulmasını sağlamıştır. Bu tür programlarda bu sebeple gerçekleştirilir. Özellikle de burada yazmakta bir sakınca bulmayacağım şu sözleri de yazarak biraz daha iddialı cümleler kurayım. Bakan Soylu’nun programlarını takip eden kararsız seçmenler Soylu’yu dikkatlice dinlemişler ise eğer kesinlikle bu sözlerin ardından ‘Evet’ oyu vermeye karar vermişlerdir.

Bakan Soylu’nun Artvin programının sonuca olumlu bir yansıma yapacağını düşünüyorum. Daha önce Artvin’e bakan olarak belki gelmemişti ancak her geldiğinde Artvin’de oldukça coşkulu karşılanan ve büyük ilgi gören Bakan Soylu’nun bundan böyle ilimize daha sık geleceğini düşünüyorum.

Sonuç itibariyle AK Parti Artvin Teşkilatı yine başarılı bir organizasyona imza attı ve büyük ses getirdi. Bu özverili çalışmanın da meyvelerini 16 Nisan’da toplayacaklardır. Her zaman belirtmişimdir, siyaset emek ve sabır işidir. AK Parti seçim kampanyalarını büyük bir sabır ve emekle yürütüyor. Her gün taşların üzerine bir taş daha koyarak kampanyayı son güne kadar başarıyla sürdürüyor. Sonuçta bu nedenle genellikle AK Parti’nin istediği gibi çıkıyor. Bu durum Artvin’de de böyle.

Bence 16 Nisan’da, Artvin’de de Türkiye’de de balkon konuşmasına hazırlıklı olun!

Share
624 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Artvinliler Olarak Kadir Topbaş ve Faruk Çelik’e Büyük Vefasızlık Yaptık

  16 Kasım 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bu yazıyı yazarken çok düşündüm. Yazıyı yazıp yazmama noktasında kararsız kaldım ancak kendimi vefasızlar arasında görmediğim için bu yazıyı kaleme almaya karar verdim. Ben vefasızlığı kabullenemiyorum. Bu sebeple belki bir hatırlatma olur, belki biraz bu iki değerimize ve yazımda yine adından bahsedeceğim Müsteşar Nusret Yazıcı’ya karşı hemşerilerimiz tarafından birazcık da olsa vefa gösterilmesine vesile olur diye bu yazıyı kaleme almaya karar verdim. Değerli okurlarım, benim 1996’lı yıllardan sonra gerek insani gerekse de siyasi olarak Ar...
 • Merdi Kıpti Şecaat Arzederken Sirkatin Söyler

  16 Kasım 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Çingenenin merdi, kendini överken hırsızlığını söyler başka bir deyişle Mert Çingene hırsızlığıyla övünür, demektir. Çingene erkeği yiğitliğini anlatırken hırsızlığını söyler. Aslında sözün aslı ''Şecaat arz ederken merdikıpti sirkatin söyler.''dir. "Şecaat arzederken merd-i kıbtî sirkatin söyler" sözünün geçtiği ve Koca Mehmed Ragıp Paşa'ya ait olan beyit aşağıdaki gibidir: “Miyân-ı güft ü gûda bed-meniş îhâm eder kubhun Şecâ'at arz ederken Merd-i Kıbtî sirkatin söyler”  18.yüzyıl Osmanlı sadrazamlarından Koca Mehmet Ragıp...
 • Başkan Kocatepe, O Tepkiye Sessiz Kalamadı ve Yanıt Verdi

  15 Kasım 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, o tepkilere sessiz kalamadı. Ve yanıt verdi. Bu yanıtı sosyal medyadan verirken ben bu yanıtı köşe yazıma taşımak istedim. Konu Artvin’in gündemine AK Partili Belediye döneminde giren yürüyen merdiven kurulması fikri hatırlarım ilk olarak 3 seçim önce Bağımsız Türkiye Partili Belediye Başkan Adayı Nuri Keskin döneminde girmişti. O dönem çok uçuk bir fikir gibi görünen proje AK Parti Artvin Belediye Başkan adayı Mehmet Kocatepe tarafından da 30 Mart 2014 seçimleri öncesindeki vaat kitaplarına yerleştir...
 • Yoksa Siz Aziz Nesin’e mi İnandınız ?

  15 Kasım 2017 Köşe Yazıları, Melih Sıddık Dalkılıç

  Varlığım kudreti elinde olan ALLAH'a hamd olsun, yeniden yazmak nasip oldu. Bazen kendimi kaybedercesine düşüncelere dalıyorum. Yazdığım bütün yazıların yarın “HAKK’ın” divanında karşıma çıkacağını bilerek kelimelerimi seçerek yazmaya özen gösteriyorum. 4 yılı aşkın süren köşe yazarlığı yaşamımda şahıslar adını kulanıp topluma hedef göstermemem bu yüzdendir. Bir tek kalp bile kırmamaya özen gösteriyorum. Yoksa incilmişliğim ve kırılmışlığım çok… özellikle kadir, değer ve kıymet bilmeyenleri gördükten sonra herşeyden soğur oldum. ALLAH nasip ...