logo

reklam

Bakan Soylu’nun Arhavi Mitingini Görmeyen Kör Cahiller


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Demokrat Parti Genel Başkanı iken bir iki kez yakından tanıma fırsatı bulduğum İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bakan olarak Artvin’e ilk ziyaretini 7 Nisan 2017 Cuma günü gerçekleştirdi. Ziyaret programını haber yoğunluğunu haber merkezinden takip etmek zorunda kaldığım için belki bizzat takip edemesem de gerek görüntüler gerekse de fotoğraflarla iyi bir şekilde inceleme şansı buldum.

Bakanın Artvin ziyareti bence mükemmel gerçekleşti. Bakan açıkçası ilimizde tam anlamıyla moral bulurken, bakanın Arhavi ziyaretinin sönük geçtiğine dayalı iddiaların özellikle sol medya tarafından dile getirilmiş olmasını da garipsediğimi beyan edeyim. Arhavi’de kendisini bekleyen coşkulu kalabalığın fotoğrafı yerine miting başlamadan yaklaşık yarım saat önce yukarıdan çekilmiş cılız kalabalığın olduğu fotoğrafları sanki bakan varken oluşan kalabalık gibi gösteren zihniyetin siyasi başarısızlığa neden uğradığının kanıtı olduğunu düşünüyorum. Siyaseti bu mantıkla yaptığınız zaman kaybetmeye mahkumsunuz. Hani o mitingi takip eden insanlarla konuşmamış olsam, mitinge giden arkadaşlarımın görüşlerini almamış olsam, mitingin görüntülerini izlememiş olsam, mitingdeki coşkunun fotoğraflara yansımış halini de belirlememiş olsam inanın belki de ben bile o mitingin sönük geçtiğini düşünürdüm. İşte bu memleketin asıl sorunu bu. Gerçekleri gizleyerek ya da yalan yanlış görüntülerle gerçekleri çarpıtarak misyonunuzu güçlendirmeye çalışırsanız tabanınızı dahi kaybedersiniz.

Bence Türk solunun öncülerinin bu sol medyaya bir çözüm bulması gerek. Sol medyanın bakış açısını değiştirmesini sağlamaları lazım. Eğer, bu ülkede gelecekte iktidar olmak istiyor ise sol kesim, kendi anlatımları ile sol devrim yapmak istiyorlarsa önce gerçekleri görmeyi ve halkın dilinden konuşmayı öğrenmeliler. Ha birde halka yüksekten bakmamayı, tabana inmeyi, halk gibi konuşmayı ve halk gibi davranmayı başarmalılar. İftira, yalan, itibarsızlaştırmak gibi tutmayacak yöntemlerle daha ne kadar ilerleyecekler açıkçası anlamış değilim.

Soylu’nun mitinglerini değerlendirmek için CHP’nin mitinglerine de bir bakmak gerek. Gerçi kapsamlı mitingler yapmadılarsa da yine de özellikle Muharrem İnce’nin programlarını ve Artvin’e gelen CHP’li milletvekillerinin programlarını dikkatlice değerlendirirlerse eğer hangi miting ve programların daha kalabalık, coşkulu, heyecanlı ve başarılı olduğunu at gözlüklerini çıkarınca göreceklerdir. Gerçekleri halk gayet iyi takip ediyor, benden söylemesi.

Soylu’nun Mitingleri Referandumun Sonucunu Gösteriyor

Benim yazılarıma sol kesimin çok kızdığının farkındayım ancak bu kesime söyleyeceğim tek bir şey var ki ben onlar gibi taraflı olaya bakmıyorum. Gerçekçi değerlendirmelerde bulunarak bu değerlendirmeler ışığında öngörülerimi dile getiriyorum. Beni okumak zorunda değiller, beni dikkate de almak durumunda değiller ancak bilmeliler ki beni okuyan binlerce insan var ve yazılarıma bu okuyan insanların önemli bir bölümü itibar ediyor. Bu şehirde 27 yıldır gazetecilik yapıyorum ve değerlendirmelerimin özellikle de öngörülerimin önemli bir bölümü de genellikle doğru çıktığını beni takip edenler tanık olmaktalar. Yani güneş balçıkla sıvanmıyor, değerli sol kesim mensupları.

Şimdi, referanduma çok az bir zaman kaldı. Bu hafta tahminlerimi ilçe ilçe, il geneli ve ülke geneli olarak kısa bir zaman içerisinde açıklayacağım. Şuan bu yazıda bunları açıklamak istemiyorum ama net olarak belirtmeliyim ki Bakan Soylu’nun Artvin programlarının etkili olup olmadığını 16 Nisan akşamı göreceğiz. Açık ve net söyleyeyim ki, Bakan Soylu’nun gerek söylemleri gerekse de halka kurduğu o sıcak ilişki yıllarca kolay kolay kopmayacak bir bağın oluşmasını sağlamıştır. Sıcak ve samimi ortamda gerçekleştirilen miting ve toplantılar Artvin’de referandum öncesinde AK Parti’nin moral bulmasını sağlamıştır. Bu tür programlarda bu sebeple gerçekleştirilir. Özellikle de burada yazmakta bir sakınca bulmayacağım şu sözleri de yazarak biraz daha iddialı cümleler kurayım. Bakan Soylu’nun programlarını takip eden kararsız seçmenler Soylu’yu dikkatlice dinlemişler ise eğer kesinlikle bu sözlerin ardından ‘Evet’ oyu vermeye karar vermişlerdir.

Bakan Soylu’nun Artvin programının sonuca olumlu bir yansıma yapacağını düşünüyorum. Daha önce Artvin’e bakan olarak belki gelmemişti ancak her geldiğinde Artvin’de oldukça coşkulu karşılanan ve büyük ilgi gören Bakan Soylu’nun bundan böyle ilimize daha sık geleceğini düşünüyorum.

Sonuç itibariyle AK Parti Artvin Teşkilatı yine başarılı bir organizasyona imza attı ve büyük ses getirdi. Bu özverili çalışmanın da meyvelerini 16 Nisan’da toplayacaklardır. Her zaman belirtmişimdir, siyaset emek ve sabır işidir. AK Parti seçim kampanyalarını büyük bir sabır ve emekle yürütüyor. Her gün taşların üzerine bir taş daha koyarak kampanyayı son güne kadar başarıyla sürdürüyor. Sonuçta bu nedenle genellikle AK Parti’nin istediği gibi çıkıyor. Bu durum Artvin’de de böyle.

Bence 16 Nisan’da, Artvin’de de Türkiye’de de balkon konuşmasına hazırlıklı olun!

Share
715 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Dört tarz-ı İslam

  10 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    İslam elbette tek bir dindir. Fakat kabiliyetlerin farklı olmasından dolayı bu tek din farklı tarzlarda algılanmıştır. Devlet İslam’ı: Baskıcı özellikler taşır. Ebu Hanife ve Ahmet bin Hanbel Devlet İslam'ının baskıları sonucu şehit edilmişlerdir. Halk İslam’ı: Daha serbest, kolay ama hurafeler barındırabilen bir İslam tarzıdır. Tasavvuf İslam’ı: Daha dindar bireyler yetiştirir, ama taassuba düşülerek saplantılar içine girebilen bir İslam tarzıdır. Kitabi İslam: Kılı kırk yaran, düşünsel yönü ağır basan İslam’dır. Temsilci...
 • Şeriat nedir?

  08 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    En çok tartışılan kavramlardan biri de “şeriat.” Bu konuda birçok kişinin kafası bir hayli karışık. Anlamını bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Kaynak: https://twitter.com/hashtag/herkesi%CC%87cinadelet Birisiyle karşılaşıyorsunuz. Namaz kıldığından, oruç tuttuğundan söz ediyor. Sohbetiniz sürüyor ve sonunda, şeriatın en önemli iki emrini yerine getiren bu adamın, şeriata karşı olduğunu görüyor ve hayret ediyorsunuz. Bir başkasıyla görüşüyorsunuz. Şeriatı hararetle savunuyor. İç alemine, ibadet dünyasına iniyorsunuz, İslam’...
 • Yeter Artık İdam Şart

  04 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz Şubat ayında yazdığım bir yazıyı son günlerde yaşanan çocuk cinayetleri ve istismarları haberlerinin yeniden gündem olması nedeniyle bende yazımı yenilemek istiyorum. Türkiye’deki durumu maalesef ki gözler önüne seren ve artık mevcut yasaların yetersiz olduğunun kesinleştiği ve bu yasalarla olayların önüne geçilmediğinin ayan beyan ortada olduğu bir durumda maalesef ki yazımı yeniden yayınlamak durumundayım. Bu konuyu yeniden gündeme getirmeye devam edeceğimi belirterek Şubat ayında yazdığım yazıyı yenilemek istiyorum. Tam yeri ve za...
 • Artvin 7 Martspor Hentbol Takımına Sahip Çıkmalı

  04 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bugün sizlerle bir haberi paylaşmak istiyorum. Yoğun siyasi gündemde bizim dahi unuttuğumuz ama birçok ilgisizliğe rağmen başarılı olan bizim çocuklarımızın başarı hikayesinin anlatıldığı bir haberi sizlerle paylaşacağım. Yorumlarımı daha sonra ki bir yazımda yapacağım. İşte o haber: Bir Yıldı 3 Kupa Getiren 7 Martspor Kulübü Her Türlü Övgüyü Hak Ediyor Bize Sahip Çıkılırsa Daha Büyük Başarılar Elde Ederiz Artvin 7 Mart Spor ve Gazi Ortaokulu Yıldız Kız Hentbol takımı 1 yılda 3 kupa getirerek 2018 yılında Artvin’e damga vurdu. Kısıtlı ...