logo

Bakan Soylu’nun Arhavi Mitingini Görmeyen Kör Cahiller


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Demokrat Parti Genel Başkanı iken bir iki kez yakından tanıma fırsatı bulduğum İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bakan olarak Artvin’e ilk ziyaretini 7 Nisan 2017 Cuma günü gerçekleştirdi. Ziyaret programını haber yoğunluğunu haber merkezinden takip etmek zorunda kaldığım için belki bizzat takip edemesem de gerek görüntüler gerekse de fotoğraflarla iyi bir şekilde inceleme şansı buldum.

Bakanın Artvin ziyareti bence mükemmel gerçekleşti. Bakan açıkçası ilimizde tam anlamıyla moral bulurken, bakanın Arhavi ziyaretinin sönük geçtiğine dayalı iddiaların özellikle sol medya tarafından dile getirilmiş olmasını da garipsediğimi beyan edeyim. Arhavi’de kendisini bekleyen coşkulu kalabalığın fotoğrafı yerine miting başlamadan yaklaşık yarım saat önce yukarıdan çekilmiş cılız kalabalığın olduğu fotoğrafları sanki bakan varken oluşan kalabalık gibi gösteren zihniyetin siyasi başarısızlığa neden uğradığının kanıtı olduğunu düşünüyorum. Siyaseti bu mantıkla yaptığınız zaman kaybetmeye mahkumsunuz. Hani o mitingi takip eden insanlarla konuşmamış olsam, mitinge giden arkadaşlarımın görüşlerini almamış olsam, mitingin görüntülerini izlememiş olsam, mitingdeki coşkunun fotoğraflara yansımış halini de belirlememiş olsam inanın belki de ben bile o mitingin sönük geçtiğini düşünürdüm. İşte bu memleketin asıl sorunu bu. Gerçekleri gizleyerek ya da yalan yanlış görüntülerle gerçekleri çarpıtarak misyonunuzu güçlendirmeye çalışırsanız tabanınızı dahi kaybedersiniz.

Bence Türk solunun öncülerinin bu sol medyaya bir çözüm bulması gerek. Sol medyanın bakış açısını değiştirmesini sağlamaları lazım. Eğer, bu ülkede gelecekte iktidar olmak istiyor ise sol kesim, kendi anlatımları ile sol devrim yapmak istiyorlarsa önce gerçekleri görmeyi ve halkın dilinden konuşmayı öğrenmeliler. Ha birde halka yüksekten bakmamayı, tabana inmeyi, halk gibi konuşmayı ve halk gibi davranmayı başarmalılar. İftira, yalan, itibarsızlaştırmak gibi tutmayacak yöntemlerle daha ne kadar ilerleyecekler açıkçası anlamış değilim.

Soylu’nun mitinglerini değerlendirmek için CHP’nin mitinglerine de bir bakmak gerek. Gerçi kapsamlı mitingler yapmadılarsa da yine de özellikle Muharrem İnce’nin programlarını ve Artvin’e gelen CHP’li milletvekillerinin programlarını dikkatlice değerlendirirlerse eğer hangi miting ve programların daha kalabalık, coşkulu, heyecanlı ve başarılı olduğunu at gözlüklerini çıkarınca göreceklerdir. Gerçekleri halk gayet iyi takip ediyor, benden söylemesi.

Soylu’nun Mitingleri Referandumun Sonucunu Gösteriyor

Benim yazılarıma sol kesimin çok kızdığının farkındayım ancak bu kesime söyleyeceğim tek bir şey var ki ben onlar gibi taraflı olaya bakmıyorum. Gerçekçi değerlendirmelerde bulunarak bu değerlendirmeler ışığında öngörülerimi dile getiriyorum. Beni okumak zorunda değiller, beni dikkate de almak durumunda değiller ancak bilmeliler ki beni okuyan binlerce insan var ve yazılarıma bu okuyan insanların önemli bir bölümü itibar ediyor. Bu şehirde 27 yıldır gazetecilik yapıyorum ve değerlendirmelerimin özellikle de öngörülerimin önemli bir bölümü de genellikle doğru çıktığını beni takip edenler tanık olmaktalar. Yani güneş balçıkla sıvanmıyor, değerli sol kesim mensupları.

Şimdi, referanduma çok az bir zaman kaldı. Bu hafta tahminlerimi ilçe ilçe, il geneli ve ülke geneli olarak kısa bir zaman içerisinde açıklayacağım. Şuan bu yazıda bunları açıklamak istemiyorum ama net olarak belirtmeliyim ki Bakan Soylu’nun Artvin programlarının etkili olup olmadığını 16 Nisan akşamı göreceğiz. Açık ve net söyleyeyim ki, Bakan Soylu’nun gerek söylemleri gerekse de halka kurduğu o sıcak ilişki yıllarca kolay kolay kopmayacak bir bağın oluşmasını sağlamıştır. Sıcak ve samimi ortamda gerçekleştirilen miting ve toplantılar Artvin’de referandum öncesinde AK Parti’nin moral bulmasını sağlamıştır. Bu tür programlarda bu sebeple gerçekleştirilir. Özellikle de burada yazmakta bir sakınca bulmayacağım şu sözleri de yazarak biraz daha iddialı cümleler kurayım. Bakan Soylu’nun programlarını takip eden kararsız seçmenler Soylu’yu dikkatlice dinlemişler ise eğer kesinlikle bu sözlerin ardından ‘Evet’ oyu vermeye karar vermişlerdir.

Bakan Soylu’nun Artvin programının sonuca olumlu bir yansıma yapacağını düşünüyorum. Daha önce Artvin’e bakan olarak belki gelmemişti ancak her geldiğinde Artvin’de oldukça coşkulu karşılanan ve büyük ilgi gören Bakan Soylu’nun bundan böyle ilimize daha sık geleceğini düşünüyorum.

Sonuç itibariyle AK Parti Artvin Teşkilatı yine başarılı bir organizasyona imza attı ve büyük ses getirdi. Bu özverili çalışmanın da meyvelerini 16 Nisan’da toplayacaklardır. Her zaman belirtmişimdir, siyaset emek ve sabır işidir. AK Parti seçim kampanyalarını büyük bir sabır ve emekle yürütüyor. Her gün taşların üzerine bir taş daha koyarak kampanyayı son güne kadar başarıyla sürdürüyor. Sonuçta bu nedenle genellikle AK Parti’nin istediği gibi çıkıyor. Bu durum Artvin’de de böyle.

Bence 16 Nisan’da, Artvin’de de Türkiye’de de balkon konuşmasına hazırlıklı olun!

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Çin Malı Maden Açıklaması Olmuş

  25 Şubat 2018 Köşe Yazıları, Melih Sıddık Dalkılıç

  Varlığım kudreti elinde olan ALLAH’A hamd olsun, yeniden yazmak nasip oldu. Son bir haftadır yine Artvin’de ilginç olaylar olmaya başladı. Türkiye’nin belkide son dönemde yaşadığı en zor döneme ilişkin kılını kıpırdatmayanlar; bir tek açıklama veya eylemde bulunmayanlar konu maden olunca ne hikmetse Artvin’in savunucusu oluyor. Türkiye elden gidiyor. Aslanlarımız Zeytin dalı operasyonunda tüm dünyayla mücadele ediyor. Amerikası, Avrupası, Arabı, Acemi bir olmuş Türkiye’nin bütünlüğünü tehtit ediyor. Lakin bizdeki bazıları hala yeşil, maden, ...
 • Her İnsan Ülkesi İçin Hem Aslan Hem Tilki Olmalıdır

  25 Şubat 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Bu bağlamda aklımıza gelen birkaç maddeyi yazalım Öncelikle “Aslan ol kurtları korkutasın, tilki ol tuzakları sezesin” Kurtlar her zaman olacaktır. Aslan olmadan kurtları korkutamazsın. Sadece aslan olanlar hiç iktidar olamamıştır. Ne kendi işinde Nede ülke yönetiminde Tilki olmadan tuzakları sezemezsin. Her insana bir tilki lazımdır. Birden fazla tilki olursa kuyrukları kısa devre yapabilir. Kendine ve insanlığa faydalı olmanın ötesindeki planlar başkalarını sömürmeye yöneliktir. Sömürmekte, sömürülmeye müsait hal...
 • Sünnilikte Halife eleştirilebilir fakat Şiilikte İmam eleştirilemez

  25 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Sünnilikte Hilafet Görüşü Halifelik, beşeri bir makamdır, ilahi bir makam değildir. Varlık sebebi, İslâm dinini beşere/insanlara uygulamak ve insanlar arasında yaymaktır. Halifelik, nübüvvetten kesinlikle ayrı ve farklıdır. Nübüvvet ve risalet makamı halifelik makamından farklıdır. Nübüvvet ilahi bir makamdır. Allah bu makamı dilediğine verir. Halifelik ise beşeri bir makamdır. Müslümanlar bu makama getirmek için diledikleri kimselere biat ederler. Müslümanlar aralarında diledikleri kimseleri başlarına halife yaparlar. Şiilik...
 • İslami Yönetime muhalefet İslam’a muhalefet değildir

  24 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Muhalefetin bugünkü anlamı Arapçada “muhalefet” olarak değil “muaraza” olarak ifade edilmektedir. Güncel dilimizde muhalefet dediğimiz şey aslında muarazadır. Muhalefet kelimesinin asli anlamı görüş ayrılığıdır. Bu da İslam’da normal karşılanan husustur. Allah’a muhalefet asla onaylanmaz. Ancak Allah’ın sözünün anlaşılması esnasında yaşanan görüş ayrılıklarına dönük bir vurgu yoktur. Hz. Ömer evliliği kolaylaştırmak, erkeklerin yükünü hafifletmek gibi çeşitli nedenlerle evlenilecek kadına verilecek mihrin miktarını 400 dirhemle ...